Adóhiány a cégek kétharmadánál

Idén az első három negyedévben az adóellenőrök a bevallás utólagos ellenőrzésére 24 523 cégnél végeztek vizsgálatot, és 15 396 társaságnál, azaz csaknem kétharmaduknál (63 százalékuk) derült ki, hogy a törvényben megszabottnál összesen mintegy 515 milliárd forinttal kevesebb adót vallottak be. A megállapított hiány 19 százalékkal nagyobb a tavalyinál.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

Adóhiány feltárása esetén az adóhivatal a hiány 50 százalékának megfelelő bírsággal is sújtja a céget. Amennyiben pedig a hiány a bevétel eltitkolásával, a bizonylatok, könyvek meghamisításával, megsemmisítésével függ össze, az adóbírság mértéke az adóhiány 200 százaléka. Az adóbevallást elmulasztó vagy meghamisító társaság jogkövetkezményként késedelmi pótlék kiszabására is számíthat. Ennek mértéke minden naptári nap után az érvényes jegybanki alapkamat kétszeresének 365-öd része. A késedelmi pótlék legfeljebb három évre számítható fel.

Vizsgálják a mögöttes felelősöket

Az adóhatóság negyedévenként nyilvánosságra hozza azoknak a cégeknek a listáját, amelyek adóhiánya 180 napja folyamatosan meghaladja a 100 millió forintot (egyben közzé teszi az olyan magánszemélyek nevét is, akiknél több mint 10 millió forint adóhiányt állapított meg). A harmadik negyedévi listán összesen 158 cég szerepel. Hasonlításként: az első negyedévben 103, a másodikban 112 vállalkozás 100 milló forint feletti adóhiányát tárták fel az ellenőrök. Ennek az adózó körnek „köszönhetően” e cégek a harmadik negyedévben közzétett tartozása 90 milliárd forint volt. Ebből 42 milliárd forint az adóhiány, és 48 milliárd forint azok jogkövetkezménye – adóbírság, késedelmi pótlék összege – tájékoztatott a feketelista.hu.

A feketelista.hu tájékoztat arról, hogy a NAV a behajtás során már minden esetben vizsgálja a mögöttes felelősökkel szembeni eljárás lehetőségét. Amennyiben az adós cég ellen folytatott végrehajtás eredménytelenül zárul, és a gazdálkodó szervezetnek van helytállni köteles tagja, akkor a behajtási szervezet a mögöttes felelőssel szemben is lefolytatja a végrehajtási eljárást. Csak mindezek eredménytelensége esetén indítványozzák a bíróságon a felszámolási eljárást. A NAV több esetben pert indított a felszámolás alá került cégek vezetői, tagjai ellen. E perek többségében az adóhatóság keresetének a bíróság helyt adott. A perbe fogott személyek közül többen „jó hírük” megőrzése érdekében inkább rendezték adótartozásukat, mintsem hogy tovább pereskedjenek.

Adóvégrehajtás: erre kell felkészülni
Mi alapján indít végrehajtást az APEH amikor nincs is tartozása egy cégnek? Valóban nincs adósságunk vagy csak nem tudunk róla? Íme a legfontosabb tudnivalók.
Háromból kettő budapesti

Az adóhiányos cégekről közzétett listák nemcsak az adófizetési morált, hanem a társaságok gazdasági, működési körülményeit is jellemzik. Nem véletlen, hogy a listán lévők között alig találni működő céget. Az érintett 158 társaság közül 138-cal szemben különböző hatósági eljárás van folyamatban: 103 cég adószámát már törölték, 10 társaság adószámát felfüggesztették, 23 vállalkozás pedig kényszertörlési eljárás alatt áll. (Két cégnek a végelszámolása van folyamatban). A listán szereplő cégek mintegy kétharmada (109) fővárosi címen van bejelentve, amelyből szinte valamennyi – 158-ból 153 cég – korlátolt felelősségű társaság, mindössze egyetlen részvénytársaság és két betéti társaság került a nagyok közé.

Hiányrekorder

Az adóhiány nagyságát tekintve a lista „élén” 2,258 milliárd forinttal a budapesti Elektronika 24 Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. áll, de ehhez hozzá kell még számolni a jogkövetkezmények 2,241 milliárd forintra rúgó összegét is. Így teljes tartozása 4,5 milliárd forintot tesz ki.

A második „helyezett” az apátfalvai Meat-eximp Kft. 2,046 milliárdos adóhiánnyal, ám a jogkövetkezmények összege is 3,421 milliárd forint, és így 5,467 milliárdos tartozásával méltán kerülhetett volna az első helyre. Pláne, ha tovább olvassuk a névsort, és kiderül, hogy a hatodik helyet is ez a társaság foglalja el. Más ellenőrzésekkel további 978 millió forint adóhiányt tártak fel nála, és a jogkövetkezmények erre még „ráhúztak” 1,816 milliárd forintot. Ha ezeket is hozzáadjuk az előzőekhez, horribilis összeg: 8,262 milliárd forint jön ki. Az apátfalvai cég ezzel az adóhiánnyal minden bizonnyal „rekordot” állított fel.

AZ INKASSZÓ SINCS INGYEN
Az inkasszó a tartozás kiegyenlítésének egyik beszedési módja, a végrehajtási eljárást hatósági átutalási megbízás kiadásával indítják meg. Az adóhatóság nem köteles erről előzetes értesítés küldeni, gyakran az inkasszóból tulajdonképpen csak annyit látunk, hogy nem tudunk utalni a bankszámláról és a beérkező bevételek sem növelik az egyenleget. Ráadásul még fizetünk is érte.
Ne hagyjuk ki a dobogó harmadik helyezettjét, a fővárosi Elektro-Váradi Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-t sem; itt 1,353 milliárdos adóhiányt tártak fel és ezt a jogkövetkezmények 2,170 milliárd forinttal „fejelik” meg. A 158 cég közül egyébként az adóhiány és következményei tizenhatnál meghaladják az egymilliárd forintot, és további harmincnyolc cégnél a félmilliárd forintot. A lista végén található tatai Fundamentum Agro Bau Kft.-t is valamivel több mint 100 millió forint adóhiány és 98 millió forintra rúgó jogkövetkezmények terhelik.

Több adóval tartozunk

Az adóhatóság harmadik negyedév végi teljes nyilvántartásában egyébként 1 657 138 adós neve szerepel, ők összesen 2353,5 milliárd forinttal tartoznak. Az egy évvel korábbihoz képest az adósok száma 2 százalékkal, a tartozások összege viszont 17 százalékkal nőtt. A jelentős növekedést egyértelműen a nem működő cégek adótartozásának „gyarapodása” okozta; 116 560 társaság összesen 1 877,5 milliárd forint adóhátralékot halmozott fel. A működő cégek körében viszont az adómorál javulása tapasztalható: igaz ugyan, hogy a társaságoknak több mint a fele – 341 910 cég – 288 milliárd forinttal adósa a NAV-nak, de számuk 2 százalékkal, adótartozásuk összege pedig 11 százalékkal kisebb, mint egy évvel ezelőtt volt. A teljes képhez tartozik, hogy az adóhatóság 1 171 560 magánszemélytől is várja 187,7 milliárd forint adó befizetését.

A nagy hiánnyal leleplezett cégek csak egy részét képezik az adót elkerülőknek. „Ezért fontos tájékozódni az esetleges üzleti partnereink után: az érintettnek van-e adótartozása, folyik-e ellene felszámolás, megvonták-e például az adószámát, elmarasztalták-e munkajogi, munkavédelmi mulasztásokért. Ezek ismeretében ki-ki nagyobb biztonsággal köthet szerződést, választhat együttműködő partnert, és megelőzheti a későbbi anyagi veszteségeket” – egészíti ki a portál elemzését Iklódi András főszerkesztő.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo