Egy szakmai egyeztetést megelőzően nyilatkozott Lázár János az uniós források felhasználásával kapcsolatban. A rendezvényen a különféle szakmai - kereskedelmi és ipari, gazdasági, agrár- és vidékfejlesztési - szervezetek, valamint a vállalkozókat és a munkáltatókat tömörítő, továbbá önkormányzati és településfejlesztési érdekképviseletek vezetőivel egyeztettek a kormány képviselői a 2007-2013 közötti európai uniós fejlesztési időszak zárásáról, tapasztalatairól, valamint a 2014-2020-as programozási időszak feladatairól.
Amellett, hogy kifejtette, sikeresnek értékeli az előző ciklus kifizetéseit - köszönhetően a 2012-2013-as változtatásoknak a rendszerben. (Az átalakítással az Európai Uniónak komoly problémái voltak.)
Lázár János elmondása szerint három hónappal ezelőtt új típusú munka kezdődött el, amelyben az uniós pénzek elosztását szolgáltatásnak tekinti a kormány. Nem a kormánynak, hanem az uniós pénzek címzettjeinek kell elégedettnek lenniük - szögezte le. "Hiába írunk ki önkormányzatok számára, gazdasági vállalkozások és társadalmi szereplők számára forrásokat, ha ők nem elégedettek a kiírt forrásokkal, vagy a felhasználás módjával és menetével" - hangsúlyozta a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Az újdonság, ami nem újdonság
A 2016-os év legnagyobb újítása az előleg biztosítása, akár már a támogatási szerződés megkötésekor - emelte ki. (Pályázati tanácsadók szerint ilyen lehetőség a korábbi években is rendelkezésre állt, sok pályázó élt is vele. Vagyis ez önmagában nem újdonság. Nőtt viszont az előleg lehetséges mértéke - pályázati kiírástól függően.)
A miniszter szerint továbbá 700 milliárd forint visszatérítendő támogatást már az idén ki kellene osztani, vagy legalább elindítani. A kormány célja, hogy 2018-2019-re nagy lendületet adjon az európai uniós forrásokkal a magyar gazdaságnak - mondta. Lázár János rámutatott: a kormány letett néhány sarokkövet a folyamatban. Ezek között említette, hogy 2017. július 1-jéig az összes pályázatot szeretnék megjelentetni. 3700 milliárd forintról szóló pályázat már megjelent, hamarosan további 2900 milliárd forintról is megjelennek a felhívások, az idei évben már érdemi előrelépést lehet tapasztalni. A kormány azt tervezi, hogy 2018 második felében, illetve 2019 elejére ki is fizeti ezeket az uniós pénzeket. (Vagyis a következő választások idejére gyakorlatilag minden, erre a ciklusra jutó pénzt kifizetnének.)
Az idei GINOP pályázati menetrendet itt találja. Lehet készülni!
Kitért arra, hogy folyamatos monitoringra is szükség van a rendszerben, amit nemcsak az ipar és kereskedelem szereplőivel, hanem például a történelmi egyházakkal együtt valósítanak meg a társadalmi felelősségvállalási programok keretében.