Befektetési célpontokat keres a Széchenyi Tőkealap

Már több mint 4 milliárd forint értékben vontak be forrást a hazai kis és középvállalkozások a Széchenyi Tőkebefektetési Alaptól. Ebben az évben várhatóan ötmilliárd forint kerül kihelyezésre, az Alap továbbra is keresi a befektetési célpontokat.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Idén ötmilliárd forint kerülhet kihelyezésre - Kép: SXC

Sikeres évet zárt a Széchenyi Tőkebefektetési Alap (SZTA), s ezzel az Európában egyedülállóan Magyarországon elindított tömeges kisvállalati tőkekihelyezési program is. Az SZTA a kitűzött célokat teljesítve mindeddig 37 vállalkozásba fektetett be, a teljes tőkekihelyezés összege 2014 februárjára meghaladta a 4 milliárd forintot. A 2013-ban az EU engedélye alapján elindított termékekkel – amelyek esetében egy cég tekintetében akár 750 ezer eurós befektetést is megvalósíthat az alap – volumenét tekintve is jelentősen felgyorsult a forráskihelyezés üteme. „A célként kitűzött 4 milliárd forintos forráskihelyezés fontos állomást jelez, immár az alap forrásainak egyharmada a vállalati szférában dolgozik tovább. A vállalkozások folyamatosan keresik a magasabb értékű tőkebevonási lehetőséget is, ezt jelzi, hogy a korábbi átlagos forrásigény közel másfélszeresére emelkedett.”- emelte ki Csuhaj V. Imre a Széchenyi Tőkealap elnök-vezérigazgatója.  (Ön is találhat vállalkozásához befektetőt, elmondjuk hogyan!)

Az SZTA forrásfelhasználásának megoszlása az új termékek irányába billent el a csekély összegű (de minimis alapú) tőkebefektetések irányából. A befektetések régiós megoszlása szórt képet mutat, a Közép-Magyarországi régió súlya a legmagasabb, az észak-alföldi, a közép-dunántúli és a dél-alföldi régió is felhasználta már a rendelkezésre álló források közel harmadát. Régiónként 2-2 milliárd forint kerülhet kihelyezésre 2015 végéig az ország egész területén, így az Alap továbbra is keresi a befektetési célpontokat a közel 10 milliárd forintnyi tőkeforrás hatékony felhasználására.

Így szerezzen kockázati tőkét!
Sokan szeretnének a vállalkozásuk számára tőkét szerezni, ám a többség fél attól, hogy egy új tulajdonos esetleg majd átveszi az irányítást a cég felett, és kitúrja őt a vezető pozíciókból. Pedig a korrekt kockázati tőketársaságoknak a legkevésbé sem ez az üzletpolitikája, de rosszindulatú kivételek mindig akadnak. Mire érdemes figyelni?
A tőkekihelyezések már több mint tíz iparágban biztosítanak a lehetőséget a portfóliócégek fejlődéséhez és terveinek eléréséhez. A vállalkozások kapacitásbővítő-, technológia- és tevékenységfejlesztő beruházásokra fordították a forrásaikat, vagy forgóeszközöket és tárgyi eszközeiket finanszírozták az üzleti tervekben megfogalmazott céloknak megfelelően. A cégek egy része a humán erőforrás bővítésére költött, vagy a piaci terjeszkedéshez - akár itthon, akár külföldön – szükséges üzletfejlesztési költségeit finanszírozhatta. Csuhaj V. Imre szerint a hazai kockázati tőke piacon hiányt betöltő alap friss forrásai nélkül e társaságok nem tudták volna tartani növekedési pályájukat, olykor működőképességük is veszélyeztetve lett volna, így azonban többségében fejlődni és bővülni voltak képesek. Az SZTA támogatja a portfólió társaságok szakmai céljait is, több vállalkozás is meghatározó tagja egy-egy területi-szakmai klaszternek, az egyes társaságok irányítói szerepet is betöltenek például; a fémipari, a kötőipari, vagy a biotechnológiai szektorban.

Az SZTA a következő egy évben újabb 5 milliárd forint kihelyezését tervezi, ezzel a tervek szerint a kihelyezések elérik az Alap forrásainak közel háromnegyedét. Az eddigi sikerek és tapasztalatok alapján a 2014-2020. évi EU-s programozás keretében pedig az SZTA megkezdi egy újabb tőkealap létesítésének előkészítését és kombinált eszközök konstrukciójának kidolgozását is, így a jövőben újabb tőkeforrások bevonására is megnyílhat az út a hazai kis- és középvállalkozások előtt.

6 tanács, hogyan bánjunk a befektetővel!
A befektetőkkel történő sikeres kapcsolatépítés nem csupán tőkeemeléshez segíti hozzá a vállalkozást, de egyenes utat jelenthet több évig tartó, kölcsönös előnyökkel járó partnerségek felé is. Azonban addig a pontig még sok buktató vár a vállalkozókra, amelyeket érdemes elkerülni.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo