Remegve várják az uniós pénzek megérkezését a magyar cégek (a cégek negyede pályázna a következő három évben, EU-források nélkül a tervezett beruházásaiknak csak 40 százaléka valósulna meg). Vannak néhányan, akik már most örülhetnek az első források megnyerésének. A GINOP tavaly meghirdetett "Mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásainak bővítése" című pályázatának keretében most 43 kis-, 30 közép-, és 10 mikrovállalkozást hirdettek nyertesnek. A felhívás célja a kiemelt iparágakban fejleszteni kívánó hazai mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásainak bővítése. A megítélt több mint 3,68 milliárd forintot ennek megfelelően jellemzően fémmegmunkálás fejlesztésére, bútor- vagy fémszerkezet gyártására, illetve különböző eszközök előállítására kívánják fordítani a kedvezményezettek - írja a Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye.
A közlemény idézi Rákossy Balázs európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkárt, aki kiemelte: a pályázatokat a meghirdetés pillanatától óriási érdeklődés övezte, mind a pályázatok száma, mind a támogatási igény jelentősen meghaladta az előzetes várakozásokat. Éppen ezért az eredeti keretösszeg emeléséről született döntés, így 8,5 milliárd forintról 17 milliárd forintra nőtt a megítélhető keret.
A tavaly meghirdetett másik, a "Mikro-, kis-, és középvállalkozások piaci megjelenésének támogatása" című felhívás révén most 12 kis-, 11 közép- és 1 mikrovállalkozás jutott uniós forráshoz. A pályázat támogatja a külpiacra jutást elősegítő szolgáltatások igénybevételét, marketingtevékenységeket, szolgáltatásokat, idegen nyelvű honlap létrehozását és piackutatás elvégzését is. Az államtitkár ismertette: a csaknem 160 millió forint támogatásból fejleszteni kívánt tevékenységek köre széles, a tervek között megtalálható például lábbeli-, tisztítószer-, vagy éppen orvosi műszerek gyártása is.