A munkavédelmi füldugó nem csak a munkában jöhet jól

A mindennapok során gyakoriak az erős hanghatással járó helyzetek. Ezektől önmagukban nem kell megijedni, de a rendszerességtől és a zajszinttől függően hosszú távon akár halláskárosodást is okozhatnak. Nem meglepő tehát, hogy a munkájuk során erős zajnak kitett dolgozók munkavédelmi füldugó segítségével védik hallásukat, de vajon csak nekik van szükségük erre?

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Mikor van szükség munkavédelmi füldugó használatára?

Természetesen nem várható el a dolgozóktól – főként új munkakör betöltésekor -, hogy rögtön tisztában legyenek a munkavédelmi előírásokkal.

Szerencsére az Európai Uniós szabályozás kimondja, hogy a munkáltató kötelessége gondoskodni a megfelelő munkavédelmi füldugó – és persze egyéb munkavédelmi eszközök – biztosításáról. Konkrétan a napi 8 órán keresztüli, 85 dB vagy e feletti zajszint esetén a füldugó használata kötelező, de 80 dB vagy e feletti zajszint esetén is választhatja a munkavállaló, hogy szeretne hallásvédő füldugót igényelni – biztosítása pedig ilyenkor is a munkáltató kötelessége.

Hogyan kell kiválasztani a megfelelő füldugót?

A munkavédelmi füldugó csomagolásán minden esetben fel van tüntetve az SNR érték, amely lényegében a füldugó zajcsökkentő erejét mutatja meg. Minél nagyobb tehát ez az érték, annál erősebb a füldugó. A megfelelő típus kiválasztása ezután már a végzett tevékenységtől függ, ugyanis a várható zajszintből a már említett 85 dB-t kivonva azt az értéket kapjuk, amilyen erősségű füldugó szükséges a hallás védelme érdekében.

Létezik teljes mértékben hangszigetelő füldugó is. Ez talán első hallásra jó megoldásnak tűnik, de olyan munkáknál, ahol a folyamat időnként kommunikációt igényel, bizony meg tudja nehezíteni a dolgozók életét.

A munkavédelmi füldugó nem csak munkahelyi körülmények között véd

A hangos ház körüli teendők legtöbbször a szomszédi viszonyok, a csendrendeletek kapcsán merülnek fel. Sőt, évről évre komoly problémákat okoz a lakóközösségek életében a vasárnapi flexeléssel, este 9-kor kezdődő fúrással és hasonló meggondolatlan tevékenységekkel járó zaj. Sokkal kevesebb szó esik azonban arról, hogy milyen egészségügyi problémákat tudnak okozni a rendkívüli terheléssel járó zajok!

Pedig egy hosszabb felújítás vagy akárcsak a rendszeres fenntartási teendők során épp olyan káros hanghatások érik a lakókat, mint a gyári dolgozókat. Viszonyítási pontként íme két adat: egy átlagos fűnyíró 90 dB, míg egy fúró 95 dB zajjal jár működés közben. Ebből máris látható, hogy a hallásvédő használata otthon is sok esetben erősen ajánlott!

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo