A testtartás, ami önbizalmat ad

Ha erőt sugárzó pózt veszünk fel, az nemcsak a külvilágra van hatással, de saját magunkra is. A testtartás hatással van bizonyos hormonok szintjére is a kutatások szerint, így csökkenthető a feszültség, és növelhető az önbizalom, derült ki Ami Cuddy, a Harvard Egyetem szociálpszichológusának kutatásából.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kutató előadását a Budapest LAB idézte. Ami Cuddy szerint a jó testtartás jelentősen növeli az teljesítményünket, nemcsak a környezetünkre, de saját magunkra is pozitív hatással van. A Budapest LAB példaként mutatta be a Facebook vezérét, Mark Zuckerberget, aki a nemrégiben történt amerikai szenátusi meghallgatásán (ahogy azt a Twitter-felhasználók kiszúrták) végig egy kb. 10 centi magas párnán ült. Ez minden bizonnyal a pszichológiai hadviselés egy eszköze volt, mivel a párnától a Facebook egyébként csak 170 centi magas vezetője jóval magasabbnak tűnt a szenátorok nézőpontjából. A magasabb embereket a többség magabiztosabbnak és tiszteletre méltóbbnak látja – ez pedig egy ilyen nehéz szituációban egyáltalán nem mellékes. Kutatások szerint a magasabb emberek többet keresnek, többre értékelik a munkájukat, sőt, jobb vezetőnek tartják őket. Hasonló hatás érhető el, ha a testbeszéd jelentette lehetőségeket élünk, hogy erősebbnek, befolyásosabbnak tűnjünk, amikor arra szükség van. Erre jó a „power posing”.

Az eredményes tárgyalás hat titka
Minden ember szinte napi rendszerességgel folytat tárgyalásokat, akkor is, ha a zöldségesnél alkudozik, akkor is, ha sok millió eurós üzletet köt. Rengeteg embernek ennek ellenére fogalma sincs, hogyan is kéne úgy tárgyalnia, hogy kielégítő eredményre jusson. Nekik adunk néhány jó tanácsot.
Az Ami Cuddy által elvégzett kísérletben az alanyoknak két percig kellett felvenni az előírt gyenge vagy erős pózokat. Előbbiek esetében 20 százalékkal nőtt a tesztoszteronszint, míg utóbbiaknál 10 százalékkal csökkent. A kortizolszint esetében a hatalmi pózokat játszóknál 25 százalékos csökkenést figyeltek meg, míg a nem dominánsokat produkálóknál 15 százalékos növekedést.

Az állatok is alkalmazzák

Az úgynevezett „hatalmi pózok” (power posing) nemcsak az embereknél működnek, az állatok is használják azokat. A madarak felfújják a begyüket, vagy kiterjesztik a farktollaikat, a felágaskodó, mellét verő majom és a sikeres gól után magát ünnepeltető focista képe közötti hasonlóság – és mindkét póz üzenete – sem nagyon szorul magyarázatra. E domináns pózokban közös, hogy testünket (mi és az állatok is) kinyújtjuk. Ha pedig valamilyen sérelem ér, szomorúak, bizonytalanok vagyunk, épp ellenkezőleg, összehúzzuk magunkat.

Ennek megfelelően az erős póz a nonverbális viselkedéssel foglalkozó szakirodalom alapján olyan testhelyzet, amely expanzív, azaz nagy helyet foglal el a térből, és nyitott. A gyenge pózoknál ezzel szemben a test összehúzódik, kevés helyet foglal el a térből. A legtipikusabb domináns pozíció az úgynevezett „szupernő tartás”, ami egyébként férfiaknál is beválik. Kis terpeszállás, kezek a csípőn, ujjak szétnyitva, tekintet egyenesen előre. Szintén erőt sugárzó mozdulat, ha az asztalon kissé előretámaszkodva nézünk egyenesen előre, vagy ha ülve hatradőlünk, lábainkat merőlegesen a földre helyezzük, kis terpeszben, egyik karunkkal pedig megtámaszkodunk a széktámlán. Vitathatatlanul domináns póz az asztalra feltett láb és az is, ha hátradőlve egyik bokánkat a térdünkre, két kezünket pedig tarkóra tesszük, szélesre nyitva a könyökünket.

Az persze nem valószínű, hogy ezek a pózok hétköznapi szituációkban, például tárgyalásokon jó benyomást tesznek, ezért ezeket inkább tárgyalás előtt használhatjuk az önbizalom növelésére. Tárgyalásos helyzetben pedig azt javasolják, húzzuk ki magunkat és emeljük fel az állunkat. A megemelt áll azért is mutat magabiztosabbnak a kutatók szerint, mert felfedi a test egyik legsebezhetőbb pontját, a nyakat. Ugyanezen az elven működik a például rendőröknél gyakran látható, hát mögött lazán összefogott kézfej is – ez esetben a hasat, szívet, tüdőt tárod fel az „ellenségnek”, mutatva, hogy nem félsz tőle.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo