A támogatás tervezésekor fontos figyelembe venni, hogy érvényesíthető-e a teljes kedvezmény az adott évben az üzleti eredmény alapján. Sokáig várni sem érdemes a támogatási szerződésekkel, mert az év vége felé egyre nehezebb befogadó szervezetet találni. „A vállalkozások számára az elmúlt években szinte rutinná vált a társasági adó (tao) kedvezményt jelentő támogatás nyújtása az előadó-művészeti szervezetek számára. A nyilvánosságra került adatok és az idei támogatásokat érintő jogszabályváltozások azonban óvatosságra intenek” – figyelmeztet Hegedüs Sándor, az RSM DTM adóüzletág vezetője.
Fontos változás történt például az idei évtől a befogadható összeg mértékére vonatkozó szabályoknál. Míg korábban az előadó-művészeti szervezetek a tárgyévi jegyárbevétel 80 százaléka erejéig fogadhattak be tao-támogatásokat, addig ez az idei évtől a főszabály szerint ez az összeg már nem a tárgyévi, hanem csupán a megelőző évi jegybevétel 80 százalékát érheti el maximálisan.
Azonban körültekintőnek kell lenni, mivel az átmeneti rendelkezések lehetőséget teremtettek az előadó-művészeti szervezetek számára, hogy 2013-ban még az idei jegyárbevételek alapján fogadjanak be támogatásokat. Utóbbi lehetőség a vállalkozások számára akkor válik érdekessé, amikor az adókedvezmény elszámoláshoz szükséges igazolásokat kérik meg, hiszen ekkor eltérő módon kell eljárniuk a két esetben.
Az elmúlt évekhez viszonyítva várhatóan megnő a társaságok érdeklődése az előadó-művészeti támogatások iránt, hiszen a sporttámogatásokhoz kapcsolódó korábban érvényesíthető adóelőny mértéke mintegy a negyedére csökken az úgynevezett kiegészítő sportfejlesztési támogatás rendszerének bevezetése miatt. Az Előadó-művészeti Iroda nyilvánosságra hozta, hogy 2009 és 2012 között hogyan alakult az egyes, regisztrált előadó-művészeti szervezetek jegybevétele, illetve tao-támogatása:
A fenti számok a tao-támogatások vonatkozásban továbbra is jelentős, 20 százalékot meghaladó növekedést mutatnak 2012-ben az előző évhez képest. A tavaly támogatásra fordított közel 12 milliárd forint jelentősen meghaladja az Európai Bizottság által 2012-re prognosztizált 4,4 milliárd forintos összeget. Sőt 2012-ben az első 10 legtöbb támogatást begyűjtő szervezet is több támogatásban részesült, mint az előzetesen várták:
Színesíti a fenti összképet, ha az Előadó-művészeti Iroda által közzétett számokat összehasonlítjuk a Nemzeti Adó és Vámhivatal által korábban közzétett számokkal. Eszerint 2011-ben 6,2, míg 2012-ben 10,5 milliárd forintnyi támogatást érvényesítettek a vállalkozások adókedvezményként. Az eltérés fő oka, hogy a vállalkozások ugyan átutalták támogatásaikat, de azokat a tárgyévi eredmény alakulása miatt már nem tudták teljes mértékben érvényesíteni.
„Jó hír, hogy a fel nem használt adókedvezmények összege a következő 3 évben is érvényesíthető. Persze a vállalkozásoknak érdemes az adóelőny érvényesítése szempontjából minél pontosabb számításokat végezniük. Nem érdemes ugyanakkor a kalkulációkat és a támogatási megállapodásokat az év végére hagyni, mivel akkor tapasztalataink szerint már sokszor nagyon nehéz befogadó szervezetet találni” – mutat rá Hegedüs Sándor.