Az elnézés ára

Egy vezetőnek belátónak és empatikusnak kell lennie, de annak is megvan a határa, hogy meddig és milyen ügyek esetében lehetünk elnézőek.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:  PP/BartosGyula

Az alapvető emberismeret, hogy meg tudjuk ítélni, hogy mire készül a velünk szemben álló, a túlélés elengedhetetlen feltétele. Emberismerettel mindenki rendelkezik. Ha nem lenne így, már nem élnénk, ez alapvetés. Nagyon fontos viszont, hogy mennyire használjuk ezt a képességünket, hajlandóak vagyunk-e szembenézni a tényekkel, vagy netán a neveltetésből adódóan, kényelmességből, vagy tudja a fene, mi okból húzzuk halasztjuk az olykor nehéz döntéseket.

Amikor emberismeretet tanítunk, mindig elmondjuk, hogy a másik elfogadásának magas szintre fejlesztése egy nagyszerű, pozitív szint a mai társadalmunkban, mégis megvannak a maga veszélyei. Az egyik legfőbb veszélye, hogy az ember azokkal szemben is túlságosan empatikus és elnéző, akiket egy egészséges társadalom nem tűrne meg a tagjai között. Az ember nem szeret szembenézni azzal, hogy vannak rosszindulatú, bizalomra érdemtelen emberek, akiknek nem érdemes újabb és újabb esélyt adni, mert ahogy mondani szokták, „a gonosz akkor tud győzni, ha a jó emberek maradnak tétlenek!”.

Sajnos ragyogó példáit láttam már ennek a túlságosan elnéző hozzáállásnak ügyfeleim körében is. Egyikőjük esete különösen elszomorított, mert nagyon jó ember, aki sokaknak segített már az életben, de hozzáállása sok pénzébe és bosszúságába került.

Volt egy beosztottja, aki már több mint egy évtizede dolgozott vele. Mivel az értékesítési csapat teljesítménye eléggé hullámzóvá vált, elküldte az addigi értékesítési vezetőt, s helyette kinevezte őt a csapat vezetőjének, mondván, régi motoros, benne megbízik. Türelmesen várt, várt, de az eredmények nem jöttek. Minőségbiztosítási okokból minden telefonbeszélgetést rögzítenek, de sokáig nem elemezte ki, mit csinálnak rosszul. Aztán idővel eljött az a pont, amikor nekiült, hogy meghallgassa, mit rontanak el.

A negatív kritika segíteni is tud
Az, hogy a pozitív megerősítés hiánya nem hat túl ösztönzően, közismert dolog. Azok, akiket folyton csak szapulnak a munkahelyükön, nagyobb eséllyel fognak másfelé kacsintgatni, mint évtizedeken keresztül egy olyan helyen ülni, ahol egy jó szót sem kapnak. Az viszont kevésbé ismert, hogy a konstruktív negatív kritika igenis segíthet a fejlődésben, amennyiben az alany képes felismerni, hol és min is kéne változtatnia. Mert ahhoz, hogy változtatni tudjunk egy adott helyzeten, először rá kell jönni, mi is a baj vele. Itt olvashat részleteket, hogy hogyan lehet hatékony a visszajelzés!
Ekkor érte a döbbenetes felismerés: az az ember, akiben a legjobban megbízott, tudatosan kárt okozott a cégnek! A legdurvább eset, amit ki tudott deríteni, és bizonyítható volt, amikor régi, hűséges viszonteladójuk nagy tételben akart vásárolni egy gyorsan romló terméket, amiből mintegy ötmillió forint értékben volt is raktáron, s a „kedves” kolléga azt mondta, náluk most nincs belőle, s átirányította a saját konkurenciájukhoz! Ön mit tenne ebben az esetben? Kirúgná fegyelmivel, azonnali hatállyal, vagy hónapokig tűrné még, s csak többször neheztelve elbeszélgetne vele? Ügyfelem ez utóbbit tette, s mire eldöntötte, megválik a „rothadt almától”, akkorra a kedves kolléga kiíratta magát egy orvossal, és több mint egy évig volt táppénzen... A cég költségére... Miért nehéz meghozni néha a megfelelő döntést? Mert nem tanuljuk meg pontosan felismerni az antiszociális jellemvonásoknak azokat a fajtáit, amelyek nem látványosak... Mert vannak ilyenek, megtanulhatók, s biztosak lehetünk benne!

Ragyogó példa erre másik ügyfelünk, aki már a tanfolyam közben, amikor felismerte a rejtetten ellenséges elnyomó személyt, az alapján, amit tanult, még aznap felmondott neki, pedig a közvetlen helyettese volt, aki lentről „küzdötte” fel magát, s későbbi utódjának szánta-nevelte. Mikor elküldte, érdekes módon megváltozott a cégében sok minden. Megszűnt az erősen hullámzó teljesítmény, az emberek jobb hangulatban dolgoztak, többen megköszönték neki, hogy kirúgta azt az embert. A „kis szorgalmas” ugyanis azt tette míg ott volt, hogy adatokat gyűjtött arról, ki mit hibázott, mit rontott el, mi volt a kisebb-nagyobb vétke. Ezeket a hibákat azonban nem kijavíttatta, helyrehozatta, hanem óvatosan, hogy ő ne legyen támadható, segített eltussolni, majd később saját céljai elérésére zsarolta vele az embereket!

Szörnyű, amiket leírtam? Nehéz elhinni, hogy az ön környezetében is lehetnek ilyenek? Tudom, nem könnyű szembesülni vele, de sajnos, statisztikailag az emberek 2,5 százaléka ilyen. Ezek közül a butácskákkal nincs nagy gond. Azok, akik azt mondják önnek, „ te, úgy tennék valami gonoszat valakivel, csak semmi nem jut az eszembe... Segíts már, kivel toljunk ki...”. Erről, ugye, látjuk, hamar mit kellene tennünk vele, de mi van az intelligensebbekkel?

Ha az önök teljesítménye is erősen hullámzik, ha gyakran előfordulnak a csapatában betegségek, balesetek, ha úgy érzi, az emberei egy részével gyakran kell konfrontálódnia akár komoly ok nélkül is, ha tudja, munkatársai többre lennének képesek, de valami miatt mégsem termelnek eleget, nézze meg, milyen hatással van ez önre! Nem köti le a figyelmét? Nem veszi el az időt tényleges vezetői teendőitől? A családjától? Mennyire zavarja ez? Mindig is ilyen volt? Ön szerint a jelenlegi gazdasági helyzetben a dolog magától vajon jobb lesz? Nem kellene tenni valamit ezzel? Ha él még önben az az ideális kép, amivel indította vállalkozását, vezetői létét, akkor van remény! Itt olvashat arról, hogy mi a cégvezető igazi munkája a szervezetben!

Pál Zsolt Comline Budapest Kft.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo