A főnököt is lehet szeretni

Azt gondolja, hogy nem fontos, hogy valakit kedvelnek a beosztottai vagy sem? Csakhogy a szerethető emberek több támogatást kapnak, hitelesebbnek tűnnek társaik szemében, akik így inkább végrehajtják a főnök kéréseit, utasításait.

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Fotolia

Ha valakit kedvelnek, könnyebben halad előre a karrierútján, több állásajánlatot kap, jobban megbocsátják, ha hibázik. Szerencsére a szerethetőség nem függ a külsőtől, nem feltétele, hogy valaki kifejezetten okos legyen, és még csak az sem, hogy rendszeresen eljárjon a beosztottjaival szórakozni. Ennél sokkal könnyebb kedveltté válni. A szerethetőkre jellemző alábbi 7 szokás gyakorlásával bárki javíthat a megítélésén.

Kedveseket mondanak másokról

Amikor pozitív dolgokat mondunk másokról, a szavak visszahullnak ránk. Az emberek öntudatlanul hozzánk társítják azokat a tulajdonságokat, amiket másokról mondunk nekik – mondja Keith Rollag, az amerikai Babson Főiskola professzora. Ha arra panaszkodunk, hogy a munkatársunk öntelt balfék, a hallgatóságunk önkéntelenül eltávolodik tőlünk, mert úgy véli, mi is ilyenek vagyunk. Ha azt állítjuk valakiről, hogy kedves és törődő, ránk is úgy fognak gondolni, mint ilyen főnökre.

Odafigyelnek, ha más beszél

A figyelem köt össze bennünket – hangsúlyozza Lou Solomon, egy vezetőkre specializálódott kommunikációs tanácsadó iroda, az ofInteract alapító-igazgatója. Nem vonzó, ha valaki nézelődik, miközben beszélnek hozzá, elkalandozik a figyelme beszélgetés közben, vagy egy értekezleten. A telefonunkra pillantani sem ildomos, amikor mások a jelenlétünkre számítanak.

Hitelesek

A szerethető emberek ugyanolyanok a színpadon és a színpad mögött is, vagyis összhangban vannak önmagukkal, nem próbálnak meg másnak látszani – mondja Karen Friedman kommunikációs coach. Még akkor sem játsszák meg magukat, ha éppen kellemetlen, kevésbé népszerű dolgot kell, mondjanak.

A cégvezetés is egy szakma
A cégvezetők gyakran a saját bőrükön tapasztalják meg, hogy egy cég vezetése ugyanúgy egy szakma, mint a mérnöki tevékenység, vagy a villanyszerelés. Sőt, ez olyannyira igaz, hogy ahogy egy mérnök munkájában vétett legkisebb hiba is képes a rendszer működését veszélyeztetni, egy cégvezető legkisebbnek tűnő döntése is képes a cég stabilitását megingatni. Szakértőnk segít, mik a legfontosabb területek, ahol célszerű képezni magunkat, ha az iskolában nem “cégvezetés” szakra jártunk.
A kapcsolatokat helyezik előtérbe

Az olyanok, akik a kapcsolatokat értékelik, és nem a hatalmat tartják elsődlegesnek, sokkal megbízhatóbbnak és szerethetőbbnek tűnnek, mint azok, akik csak a státuszra figyelnek. Solomon szerint máshogy állnak a beosztottak ahhoz a főnökhöz, akihez bármikor be lehet jutni, és aki nyíltan a munkatársai szemébe néz. Mindenki észreveszi a valódi tekintet és a felületes pillantás közti különbséget!

Megnyitja az embereket

Hogy valakit mennyire kedvelnek, az is befolyásolja, hogy képes-e beszédre bírni másokat. Solomon szerint ehhez alapvetően kíváncsinak kell lenni a másikra, kérdéseket kell feltenni, és meg kell hallani a válaszokat. Mindezt pedig alapvetően pozitív előítélettel. Viselkedéskutatók felfedezték, hogy azok a dinamikus emberek, akiket valóban érdekel az, amit mások mondanak, karizmatikusak, és sikeresebben tárgyalnak, vagy jobb előadók, míg azok, akik egyáltalán nem kíváncsiak a másikra, komoly handicappel indulnak a beszélgetésben.

Megosztják a reflektorfényt

A szerethető emberek keresik a lehetőséget, hogy megosszák a jutalmakat a kollégáikkal. Ha megdicsérik őket, vagy valamiért jutalmat kapnak, megfordulnak, és rámutatnak a többiekre, akik bevonhatók az eseménybe – emeli ki Friedman.

Nem félnek attól, hogy sebezhetők lehetnek

A személyes történetek a kapcsolatok motorjai. Solomon tréningezett egyszer egy vállalkozót, aki elveszítette a lábát a katonai szolgálata során. A művégtagot mindig hosszúnadrág takarta, mert az érzései azt diktálták, hogy az életének ezt a részét rejtenie kell. Csak az üzleti tapasztalatairól beszélt. Aztán kiderült, hogy ha a munkatársait beavatja az életének ebbe a részébe is, jelentősen több emberi kapcsolatot tud kialakítani.

Ilyenek a sikeres vezetők
Nehéz megállapítani, hogy velünk született adottság-e vagy egyszerűen tanulható a vezetői képesség. A legvalószínűbb, hogy mindkettő igaz egyszerre. Vannak azonban olyan jellegzetességek, amelyeket akár tanultunk, akár nem, elengedhetetlenek ahhoz, hogy sikeres vezetők legyünk.

Véleményvezér

Összeomlott a kubai gazdaság

Összeomlott a kubai gazdaság 

Fidel Castro öröksége a csőd.
Kitalálja, a Lehel Csarnokban vagy New Yorkban olcsóbb a gyümölcs?

Kitalálja, a Lehel Csarnokban vagy New Yorkban olcsóbb a gyümölcs? 

Megéri gyümölcsért is Amerikába menni. 
Váratlan támadást kapott Orbán Viktor egy nem várt helyről

Váratlan támadást kapott Orbán Viktor egy nem várt helyről 

Németország bekeményíthet Putyinnal szemben.
Döbbenet a piacon, a lengyel export lehagyta az oroszt

Döbbenet a piacon, a lengyel export lehagyta az oroszt 

Volna mit tanulnunk a lengyelektől.
Döbbenet, Romániába költözik a magyar ipar egyik zászlóshajója

Döbbenet, Romániába költözik a magyar ipar egyik zászlóshajója 

Egy szomorú pillanata a magyar gazdaságtörténelemnek.
Az még rendben, hogy a bizalomlistán az utolsó helyre került a magyar egészségügy, de ennyire

Az még rendben, hogy a bizalomlistán az utolsó helyre került a magyar egészségügy, de ennyire 

A magyarok több mint háromnegyede nem bízik az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo