A pályázatok kidolgozásához szükséges részletes szabályok a pályázati dokumentációból derülnek ki, ezen belül is ennek legfontosabb eleme a pályázati útmutató. A siker legalapvetőbb feltétele ennek tényleg alapos végigolvasása, értelmezése. Így például elkerülhető, hogy egy valamiért mégsem nekünk való pályázatra fecséreljük az időnket. Bármilyen aprócska részlet félreértelmezése, figyelmetlen átugrása miatt előfordulhat ugyanis, hogy minden nyerési esély nélkül fordítunk rengeteg időt és pénzt a pályázat beadására.
Aktuális pályázati lehetőségekről itt olvashat.
A mellékletek a pályázat szerves részét képezik, azokat nem szabad „maradék” feladatként kezelni – hívják fel a figyelmet a Brüsszel Center Magyar Pályázati Tanácsadó Központ szakértői. Ráadásul a hivatalos iratok beszerzése meglehetősen időigényes is lehet, ezért az utolsó pillanatra sem tanácsos hagyni a melléklet csomag összeállítását. A szakértők azt ajánlják, hogy készítsünk külön jegyzéket és sorszámozzuk a mellékleteket, így azok könnyebben kezelhetővé válnak.
A munka legnagyobb és legnehezebb része a tartalmi és formai követelményeknek való megfelelés, ami pedig alapvető követelménye a sikeres pályázatnak. Ezek között olyan banális apróságoktól, mint, hogy a postai bélyegzőn a pályázat beadásának határidején túli dátum szerepel, vagy nem a képviseletre jogosult írta alá az adatlapot, olyan finomságokig terjed, hogy például egy eszközvásárlási pályázat során annak műszaki paraméterei nem felelnek meg a vonatkozó előírásnak.
A legnagyobb figyelmet érdemlő formai és jogosultsági hibákról itt olvashat.
Bár részletkérdésnek tűnik, biztosan nem fognak elfogadni olyan projektet, ahol a pályázó nem mutatja be megfelelően az esélyegyenlőség, környezetvédelem és fenntarthatóság elveinek érvényesítését.