Az állam mozgatja a hazai IoT-piacot

Ázsia fejlett országai és az Amerikai Egyesült Államok messze megelőzik Európát az IoT fejlesztések területén, Magyarországon csak az állami beszerzéseknek köszönhetően fejlődik a terület. Az adatelemzés azonban egyre fontosabb, így lassú, de folyamatos növekedés várható a területen.

Az online pénztárgépek bevezetésével Európa egyik legnagyobb IoT beruházását bonyolították le hazánkban az elmúlt időszakban, amely során 150.000-nél több SIM-kártyát helyeztek forgalomba, s a folyamat még nem ért véget, további szolgáltatási körökben válhat kötelezővé az online eszköz.

Jelenleg az állami megbízásoknak köszönhetőek Magyarországon a legjelentősebb IoT beruházások, a 2015-ben bevezetett online pénztárgéppel Európa egyik legnagyobb IoT beszerzését bonyolították le hazánkban, amely során első körben közel 120.000 SIM-kártyát helyeztek forgalomba az elmúlt évek során. A mennyiséget tovább növelte 2016-ban a fodrászoknál és a taxisoknál is bevezetett online eszköz, ezáltal újabb 30-40.000 SIM-kártya, s ugyanennyi - közvetlenül a NAV-hoz bekötött - pénztárgép jelent meg a piacon. Emellett pedig a Magyar Posta 2017-ben elindította az italautomaták bekötését is, így már ezek nagy része is távfelügyeleti modulon keresztül kommunikálnak közvetlenül az adóhatósággal. Ez a projekt további 30.000-rel növeli a működő készülékek számát, s így ezeknek a gépeknek a forgalma is átláthatóvá válik.

Kép:Pixabay

Jönnek az okos városok…

Újdonságot hozhatnak az ingatlanpiacon a smart city megoldások, több induló beruházás kapcsán látszódnak ez irányú fejlesztések. A Liget projekt esetében már például kifejezetten ilyen városrészt terveznek a mérnökök. De Ázsia fejlett országai és az Amerikai Egyesült Államok messze megelőzik Európát az IoT fejlesztések területén, az alapvető okot a hálózat minőségében kell keresni. Az öreg kontinensen egyelőre kevés helyen áll rendelkezésre 5G hálózat, ugyanis e nélkül nem várható jelentős áttörés. Éppen ezért például hazánkban sincs jelentős organikus fejlődés, az állami beavatkozás nélkül szinte láthatatlan lenne az IoT eszközök terjedése. Előrelépés annak köszönhetően várható, hogy a mobil operátorok nagyobb fókuszt helyeznek a narrow band IoT fejlesztésére, ezáltal például több dobozos termék kerülhet piacra.

Beszállítók: ha nem jól teljesítünk, elviszik a gyártást
Sok feltételnek kell megfelelni ahhoz, hogy egy cég beszállító lehessen az autóiparban, melyet a német gyártók dominálnak hazánkban. A gyárak megveszik az alkatrész dizájnját, így ha a termelés nem kielégítő, el is vihetik kitalálójától az eszköz gyártását.
"Hazánkban az IoT különböző területein indultak el fejlesztések, azonban még kevés az olyan új megoldás, ami átlépte a pilot szintet. Persze a piacon akadnak korai alkalmazók, akik már most megvásárolják a még relatíve drágának számító újdonságokat, de egyelőre négy területre szűkül a széleskörű felhasználás” - vélte Havasi Zoltán, a MOHAnet Mobilsystems Zrt. vezérigazgatója. „A magán vagy ipari szegmensben a tapasztalatok alapján továbbra is azok az eszközök népszerűek a felhasználók körében, melyek már évek óta vezetik az értékesítéseket, így a gépjárműkövetés, betörésvédelem és a tűzjelzők számítanak a legkeresettebbnek a piacon, továbbá a mérőórák leolvasásra alkalmas IoT megoldások is feltörekvőben vannak.”

… és belép a blockchain

A blockchain rendszerek terjedésével is bővülhet az IoT megoldások felhasználásának köre, az információáramlást segítendően várhatóan egyre több olyan értéklánc alakulhat ki hazánkban is, amely információs hálózatokat létrehozva egyszerűsítenek folyamatokat. Jó példa erre a hazai kórházakat összekötő rendszer, amely által minden állampolgár kórlapja elérhető az egész ország területén. Bárhol, bárki kórházba kerül, az orvosok azonnal hozzájutnak a korábbi információkhoz. De az okos városok is valahol ezt a típusú összeköttetést hozzák el a lakók számára, és valahol az Ipar 4.0 is az információk összegyűjtését veszi célba.

Fel kell készülni a lázadó robotok elleni védekezésre is
Már most egyértelmű, hogy a dolgok internete (IoT) óriási hatással lesz az életünkre, de az ezzel járó lehetőségekről egyelőre csak elképzeléseink lehetnek. Az azonban bizonyos, hogy a lehetőség mellett fontos a veszélyeket is látni és felkészülni azokra. A NetIQ szakértői szerint minél hamarabb el kell kezdeni kidolgozni a stratégiát az IoT eszközök biztonságossá tételére, a személyazonosság-alapú biztonságot helyezve a középpontba.
Havasi Zoltán szerint a legtöbb rendszer esetében a titkosítással kapcsolatosan vetődnek fel problémák, hiszen mindenki az egyszerű, olcsó megoldást keresi. Ezek az alap szolgáltatási igényeket kielégítik, azonban adatbiztonság területén kételyeket vetnek fel. A bonyolultabb, védettebb rendszerek jellemzően drágábbak, éppen ezért az adatbiztonság javulásához tudatosítani kell a felhasználókban, hogy a megfelelő adatvédelem érdekében bizony költeni kell.

Az adatelemzés az elkövetkezendő időszakban lesz igazán fontos, hiszen a hatékonyság növelésének egyik alaptényezője az, hogy milyen mélységekig tudjuk mérni, s vizsgálni a beérkező adatokat. A legnagyobb problémát egyébként pont az okozza, hogy adott vállalatok kevés erőforrást fordítanak az adatgyűjtésre, így kevés információ áll rendelkezésükre egy-egy döntés meghozatalakor. A piaci lehetőségeket egyébként mindig a szereplők alakítják, az IoT megoldások pedig minden területre implementálhatóak, legyen szó akár mezőgazdaságról, ahol például már a kártevőket is tudjuk felügyelni.

"A modern multinacionális vállalatok esetében sosem volt kérdéses az, hogy amit lehet, mérni kell, s azokat elemezve érdemes az új irányokat megszabni. A kkv-k szintjén azonban ez még elképzelhetetlen, legfeljebb pár százalékuk alkalmazza a multiknál látható módszereket" - zárta gondolatait a vezérigazgató.

Elindult a Piac & Profit Online Akadémia!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo