Mikor van szükség munkavédelmi füldugó használatára?
Természetesen nem várható el a dolgozóktól – főként új munkakör betöltésekor -, hogy rögtön tisztában legyenek a munkavédelmi előírásokkal.
Szerencsére az Európai Uniós szabályozás kimondja, hogy a munkáltató kötelessége gondoskodni a megfelelő munkavédelmi füldugó – és persze egyéb munkavédelmi eszközök – biztosításáról. Konkrétan a napi 8 órán keresztüli, 85 dB vagy e feletti zajszint esetén a füldugó használata kötelező, de 80 dB vagy e feletti zajszint esetén is választhatja a munkavállaló, hogy szeretne hallásvédő füldugót igényelni – biztosítása pedig ilyenkor is a munkáltató kötelessége.
Hogyan kell kiválasztani a megfelelő füldugót?
A munkavédelmi füldugó csomagolásán minden esetben fel van tüntetve az SNR érték, amely lényegében a füldugó zajcsökkentő erejét mutatja meg. Minél nagyobb tehát ez az érték, annál erősebb a füldugó. A megfelelő típus kiválasztása ezután már a végzett tevékenységtől függ, ugyanis a várható zajszintből a már említett 85 dB-t kivonva azt az értéket kapjuk, amilyen erősségű füldugó szükséges a hallás védelme érdekében.
Létezik teljes mértékben hangszigetelő füldugó is. Ez talán első hallásra jó megoldásnak tűnik, de olyan munkáknál, ahol a folyamat időnként kommunikációt igényel, bizony meg tudja nehezíteni a dolgozók életét.
A munkavédelmi füldugó nem csak munkahelyi körülmények között véd
A hangos ház körüli teendők legtöbbször a szomszédi viszonyok, a csendrendeletek kapcsán merülnek fel. Sőt, évről évre komoly problémákat okoz a lakóközösségek életében a vasárnapi flexeléssel, este 9-kor kezdődő fúrással és hasonló meggondolatlan tevékenységekkel járó zaj. Sokkal kevesebb szó esik azonban arról, hogy milyen egészségügyi problémákat tudnak okozni a rendkívüli terheléssel járó zajok!
Pedig egy hosszabb felújítás vagy akárcsak a rendszeres fenntartási teendők során épp olyan káros hanghatások érik a lakókat, mint a gyári dolgozókat. Viszonyítási pontként íme két adat: egy átlagos fűnyíró 90 dB, míg egy fúró 95 dB zajjal jár működés közben. Ebből máris látható, hogy a hallásvédő használata otthon is sok esetben erősen ajánlott!