Amitől rettegünk: az elbocsátások mikéntjei

A leépítés manapság naponta több száz embert érint  Magyarországon. Az elbocsátás sorsfordító esemény a dolgozóknak, kényszer a munkáltatónak. Szakemberek szerint azonban kevés az ahhoz kapcsolódó jó tapasztalat, amikor mindkét fél méltóságteljesen, egymást segítve tudja lezárni az együtt töltött időszakot. Sokkal többen számolnak be a közlés időzítése, a kifizetések elmaradása és a bánásmód körüli zavarokról. A HR Portal néhány visszás elbocsátási forgatókönyvet mutat be.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Általában személyes okok állnak a rendes felmondások legelterjedtebb oka, a minőségi cserére való hivatkozás mögött is. Ebben az esetben azonban nem kifejezetten a spórolás a cél, hanem az, hogy azoktól a munkavállalóktól váljanak meg, akik valamilyen módon nem illenek a szervezetbe. Ehhez azonban a munkáltató részéről nagy bátorság, és tökéletes kivitelezés kell, mert a munkaügyi bíróságon nagyon könnyen támadható ez a fajta elbocsátás.

Létezik azonban olyan leépítési mód is, amikor a tényleges ok valóban a minőség növelése ezzel a cserével, de az indok a költségcsökkentés, csoportos leépítéssel-vagy a nélkül. A válság idején sok vállalat alkalmazta azt a technikát, mely szerint első körben mindig azokat küldték el, akiknek a munkájával, vagy a hozzáállásával egyébként is baj volt. Ez egy humánusnak tekinthető megoldása a leépítésnek, mert a végén a vesztes helyzetből mindkét fél a lehető legtöbbet profitált. A munkaadó olcsón megszabadult az oda nem illő kollégától, a munkavállaló pedig megőrizte az önbecsülését. Ráadásul a kommunikációt is sikerült emberi keretek közt tartani, ami akár a távolabbi munkakapcsolatok, akár a piaci információ kontrollja miatt fontos tényező.

A legnagyobb baki, amit egy vállalatvezető a rendes felmondáskor elkövethet, az a munkajogi szempontból védett munkavállaló elbocsátása. Ez főleg terhes nők esetén szokott előfordulni akkor, amikor még nem szerzett tudomást a munkáltató a terhességről. Erre azonban az ő esetükben biztos, hogy sor fog kerülni, és ilyenkor jobb elfogadni a munkáltató szempontjából vesztes helyzetet. Ezek után inkább egy megfelelő alkufolyamatra kell koncentrálni, ami a vállalat és a kismama számára kölcsönösen előnyös lehet.

Nem így járt Bea, amikor alig hathetes terhes volt, és a kis tanácsadó iroda ügyvezető-tulajdonosa bejelentette a cég bezárását. Bea rögtön közölte főnökével a jó hírt, mire másnap kapott egy nyilatkozatot, miszerint elvégzendő munka hiánya miatt fölmentik a munkavégzés alól. E mellé szóban még azt is megkapta a kismama, hogy pénzt majd akkor lát, amikor az első anyasági támogatása megjön, mert a főnöke fizetni nem tud, és ebben az esetben nem is akar.

Teljes cikk a HR Portálon.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo