Így juthat olcsón tudáshoz

December 1-jétől kedvezőbbek a Vállalati Tanácsadás Program részvételi feltételei Közép-Magyarországon. A mikro, kis és középvállalatokat célzó programban a pályázók 50 százalékos támogatásintenzitással 8 millió forintos vissza nem térítendő forrást nyerhetnek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A mikro, kis és középvállalatok fejlődését és versenyképességét jelentősen befolyásolja a tudáshiány. A cégek szervezeti felépítése, belső működésük, folyamataik vagy a marketing tevékenysége messze elmarad a nagyvállalatoknál megszokott szinttől. A Vállalati Tanácsadás Program éppen ezeknek a fejlesztéséhez nyújt vissza nem térítendő támogatást uniós forrásból. Ráadásul a 2013. június 30-ig pályázható program feltételei december 1-jétől jelentősen kedvezőbbé válnak Közép-Magyarországon annak érdekében, hogy a támogatás még hatékonyabban járuljon hozzá a kör versenyképességének javításához. A budapesti és Pest megyei vállalkozások számára elérhető programot koordináló konzorcium – az OTP Bank, az OTP Hungaro-Projekt Kft., a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány valamint a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége – közös sajtótájékoztatón beszélt az elmúlt évben elért eredményekről.

A Vállalati Tanácsadás Program új szabályai december 1-jétől
– A támogatás összege minimum 100 ezer, legfeljebb 8 millió forint szemben a korábbi 4 millió forintos plafonösszeggel.
– A támogatás intenzitása összegtől függetlenül 50 százalék (korábban sávosan változott a szükséges önerő mértéke).
– Nincs megszabva, hogy egy cég az adott régióban hányszor pályázhat (korábban egy pályázó ugyanabban a régióban csak egyszer pályázhatott).
– Korábban a vállalkozások mérettől függően juthattak támogatáshoz, most egységesen 8 millió forint a plafon.
– Induló vállalkozás is kaphat legfeljebb 1 millió forintot.
– A támogatási szerződés hatálybalépésének napjától 6 hónap áll rendelkezésre a projekt megvalósítására (korábban csak 4 hónap volt).
– Annak érdekében, hogy a vállalkozások minél hatékonyabban tudjanak piacra lépni, illetve a forrásokért folyó küzdelembe beszállni, szükség van egy olyan támogató infrastruktúrára, amely a tudáshoz jutást könnyíti meg a mikro-, kis- és középvállalatok körében komplex tanácsadói szolgáltatás biztosításával – szögezte le Kovács Pál az OTP Bank ügyvezető igazgatója a sajtótájékoztatón.

A meghirdetett program az elmúlt egy évben már bizonyította sikerét. Eddig 895 vállalkozás regisztrált a programiroda honlapján, 571 pályázat érkezett be a konzorciumhoz, amiből 113 pályázatot kellett elutasítani, elsősorban formai okokból, tette hozzá Kovács Pál.

– Október végéig 383 pályázatot fogadtunk el, 237 támogatási szerződést kötöttünk, ami összehasonlítva a többi régió számaival, nagyon jó eredmény. A megkötött szerződések teljesítése folyamatban van, eddig 26 sikeresen lezárt pályázatról számolhatok be – ismertette az OTP Bank ügyvezető igazgatója.

A legkisebbek a legaktívabbak

Eddig 363 650 017 forint értékben kötöttek szerződést, és 42 millió forint támogatást fizettek ki. A program eredeti céljának megfelelően a pályázók 68 százaléka mikrovállalkozás, 24 százaléka kisvállalat és 8 százaléka a közepes méretű cégek közül került ki Budapesten és Pest megyében.

A pályázatok tartalmára vonatkozó statisztikák alapján ezek a pályázatok nem formálisak, hanem jellemzően valódi vállalkozói igényeket céloztak. A legtöbben (24%) vállalati stratégiakészítéséhez, az üzleti modell továbbgondolásához szerettek volna támogatáshoz jutni, 22 százalék marketingtudáshoz vette igénybe a pályázati lehetőséget, 18 százalék az online megjelenés és e-kereskedelmi szolgáltatása fejlesztéshez vont be tanácsadói tudást a pályázat révén és a szervezetfejlesztési tanácsadásra érkezett pályázatok száma is jelentős volt.

– Nem lehet úgy adni pénzt, hogy nem adunk mellé tudást– tette hozzá Barta E. Gyula, a MAG Zrt. vezérigazgatója, aki szerint a tanácsadási program éppen azért fontos, mert a hiányzó tudást képes biztosítani.

Ugyanakkor a szakértő szerint mai napig jellemző probléma, hogy a hazai kkv-k nem szeretnének tudáshoz jutni, így a program sikere vagy kudarca azon is múlik, hogy mennyire lehet meggyőzni a gazdasági élet szereplőit, hogy a tudás a talpon maradás nélkülözhetetlen eszköze.

Tanácsadók! Még lehet jelentkezni akkreditációra!
A „Vállalati tanácsadás” pályázati konstrukcióban kizárólag akkreditált tanácsadók vehetnek részt; a pályázók közülük választhatnak tanácsadó céget a benyújtott projekt megvalósításához. December 31-éig van lehetőség arra, hogy további tanácsadók jelentkezzenek akkreditációra és vegyenek részt a programban. (Itt találja az akkreditációs felhívást.) Akkreditációra jelentkezhetnek a gazdasági társaságok, szövetkezetek, non-profit gazdasági társaságok egyéni cégek és egyéni vállalkozók főállású, részmunkaidős, tagi jogviszonyban álló vagy megbízott szakértőkkel, akik felsőfokú végzettséggel vagy legalább 2 éves szakmai gyakorlattal rendelkeznek a megpályázott területen. Ezen túlmenően egyesületek, köztestületek és alapítványok, közalapítványok is akkreditálhatóak amennyiben az alapszabályban, illetve alapító okiratban a meghatározott céljai között szerepel a vállalkozások részére nyújtott tanácsadási tevékenység. Ugyanazt a szakértőt egyidőben kizárólag egy akkreditált szervezet alkalmazhatja.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo