Azokban az ágazatokban, ahol a 2013-as minimálbér-növekedés problémát jelent a vállalkozások számára, támogatást nyújt a kormányzat a tavaly év végén született döntés értelmében. Miután a szükséges törvénymódosítások és a rendeletek megalkotása megtörtént, az első félévre járó összegre már pályázhatnak azok a vállalkozások, amelyek fő tevékenysége a 11 rászorulónak tartott ágazat valamelyikébe tartozik.
A támogatás mindazon munkavállalók bérének emeléséhez kérhető, akiket az említett ágazatokban január elsején minimálbéren és garantált bérminimumon foglalkoztattak. A támogatás jár a bérre rakódó járulékokra is, sőt annak a lehetőségét is megteremti a kormány, hogy ha időközben kilép a munkavállaló a helyére pótlólag felvett dolgozó után is igénybe lehessen venni a támogatást, mondta a sajtótájékoztatón Czomba Sándor az NGM foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
A kérvényt a helyi munkaügyi központoknál, illetve kirendeltségeken kell leadni május 31-éig és elvileg 21 napon belül legkésőbb döntést ígér a kormány. Az államtitkár hangsúlyozta: a kitöltendő dokumentum a lehető legkisebb adminisztrációs terhet ró a vállalkozásokra. Mindössze egy darab A4-es méretű adatlapot kell kitölteniük és beadniuk, valamint elektronikusan benyújtaniuk a pályázatoknál már megszokott kötelező mellékleteket (bővebb információkat a munka.hu weboldalon lehet olvasni.)
Óvatosan a leépítésekkel
A támogatás csekély összegű (de minimis) támogatásnak minősül, azaz egy vállalkozásnak bármilyen forrásból, ilyen támogatási jogcímen odaítélt támogatás támogatástartalma – három pénzügyi év vonatkozásában – nem haladhatja meg a 200 ezer eurónak megfelelő forint összeget. Az összeggel 2013. augusztus 31-ig kell elszámolniuk a vállalkozásoknak.
Amennyiben a vállalkozás az első félévben csökkenti a foglalkoztatottak számát, előfordulhat visszafizetési kötelezettség is. A támogatás fő célja ugyanis, hogy azokban az ágazatokban, ahol a béremelés gondot okoz, a vállalkozások ne döntsenek a leépítés, vagy a részmunkaidőben történő foglalkoztatás mellett.
Automatikusan jár
A kompenzáció a költségvetési hiánycélt nem érinti, mivel mindössze a költségvetés egyik sorából a másik sorába kellett az összeget átvezetni, tette hozzá az államtitkár.
Távolléti díjszámítás: júniusra ígérik a módosítást
A szakmai egyeztetések után elkészült a tervezet és a szükséges módosításokról elvileg májusban dönt a parlament. Az új jogszabály akár már júniustól hatályba léphet, tudtuk meg Kardkovács Kolostól, az NGM foglalkoztatáspolitikai helyettes államtitkárától.
A módosítás lényege, hogy a havibéres munkavállaló esetén a távolléti díj összege igazodjon az adott hónap általános munkarendje szerinti munkanapok számához, azaz távollét esetén a munkabér nem fog változni a munkanap számától és a távollét időtartamától függően. Az egy napra járó távolléti díj az egy napra számított alapbérrel lesz tehát azonos és úgy kell kiszámolni, hogy az alapbér összegét elosztjuk az általános munkarend szerinti munkanapok számával. Órára is előfordulhat, hogy ki kell számolni a távolléti díjat. Ebben az esetben az alapbér napi összegét kell elosztani a munkaórák számával.