Hangszerek gyerekeknek
Ezeknek a típusú játékoknak pedig egy kifinomultabb változatát jelentik a gyermek hangszerek. A zene bizonyítottan pozitív hatással bír a gyerekek pszichés és mentális képességeire, a zenetanulás pedig még akár a matematikai eredményeiket is jótékonyan befolyásolhatja. Nem kell aggódnunk, ha a gyerkőcből esetleg nem lesz Rákospalota Mozartja, hiszen már a gyerek zongora püfölése is eléri a kívánt hatást a kicsik agyában.A hangszerek gyerekeknek nyújtott előnyei között megtaláljuk a finommotorikai fejlesztést és a szociális készségek kialakulását is. A korai fejlődés érdekében tett zenei kísérletekhez nincs feltétlenül szükség a nagymama pianínójára, a célnak tökéletesen megfelel egy, a picik igényeihez igazított játék zongora, amit bármelyik játék webáruház oldalán beszerezhetünk.
Lássuk, mik is azok a fő készségek, amiket akár már néhány billentyű segítségével könnyedén elsajátíthatnak a kicsik!
1. Nyelvi és kommunikációs készségek
Kutatások szerint az agyunk hasonló módon dolgozza fel a nyelveket és a zenét, ezért a beszédtanulás előtt álló babáknak nagy segítséget nyújthat, ha már a legkisebb korukban megismerkednek a játék hangszerekkel. A zenei tevékenység bizonyítottan elősegíti a gyerekek szókincsének fejlesztését és a fonémafeldolgozást is. Sőt, idősebb korban, az olvasási nehézséggel küzdő diákoknak is hatékony támogatást nyújthat a tanulásban a zenei képzés.
2. Matematikai készségek
A hangok hossza, az ütemes dobolás, a szünetek tartása – köztudott, hogy a zenei képzés nemcsak a nyelvi, de a logikai készségek kialakulását is támogatja, és egészen pici korban még nincs szükség zeneórákra ahhoz, hogy a gyerekek megismerkedjenek a ritmussal, az ütemmel, vagyis a mértékegységekkel és a számokkal. Tulajdonképpen már egy csörgő is elősegíti, hogy csemeténk számára a matematikai képletek ne akadályt, hanem izgalmas feladványt jelentsenek.
3. Koncentrációs készség
A hangszerek megszólaltatásához, legyen az egy játék zongora, trombita vagy akár egy gyerekeknek való dob, összpontosítás szükséges. Nem is gondolnánk, hogy akár csak ugyanazon hang egymás utáni megszólaltatása a motoros és hallási készségek, valamint a memória micsoda összhangját igényli. Az a gyermek pedig, aki a Boci, boci, tarkát megtanulta, máris sokat tett az iskolai előmeneteléért.
4. Társas készségek
Jól sejtjük, ez leginkább akkor működik, ha családi zenekart alapítunk! Amint minden családtagnak a kezébe kerül egy játék hangszer (vagy akár egy fazék és egy kanál), a legegyszerűbb dallam vagy ritmus harmonikus megszólaltatásához is kénytelenek vagyunk szorosan együttműködni, még a másik lélegzetvételére is. Ha ezt az elkötelezett odafigyelést már babakorában megtapasztalja a gyerek, az óvodában is sokkal könnyebben találja majd meg a közös hangot a társaival.
5. Önbizalom
Ha a gyerkőc már kiskorában szívesen ad “koncertet” a családnak, a produkcióért pedig eredménytől függetlenül támogatást és biztatást kap, sokkal valószínűbb, hogy később is magabiztosabban és kevesebb lámpalázzal áll majd ki közönség elé, legyen szó egy iskolai szereplésről vagy egy munkahelyi prezentációról.