A jó teljesítmény pszichológiája

Mi mindent kell a vállalatvezetőknek figyelembe venniük, ha a legmagasabb teljesítményt szeretnék kihozni munkatársaikból? Erről szólt az első Európai Pozitív Business Fórum.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:PP archív

Ellenálló képesség, optimizmus, dinamizmus a modern üzleti világ három vezető fogalma. Ezekkel a szavakkal nyitotta meg előadását Marco Masella 2013 március 27-én Milánóban az első Európai Pozitív Business Fórumon.  A világ vezető pszichológusai, neurológusai és vállalati tanácsadói beszéltek két napon át a tudósok legújabb felfedezéseiről, hogy hogyan működik az idegrendszer, hogy mi mindent kell a vállalatvezetőknek figyelembe venniük, ha a legmagasabb teljesítményt szeretnék kihozni munkatársaikból.

Miért Pozitív Business Fórum? A Pozitív Pszichológia mintegy 10 éve indult mozgalma eddig jobbára az intézményekkel, egészségüggyel, politikával és oktatással foglalkozott. Ez az első alkalom, hogy az üzlet világát szólítja meg.

Apróságokkal is sokat tehetünk a jó közérzetért

David Linden a Baltimore-i John Hopkins Egyetem neurológusa az idegrendszer “öröm iránytűjéről” beszélt. A cégeknek eljárásmódjaik kialakításában három fontos felismerését érdemes figyelembe venni:

  1. Örömszintünk az elvárásunk függvényében változik. Az érzett öröm szintje a remélt és megkapott jutalom fényében alakul. Tehát ha arra számítottunk, hogy 5000 Ft jutalmat kaptunk, akkor 10 000 Ft hatalmas öröm, de ha 20 000-re számítottunk, akkor hatalmas csalódást élünk át.  Jól át kell tehát gondolni, hogy, mit, mikor és hogyan közlünk.
  2. Saját indítású cselekvéseknek nagyobb jutalom értéke van, mint ha mások cselekszenek helyettünk, még akkor is, ha a saját közreműködésnek semmi jelentősége sincs. A tudós a kaszinók játék automatáit idézte. Mindenki maga akarja meghúzni a kart a gépen miután bedobta a pénzérmét, még akkor is, ha pontosan tudjuk, hogy ez egy gép, és teljesen mindegy, hogy kinek a keze húzza meg a kart. Tehát az önmagunk indította cselekvés a legtöbb esetben nagyobb örömet jelent, mint amikor helyettünk mások cselekszenek.
  3. Éreznünk kell, hogy cselekvéseinkkel hatással vagyunk környezetünkre – a gondolat határos Martin Seligman „learned helplessnes” teóriájával, mellyel a Profil Training MQ fejlesztő Programja foglalkozik szervezeti szinten évek óta – ez a tulajdonságunk a legapróbb dolgokban is megnyilvánul, jobban szeretjük azokat a lifteket, amelyeknél az ajtózáró gomb megnyomásával magunk indíthatjuk el a liftet, mint azokat amelyekben csak állunk és várjuk, hogy becsukódjon az ajtó.
Az alvás is számít!

John J. Medina (molekuláris  biológus, híres könyve a Brain Rules) az alvás egyedi mintáiról és tanulásban betöltött szerepéről beszélt. Ismertette, hogy az emberiség mintegy 20-20%-a szélsőséges alvásritmussal rendelkezik. Előbbiek hajnali 3 körül álmosodnak el és dél tájban tudnának természetes módon felébredni, a másik csoport kora délutántól aludna szívesen hajnalig, és csak a maradék 60 % tartozik a szokványos életritmusunkhoz igazodó éjjel 10.30-tól reggel 6.30-ig alvó csoporthoz. Felvetette, hogy ha a cégek igazodnának az emberiség természetes alvásritmusához, akkor 24 órás üzemmódban lehetne a munkahelyeket működtetni és mindig azok dolgoznának, akik az alvásritmusuk szerint az adott műszakban a legmagasabb teljesítmény tudnák nyújtani.

Kiemelte, hogy ha valaki nem tud rendszeresen átlagosan nyolc órát aludni, annak komoly hatása lesz a teljesítményére. (Gondoljuk csak azokra a szülőkre, akiknek egy éves kor alatti gyermekeik vannak). Végül ismertette mai tudásunk szerint az empátia neurológiai alapjait. Idegrendszerünk képes a környezetünkben lévő emberek cselekedeteit megérteni és értelmezni, mert az érzékeszerveinkkel felvett információ szétterjed az agyban és számtalan központon  (tárolt emlékek, érzések, mozdulatok) összeépül egy fajta értelmezéssé. Ez az értelmezés mint kiderült mélyen a szóbeli feldolgozás alatti funkciókban történik, tehát villám gyors és nem igazán tudatos.

A moralitás molekulája

Paul Zak, neurológus kutató, az emberi moralitás alapjait kutatja. A moralitás „molekuláját“ az oxitocinnal azonosítja. Kutatásai azt igazolják, hogy ha magas bennünk az oxitocin szintje, akkor empatikusak vagyunk, akkor morálisan viselkedünk, megbízhatóvá válunk és a közösség virágzásnak indul. Előadásban azokat az apró, bármely szervezetben alkalmazható módszereket ismertette, amelyek a dolgozók oxitocin szintjének emelését eredményezik: váratlan ajándékok, sok pozitív megerősítő visszajelzés, a gondoskodás számtalan formája, a döntési szabadság biztosítása, a terhelés ritmikus adagolása, amely lehetőséget ad az erőfeszítéseket követő pihenésre is.

Mitől teljesít jól egy team?

Több előadó mellett még említést kell tennünk Marcial F. Losada-ról, (kutatásait a Univerity of Michigan and of Massacgusetts matematikai tanszék segítségével végezte) aki a magasan teljesítő teamek titkait kutatja. Megfigyeléseit matematikai formulába öntve összegzi, így pontos diagnózist tud készíteni egy-egy team hatékonyságáról és ennek segítségével a beavatkozás szükségességét is meg tudja határozni. Állítja, hogy bármely team magasan teljesítő teammé alakítható. A kulcs a tagok közötti interakciók mennyisége és minősége. Megállapítása szerint a magasan teljesítő teamek a káosz elméletben látott ábrákkal jellemezhető kommunikációs mintát mutatnak. Ha ez a minta egyszerűsödik, azaz egyszerű körrel, vagy lineáris vonallal leírhatóvá válik a teljesítmény is lényegesen hanyatlik.  Az interakciós a győztes teamekben egymást erősítőek, támogatóak. Valaki aktív kezdeményezését 28 másodpercen belül megerősítés követi. Az információk széles körben megosztottak, a bizalom magas szintű és ez az ügyfél elégedettségét, az eladások emelkedését, végül a profitábilitás növekedését eredményezi.

A fórum első alkalommal szólította meg az üzlet szereplőit a Pozitív Pszichológia ismereteivel. A Profil Training lassan egy évtizede alkalmazza a konferencián elhangzottakat partnereinél üzleti környezetben. Tapasztalatunk teljes mértékben alátámasztja a tudósok felismeréseit. A fórumon elhangzott ismeretek és gondolatok a hétköznapi gyakorlatban valóban működnek, és kiutat mutathatnak egy reményét vesztett 5 éve recesszióval küzdő gazdaság szereplőinek.

Dr. Kovács Eszter Ügyvezető/tréner Profil Training www.mqprofil.hu

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo