A szakértők előrejelzése szerint akár 6 hónapon belül feltörhetik a számos elektronikus aláíró rendszer által alkalmazott SHA-1 algoritmust. Ezzel a támadók számára lehetőség nyílik az egyes dokumentumok, illetve az azokon szereplő elektronikus aláírások meghamisítására. A Microsoft, a Google és a Mozilla bejelentette, hogy böngészőik 2017-től nem támogatják az algoritmust. A hazai archiválási rendszerek esetében viszont ennél gyorsabb reakcióra lesz szükség.
Az SHA-1 feltörése révén az elektronikus dokumentumok elveszíthetik hitelességüket, az iratok utólagos módosítása pedig rendkívül komoly következményekkel járhat. „Becslések szerint ma Magyarországon százmilliós nagyságrendű az ilyen iratok száma, a probléma elsősorban mégsem az adatok mennyisége, hanem hogy a múlt hamisíthatóvá válik. Képzeljük el, hogy korábbi adásvételi szerződéseken vagy számlákon szereplő információkat írhatnak át utólag. Ez egy rendkívül veszélyes forgatókönyv” – mondja Lengyel Csaba, a Hunguard Kft. szakmai igazgatója.
Nem kell kétségbeesni, de késlekedni sem szabad
Nem kell azonban kétségbe esniük az elektronikus adatokat tároló szervezeteknek. „Azok az archiváló rendszerek, amelyek megfelelnek a jogszabálynak, és képesek az SHA-1 és a későbbi kriptográfiai algoritmusok meggyengülése esetén is folyamatosan fenntartani a hitelességet, a továbbiakban is megfelelő védelmet biztosítanak majd. Viszont ezekre minél előbb át kell térniük a vállalatoknak, hiszen akár már fél éven belül is probléma lehet a régi hitelesítésű dokumentumokkal” – emeli ki a szakmai igazgató.
Az SHA-1 algoritmus elavulása miatt a megfelelő archiváló rendszer megtalálása elengedhetetlen a különböző vállalatok és szervezetek számára, hiszen a nem megfelelő biztonsági szinten archivált dokumentumok és számlák akár súlyos összegekbe is kerülhetnek például egy-egy peres ügy kapcsán. „Az SHA-1 algoritmus feltörését követően már egy bírósági eljárásban a szakértők sem tudják garantálni, hogy a dokumentumot nem módosították illetéktelenül. Ez egy számlakövetelés vagy szerződés esetében akár több millió forintos kárral is járhat” – mutat rá Lengyel Csaba.