Hiányzik a vállalkozások jövőképe

A fejlesztésekről szóló pályázati pénzek nem találják meg a hazai vállalkozásokat, amelyek nem rendelkeznek perspektívával, jövőképpel. A bankok ugyan készen állnak a hitelezésre, de az ügyfelek sokszor nem hitelképesek.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

„Nagyos sok probléma van a hazai pályázati készséggel, a legnagyobb gondot azonban az jelenti, hogy hiányzik a vállalkozások jövőképe – mondta Tamás Gábor, az Unicredit Bank vállalati üzletfejlesztési ügyvezető igazgatója. „nagyon nehéz helyzetben vannak, hiszen óriási kihívás előre tervezni, akár egy évvel előre is. Akkor, amikor a pályázó egy projektet benyújt, vagy valamilyen pályázaton indul, akkor arról is döntenie kell, hogy mi történik öt év múlva, hiszen ennyi a fenntartási időszak. Ilyen jövőképe a hazai vállalkozásoknak nincsen, és nem is nagyon lehet, hiszen a gazdasági környezet elbizonytalanítja őket.” – emelte ki a szakértő a GazdaságTV-nek adott nyilatkozatában.

Tamás Gábor szerint a bizonytalanság nem feltétlenül a szabályozási környezet kiszámíthatatlanságából fakad, hanem az általános gazdasági helyzetből: a kkv-k rendelésállománya, a szállítók vagy a vevők fizetőképessége mind bizonytalansági faktorként jelenik meg. „Az óvatosság elve alapján a vállalkozások inkább a túlélésre játszanak és megpróbálják minél biztonságosabban futni a köröket. Ennek következtében a fejlesztésre éárkező pályázati forrásokat inkább, mint ingyen pénzt kezelik, és megpróbálnak abból kivenni, hogy minél tovább éljenek” – mondta a pénzügyi szakértő.
Vállalati várakozások – nem közeleg a kánaán
A nagyvállalatok 91,6 százaléka, a mikro-, kis- és középvállalatoknak viszont alig több mint a fele tervez fejlesztést a következő egy évben. A beruházások elsősorban tovább nem halasztható, pótló jellegűek, nem új fejlesztések – derül ki a Magyar Fejlesztési Bank őszi felméréséből. Mindemellett a következő egy évre vonatkozó várakozásokban némi javulás tapasztalható, annak ellenére, hogy a vállalatok profitkilátásai mélypontra süllyedtek: mindössze 17,7 százalékuk vár nyereségbővülést a következő egy évben. Az értékesítési lehetőségek kedvezőtlenek belföldön és külföldön egyaránt, a kapacitásfelesleggel küzdők aránya pedig rekordmagas szintre ugrott.
„A bankok szerepe ebben a helyzetben továbbra is nagyon fontos, hiszen sajnos viszonylag kevés az olyan beruházások száma, amelyekben a bankok beruházóként részt tudnak venni. Közben pedig nagy a kedvezményes források száma, amelyekkel rendelkezünk, és amelyek a fejlesztési források igénybevételéhez nagy segítséget nyújthatna” – vélte Tamás Gábor, aki szerint a bankok a fejlesztési forrásokhoz nyújtott hitelei nem számítanak drágának a magyar piacon. „A probléma inkább a vállalkozások hitelképességében rejlik.”

Van ahol már enyhül a banki szigor

Továbbra is negatív tartományban maradt, tehát visszaeső hitelezést vetít előre a KPMG negyedik alkalommal számított vállalathitelezési hangulatindexe. Az index értéke ezúttal -0,3 pont lett. A tavaszi -0,7 pontos értékhez képest bekövetkezett javulás főleg annak köszönhető, hogy a bankok hitelezési hajlandósága egyes hiteltípusoknál növekedett. A bankok szívesen hiteleznék a mezőgazdaságot és az élelmiszeripart, de az ingatlanszektort nem finanszírozzák.

A vállalathitelezési hangulatindex értéke 2012 őszén a felmérésben részt vevő nyolc meghatározó bank véleménye alapján  -0,3 lett a -10-től +10-ig terjedő skálán, ami a hitelpiac további szűkülését vetíti előre. Az index ugyan némileg kedvezőbb, mint a 2012 tavaszán mért -0,7-es érték, de a borús hazai gazdasági kilátások, valamint a bankokat újabb terhekkel sújtó szabályozói környezet továbbra sem kedvez a hitelezési aktivitás fellendülésének. A 2011 nyarán mért +1,45-ös és a tavaly év végi +0,1-es értékhez képest még mindig jelentős a lemaradás.

 

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo