A Fővárosi Ítélőtábla november nyolcadikán kelt jogerős ítéletében részben megváltoztatta az első fokon eljáró Fővárosi Törvényszék ítéletét, és az Adidas Budapest Kft.-t, mint alperest négyszeresre felemelt összegben marasztalta el szabadalombitorlással elért gazdagodás visszatérítése címén. A kártérítés összegét az ADIDAS Budapest Kft-nek 2002. március 23-tól középarányos kamattal együtt kell megfizetnie a felperes, Oroszi László feltaláló javára. (A koppintás bizony olyan művészet, amellyel a legnagyobbak is előszeretettel élnek.)
Az ügy még a kilencvenes évekre nyúlik vissza: az ADIDAS által gyártott Predator Precision és az azt követő Predator Mania cipők különlegességét rúgófelületük finoman bordázott kialakítása jelentette. Ezt a megoldást Oroszi László 1995 és 1996 között dolgozta ki, majd 1996-ban szabadalmaztatta Magyarországon, sőt egész Európában. Ellenben eljárás során az őt képviselő szakember műhibát vétett, ezért a találmány nemzetközi védelme nem került bejegyzésre – ismertették as Piac&Profittal a feltaláló képviseletét ellátó Sár és Társai Ügyvédi Iroda és a Danubia Szabadalmi és Jogvédő Iroda szakértői.
A bordákon csúszott el a laszti
A szabadalmi oltalom terjedelmét az igénypontok határozzák meg, amelyekben műszaki jellemzők, meghatározások sorozata szerepel. Oroszi László európai szabadalmának a fő igénypontjában az szerepelt jellemzőként, hogy a bordák a cipő talpától egészen a fűzőnyílást meghatározó hasítékig érnek. Az Adidas által gyártott cipőkben ez a feltétel nem teljesült, mert a bordázat sokkal rövidebb, ezért az európai szabadalom nem fedte az Adidas cipőit.
Évtizedes volt a pereskedés
Oroszi László 2002-ben indított pert az ADIDAS Budapest Kft. ellen szabadalombitorlás megállapítása és egyéb jogkövetkezményeinek alkalmazását kérve a bíróságtól, melynek jogalapját 2012-ben nyerte meg az Adidas Budapest Kft. ellen; ekkor jogerősen megállapítást nyert, hogy az Adidas Predator Precision és az Adidas Predator Mania nevű irányítósávos futballcipők Oroszi László feltaláló 222 806 lajstromszámú magyar szabadalmát bitorolták. Mivel a szabadalombitorlási per tárgyalása évekig fel volt függesztve, és a per a jogalap kérdésében többször is megjárta a Kúriát, Oroszi László szabadalombitorlással kapcsolatos anyagi igényei csak ezt követően, 2014-ben kerülhettek előterjesztésre.