4 dolog, amit a riói olimpiából tanulhatunk

A vállalkozások – különösen az induló vállalkozások – számos dologba bukhatnak bele könnyedén. A sales gondoktól a rossz menedzsment döntésekig, vagy a rosszul számított költségeik még áttekinteni is nehéz mindazt, ami gondot okozhat. Jó pár dolog végiggondolását segíti, ha megnézzük, mit tanulhatunk az olimpiából.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az olimpia rendezésének gazdasági hatásait sokat elemzik, de, hogy mekkora megterhelést jelent egy országnak a dolog, arról sokat mond, hogy míg 2009-ben, amikor Brazília megnyerte a rendezés jogát, éppen egy gazdasági boom zajlott, most harminc éve a legnagyobb válságot szenvedi el. Mi ebből a tanulság?

Tanuljunk mások hibáiból!

Olimpiákat már elég régóta rendeznek, a problémák többsége, ami felmerülhet, tehát már előjött máshol is (jó, a Rióban a Zika vírus okozta pánik újszerű). A cégvezetésben is igaz, hogy ha az, amit kitaláltunk tényleg egészen egyedi is, akkor is találhatunk korábbi tapasztalatokat, amelyeket érdemes áttekinteni.  Ha megnézzük, mi okozott gondokat másoknak mondjuk a szállítmányozás vagy épp a készletezés terén, vagy milyen jogi gondokba buktak bele a versenytársak, rengeteg aknát ugorhatunk át sérülés nélkül. Akár olyanokat, amelyekre nem is gondoltunk, hogy léteznek egyáltalán. Tanulmányozzuk a sikeres és a bukáshoz vezető megoldásokat is!

Kép:Pexels

Hagyjuk az érzelgősséget!

Az üzleti sikerhez elengedhetetlen, hogy a vezető tisztán lássa a valóságot és ne engedje, hogy elvakítsák az érzelmek vagy a szenvedély. (Persze, szenvedélyre szükség van. De nem helyettesíti az Excel táblákat.) Az olimpia a sport ünnepe, mindenki könnyes szemmel nézi a sportolók heroikus küzdelmét és a győztesek örömét. Ez azonban csak az egyik – az érzelmi – oldal. Más szempontból kőkemény üzletről van szó, amin sokan nyernek, de a rendező számára inkább – ahogy a National Geographic fogalmazott - inkább egy pénznyelő. Az érzelmeket el kell különítenünk a vezetői döntésektől, különben végünk.

Mennyi pénz kell valójában egy új vállalkozáshoz?
Az induló vállalkozások esetén a bukások egyik fő oka valójában egy számolási hiba a Piac & Profit szakértője szerint. Itt elmondja, hogyan kerüljük el.
Tervezzünk reálisan!

A riói olimpia eredetileg tervezett költségvetése 11,9 milliárd dollárral számolt, a végösszeg viszont valójában 15 milliárd körül lesz a szakértők szerint. És nem ez az egyetlen olimpia, ahol a költségek végül magasan a tervek fölé nőttek. Valójában mindegyik többe került, mint ahogy eredetileg terveztek, a Business Insider szerint átlagosan 167 százalékkal!

A költségek alábecslése az induló vállalkozások esetében is gyakori hiba. Hiába számolunk mondjuk alacsony bérekkel, ha annyiért senki nem akar nálunk dolgozni, vagy saccoljuk meg az alapanyag árát úgy, hogy épp passzoljon az üzleti tervbe, ha valójában nem ellenőriztük, hogy mennyi a reális ár. Fontos, hogy felépítsünk egy mérhető és ellenőrizhető rendszert, amelynek segítségével reális célokat tűzhetünk ki és követhetjük, hogy sikerül-e elérnünk azokat. Így nem kell majd egyszer csak egy nagy és kellemetlen meglepetéssel szembesülnünk, amikor a valóság kopogtat az ablakon.

Kép:Pixabay

Készüljünk a legrosszabbra!

Nem, egyáltalán nem vagyunk negatívak! Természetesen az üzleti sikerhez szükség van rá, hogy higgyünk abban, hogy amit kitaláltunk, bejön. De azért mégiscsak jobb, ha van egy B tervünk is, hátha mégsem úgy sülnek el a dolgok, ahogy számítottunk rá. Sőt, ha már itt tartunk, a legjobb egy C tervvel is készülni. Ha nem csak egyetlen irány van a fejünkben, könnyebben leszünk képesek fordítani a kormányon, ha szükség van rá.

És legyen egy menekülési variációnk arra az esetre, ha ne adj Isten, minden összeomlik – tanácsolja Tanner Simkis az Entrepreneur.com-on megjelent cikkében. Ugyanis ha felkészülünk a bukásra, könnyebben észrevesszük annak előjeleit, így nagyobb esélyünk lehet, hogy elkerüljük azt.

2014-ben, két évvel az olimpia előtt a dolgok úgy álltak, hogy volt rá esély, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság felkéri Londont, vegye át a 2016-os játékok megrendezését a négy évvel ezelőtti infrastruktúrára építve. Végül logisztikailag megvalósíthatatlannak minősítették ezt az ötletet, de jól példázza, milyen mértékig hasznos lehet, ha van másik opciónk bedőlés esetére mindenhol, ami igazán fontos.

A cikk az Entrepreneur.com írása alapján készült.

 

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo