Vannak az üzleti életben olyan szereplők, akik azt gondolják, hogy az ő világuk merőben különbözik, hisz más egy olimpiai aranyért, egy világbajnoki címért küzdeni, mint az éves vállalati célokat űzni. Azonban van néhány igazán megdöbbentő párhuzam a két világ között és az üzleti életben otthonosan mozgók is tanulhatnak a profi sportolóktól.
Mindkét világban célok mentén érik el eredményeiket a szereplők, hatalmas a verseny, sokszor nagyon kis különbségen múlik minden; kemény csapatmunkára, együttműködésre van szükség, és amikor az eredmény nem jön, tudni kell felállni és új energiákat mozgósítani hatékonyan. Múltbéli sikereink nem feltétlenül predesztinálják a jövőbelieket, állandóan változó körülmények között kell a maximumot kihoznunk magunkból, csapatunkból az egyre magasabb elvárások tengerében.
Az élsportolók világának jellemzője, hogy nagy nyomás alatt kell teljesíteniük. Minden külső zavaró tényezőt ki kell tudniuk zárni ahhoz, hogy kihozzák magukból a legtöbbet. Amikor nem sikerül a cél, felállnak és folytatják, mindenki életében van visszaesés, botlás. Tudniuk kell erőt meríteni az elveszített meccsekből, tanulniuk hibáikból, máskülönben nem tudnak javulni, nem érhetik el céljaikat. A motivációjukat fenn kell tartaniuk olyan körülmények között is, amikor úgy tűnhet, hogy a cél elérhetetlen távolságba jutott. Ugyanez elmondható a gazdasági élet szereplőiről is. Minden vállalkozó tudja, hogy a siker nem egy egyenes vonal, az út tele van buktatókkal és visszaesésekkel.
A profi sportolók minden meghatározó eredménye mögött alapos tervezés áll. A csúcsot megmászni kemény és fáradtságos munka, de ennél is nagyobb kihívás a csúcson maradni. Az elvárások mindig nőnek azzal szemben, aki nagy teljesítményt nyújtott, ezt tudni kell megfelelően kezelni, úgy irányítani, hogy az eredmények továbbra is jöjjenek. Ehhez a nyilvánvaló fizikai állóképességen kívül szükség van egy bizonyos szellemi attitűdre, beállítottságra. A reziliencia, a „meghajolhatok, de megtörni nem fogok” hozzáállás az egyik legfontosabb jellemzője az élsportolónak. Ahogy egy sikeres vállalatvezetőnek is.
Legyen szó akár csapatsportról, akár egyéniről, szükség van egy támogató team létrehozására. Sohasem egy ember eredményéről beszélünk, az egy mindenkiért és mindenki egyért szellem érvényesül. Amennyiben ebbe a „gépezetbe” porszem kerül, bármelyik része nem működik jól, az kihatással van az egészre. Mindenkinek megbecsült szerepe kell, hogy legyen és ezeknek a szerepeknek és az egyéni céloknak világosnak kell lenniük mindenki számára! Ugye, ismerős?
Végül, de nem utolsó sorban emeljük ki, hogy a sportolók világában kiemelt szerepet kap az ünneplés, gondoljunk csak az olimpiák külön programjaként szereplő éremátadásokra. A pozitív érzelmekkel teli eredmények megélése hatékonyan segíti a következő célok megfogalmazását és későbbi elérését. Már tudjuk, milyen érzés a dobogón állni és ezt meg akarjuk ismételni. Az üzleti világban ennek ugyanolyan fontosnak kell lennie, mert nemcsak a csapatnak, a munkatársaknak, hanem a vállalatvezetőknek is szükségük van az elismerésre.
A hatékony vállalatok ki tudnak lépni a dobozból és képesek olyanoktól tanulni, akik nem kötődnek a működésükhöz. Az élsportolók világa ilyen. A megfelelő tapasztalatok és tudáscsere segítségével olyan eredményeket és szemléletváltást érhetünk el, amely megalapozza a jövőbeni üzleti sikereket.
Kenyeres András business coach, a Magyar férfi vízilabda válogatott mentál trénere