Sorozatunk előző részét itt olvashatják.
Hogyan kezdjük el a pályázatírást?
Amit már mindenki tud, akár egy kisiskolás, hogy minden egy jó ötlettel kezdődik, amit egy pályázat kiszemelése, majd megírása követ. Példáként azt mondanám, ha az ember autót akar venni, csak azt nem tudja mégis milyet, mekkorát, lóerő, színe...stb, ez így ugye nem elég az elinduláshoz, ennél azért egy kicsit tovább kell terveznie, mert így elég tág a piaci „vadászterület". Éppen így van a pályázatokkal is, ezért kell az elképzelésekhez keresni a pályázatot." „Pénzt bárhonnan" gondolat, így ebben a világban, nem igazán életszerű.
Képzeljük el, ha én, egy álomtargoncát akarnék minden áron rábeszélni a majdani pályázóra, holott az ügyfél kimondatlan érdeklődése teljes más irányú lenne. Meg kell fordítani a gondolkodást. A pályázónak tudnia kell előre, mit is szeretne, hisz nem a gombhoz keressük a kabátot, hanem a kabáthoz a gombot!
- Legyen meg egy elképzelés, mit is szeretne fejleszteni, tájékozódjon! Ne engedje, hogy rábeszéljék haszontalan és Ön számára kivitelezhetetlen megoldásokra, légből kapott pályázatírásra!
Nem szabad hagyni, hogy olyan fejlesztéseket beszéljenek rá az emberre, amit nem tud végigcsinálni, pláne, ha már az elején nem is igazán akarja, csak jó volt az értékesítő! Így különben a történet mindig rossz szájízzel ér véget, és soha többet nem akar pályázni, az addig igen aktív érdeklődő, és segítő támogatást sem kap.
Nyugodt pályázással, együtt jár a figyelmes, pontos adminisztráció, a felelősség, türelem, energia és a pénz, amivel előre tervezni kell. Ezért ha tudjuk, milyen kapacitásaink vannak, mit szeretnénk, - lehet az vázlatos is akár - akkor tudunk pontos válaszokat kapni az esélyekről, lehetőségekről, csak így lehet elindulni, csak ebben az esetben, addig nem igazán.
Pályázati útmutató
Nagyon fontos, úgy elindulni, hogy az alapinformációkat olyan helyről kérjük, keressük, ami biztosan megbízható forrás. Legegyszerűbb módja a tájékozódásnak a Hatóság oldalain való kalandozás. Itt nagyon figyelmesen el kell olvasni a kiválasztott pályázat útmutatóját, hisz ebben kapjuk meg a válaszainkat a kérdéseinkre. Milyen kötelező kritériumok vannak, amelyeknek meg kell felelni, a kizáró okok, mit kell teljesíteni/bevállalni a pályázathoz, biztosítékot kell-e adni és, ha igen mit...stb.
- Csak az számon kérhető egy pályázat elbírálásában, ami ezekben az Útmutatókban megtalálható!
Elbírálási alapszabályok
Alapvetően a pályázatok elbírálásában két alapszabály van, amelyre nagyon fontos annyi időt szánni, hogy pontról - pontra mindent leellenőrizhessünk. Ezek a formai és szakmai követelmények. A formai követelményeken való megfelelés az első lépcső a bírálatnál, és csak akkor kerülhet a pályázat szakmai bírálatra, ha itt minden tökéletes. Éppen ezért kell odafigyelni, hogy ne hiányozzon egy pecsét se, ne legyen hiányosan kitöltött rész az adatlapon, ne hiányozzon aláírás, vagy melléklet, mert a rengeteg munka kárba vész, és elutasítás után, már csak szomorkodni tudunk, hogy a fene egye meg, nem sikerült, pedig milyen jól jött volna, és annyi mindent megtettünk a nyerésért.
Itt kell azt is leszögezni, hogy csak olyan adatokat, számokat írjunk le, amelyek nem túlzók, illetve pontos értékek, tehát a számítások, számítási hiba nélküliek. A megfelelő példányszámban és a kért formátumban lehet csak pályázatokat postára adni, a Hatósághoz eljuttatni, a megjelölt határidő kínosan pontos betartásával. A szakmai részt úgy kell megírni, hogy meggyőzzük a bírákat, érdemesek vagyunk a támogatás elnyerésére, a megítélt támogatás jó helyre kerül, egy vállalkozás tényleges fejlődésére szánták. A cél a magyar vállalkozások fejlődése, pályázatokon elnyerhető támogatás segítségével.
- Tehát egy jól megírt pályázat pontosan úgy néz ki, azt tartalmazza, olyan formában van megírva, olyan mellékleteket csatolva, ahogy azt a Hatóság kéri pontosan leírva az Útmutatóban.
Mit jelent az, hogy projekt adatlap?
Egy olyan dokumentum, amelyet kitöltve kell benyújtani a megcélzott pályázat Kiíró vagy Közreműködő Szervéhez, a bíráló Hatósághoz. Tartalmazza a pályázó adatait, részletesen leírt projekt ötletét és a kötelező csatolandó mellékleteket.
Ezt az adatlapot egy kitöltő program alkalmazásával lehet csak elektronikusan kitölteni a hivatalos oldalról letöltve, ezután kinyomtatva és adathordozóra is le lehet menteni. Az új szabály szerint és hogy „ne vágjuk ki több fát,"egyszerűsítették a beadás módját, és szinte mindegyik pályázatot csak CD -n kell már beadni, így a lehető legkevesebb papírt kell ez ügyben felhasználni (pl.: nyilatkozat).
- A Hatóság oldalán az eddig megjelent összes pályázat kitöltő programja található, így a már lejárt pályázatoké is. Minden esetben győződjön meg arról, hogy az adott pályázathoz csatolt aktuális és érvényes kitöltő programot használja.A nem megfelelő kitöltő program használata a pályázat elutasítását eredményezheti!
Idén még vannak lehetőségek, támogatási pénzek. Gondoljon vállalkozása jövőjére, pályázzon és nyerjen! Kompetens munkatársak, fejlett géppark, technikailag jól felszerelt telephely, komoly fejlődés, jól megtervezett fejlesztés - mindennek elérésére lehetőség van. A pályázati sikert az ingyenes előminősítés is támogathatja. Így felmérheti pályázati esélyeit és tájékozódhat a lehetőségekről.
Papadopulu Aphrodite
szakértő
Brüsszel Center Magyar Pályázati Tanácsadó központ