Így kerülhetjük el, hogy bukjunk a bérleti szerződésen

Sajnos már véget értek azok az idők, amikor biztosíték volt, hogy az emberek szavukat adták valamire és kezet ráztak. Napjainkban egyre több esetben van szükség arra, hogy teljes bizonyossággal meggyőződjenek, vagyontárgyaik, pénzük, otthonuk biztonságban van-e. Ilyen például egy lakás, melyet albérletbe adnak, esetleg mi magunk béreljük.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: Pixabay

A nem írásban kötött lakásbérleti szerződés semmis, tehát nagyon fontos, hogy a szóban kötött megállapodás gyakorlatilag semmire sem biztosíték – akkor sem, ha ismerősök vagy rokonok között jön létre a megegyezés –, hiszen nem visszakövethető és nem érvényesíthető. De ennek ellenére is sokaknak ismerős a helyzet, hogy albérlőként vagy lakást bérbeadóként bár aláírtak valamilyen papírt beköltözéskor, mégsem akar fizetni senki, ha elromlik a mosógép, ha bomlik a vakolat vagy ha összetörik a bútor. Amikor pedig lejárt a bérlés időtartama, a tulajdonos mindenféle indok kapcsán levonja a kauciót. Éppen ezért a legtöbb lakástulajdonos, illetve bérlő mindenre kiterjedő bérleti szerződést fogalmaz meg, ezzel bebiztosítva lakását és bérbeadott vagyontárgyait. Sok esetben viszont nem tudják, hogy mitől hiteles egy okirat és mi kell ahhoz, hogy a benne foglaltak betarthatók, betartathatók legyenek.

(A bérbeadók jelentős része még mindig nincs tisztában azzal, hogy a bérbeadásáról nyilvántartást kell vezetnie: bevételi nyilvántartást, vagy bevételi és költség-nyilvántartást, amit a NAV bizony ellenőrizhet is.)

Sokan nem ismerik az egyik legelőnyösebb megoldást, hogy közokiratba foglalják a bérleti szerződést. Ennek sok előnye van, többek között, hogy az abban foglalt kötelezettségvállalások per nélkül kikényszeríthetők, vagyis elérhető például, hogy a bérlő megfizesse a bérleti díjat és egyéb költségeket, a jogviszony megszűnése esetén kiköltözzön az ingatlanból, illetve, hogy a bérbeadó a ebben az esetben mindenképpen visszaadja a nála lévő kaució összegét.

„Maga a közokiratba foglalás egy egyszerű folyamat, csak egy közjegyzőre van szükség. A bérbeadó és bérlő szempontjából a legelőnyösebb megoldás az, ha kétoldalú, tehát mindkét fél által aláírásra kerül a szerződés. Ekkor a közjegyző segít a szerződés olyan módon történő megszövegezésében, hogy az alkalmas legyen a benne foglalt valamennyi kötelezettségvállalás mindkét fél részéről történő kikényszeríthetőségére, továbbá a feleket pontosan és pártatlanul tájékoztatja valamennyi cselekményük jogi következményeiről.” – tudtuk meg Dr. Tóth Ádámtól, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnökétől.

Eladják az irodát, amit bérelt? Duplán perelhet!
A kereskedelmi ingatlanok piacán gyakori, hogy a felek között bérbe adott ingatlanok cserélnek gazdát. csakhogy az új Ptk. hatálybalépése óta az ilyen ingatlanok eladója az eladással már nem mentesül a bérlővel szembeni kötelezettségek alól.
Az így megkötött szerződések esetében felmerülő jogviták gyakorlatilag peren kívül megoldhatók, vagy fel sem merülnek.

Lehetőség van arra is, hogy egyoldalú nyilatkozat jöjjön létre, de ebben az esetben kizárólag a bérlő kötelezettségvállalásait teszi per nélkül végrehajthatóvá, ha a felek a bérleti szerződést magánokiratban írják alá, a bérlő pedig közjegyzői okirati formában egyoldalúan megerősíti azt. Ekkor azonban a bérbeadó szerződésszegése esetén vele szemben közvetlen végrehajtásnak nincs helye.

Tavasz közeledtével aktuális lesz azoknak a fiataloknak a lakáskeresése, akik otthonuktól távol szeretnének továbbtanulni, ezért érdemes odafigyelnünk és szakértő tanácsát kérniük, vagy a hatályos jogszabályokban keresni felvilágosítást lakásbérleti szerződéssel kapcsolatban, akkor is, ha eddigi élményeink között nem fordult elő negatív tapasztalat. Fontos kiemelni, hogy a szerződések közokiratba foglalása nem ingyenes szolgáltatás, azonban mindenképp megéri rászánni némi pénzt annak érdekében, hogy az értékek biztonságban maradjanak.

NGATLAN BÉRBEADÁSA: 13 DOLOG, AMIVEL ÉRDEMES TISZTÁBAN LENNIE
Magánszemélynek nem kötelező adószámot kiváltania, ha ingatlant ad bérbe, de számlát nem állíthat ki enélkül. Egészségügyi hozzájárulást egymillió forint felett kell csak fizetnie. Milyen szabályok vonatkoznak még az ingatlan-bérbeadásra?

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo