Bár az uniós fejlesztési források időarányos felhasználása önmagában nem létkérdés, Rudas László, a Felelős Családi Vállalkozásokért Magyarországon Egyesület (FBN-H) elnöke szerint a lehívások üteme és a beruházások bővülésének hiánya kifejezetten riasztó. (Mire tartogatják a pályázatokat? Kérdezi egy szakértőnk.)
A jelenlegi fejlesztési ciklusban, azaz 2007 és 2013 között 8000 milliárd forint áll rendelkezésre hazai költségvetési és európai uniós forrásból – ebből a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség adatai szerint eddig kevesebb mint 2600 milliárdot hívtak le. Mivel az időarányosan kiosztható heti 30 milliárdból 20 milliárd bent marad, a felhasználásnak mindenképpen intenzívebbé kell válnia.
– A pályázatokkal kapcsolatos követelmények teljesítése minden pályázóra komoly terheket ró, mégis, leginkább a kkv-kat, családi vállalkozásokat sújtja, elriasztva számos, a növekedésért keményen küzdő, felelős hazai jelöltet – mondta az elnök, aki szerint ahhoz, hogy ez a helyzet megváltozzon, mindenképpen szükséges az, hogy a pályáztatási folyamat jelentős mértékben felgyorsuljon, rugalmasabbá váljon és egyszerűsödjön. Másrészt, ki kell terjeszteni a kedvezményezettek körét, hogy a fejlesztési források a lehető legnagyobb gazdaságélénkítő hatást érjék el.
Krisán László a KAVOSZ vezérigazgatója is úgy véli: minden eszköz megengedett ahhoz, hogy Magyarország kihasználja a rendelkezésére álló keretet a cégek növekedésének elősegítése érdekében. Vészesen rövid az idő, de a szakember szerint optimizmusra ad okot, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség is kkv centrikusan és harciasan igyekszik a jó irányba átcsoportosítani a forrásokat.
Nehéz pályázni
Az FBN-H kifogásai között szerepel a pályázatok bonyolultsága is. A legtöbb kkv és családi vállalkozás már a pályázati rendszerrel való találkozáskor falba ütközik, mivel úgy érzik, hogy a pályázás profi pályázatírók nélkül szinte lehetetlen feladat. Az idő-, és költségráfordítás – a pályázatíró díja, a banki igazolások, értékbecslések és a vállalkozás által benyújtandó további dokumentumok – több százezer forintos költségterhet jelentenek. Ezt a hazai össztermék 40-60 százalékát adó hazai családi vállalatok és vállalkozások túlnyomó többsége egyszerűen nem engedheti meg magának. Márpedig ezt ki kell fizetnie előre, akár támogatáshoz jut, akár nem.
Persze a piaci verseny ezen a téren is hoz előrelépést: ma egyre több pályázatíró cég hirdeti a szolgáltatását úgy, hogy csak sikeres pályázat esetében kell a kedvezményezettnek a pályázat elkészítésének költségét állnia. A több szolgáltató által kínált előzetes minősítés szintén csökkentheti a feleslegesen elkészített beadványok számát. Az FBN-H elnöke szerint ahhoz, hogy a pályázati rendszer valóban beruházásösztönző legyen, három alapvető feltételnek kell megvalósulnia.
– Elengedhetetlen a források átcsoportosíthatósága, az elnyert pályázatok átfutási idejének 1-2 hónapra csökkentése. A követelményeket pedig úgy kell kialakítani, hogy a pályázati anyag elkészítése és benyújtása egyetlen felelősen irányított, növekedésre képes vállalkozásnak se okozzon megoldhatatlan problémát – világít rá Rudas László.
Krisán László szerint a források hatékony elköltése érdekében fontos lenne az is, hogy a tárcák közötti egyeztetések hatékonyabbá váljanak, akár központi döntéshozók kijelölésével is.
Szaporodnak a mentőövek
Az elnyert pályázat sem jelenti automatikusan azt, hogy a forrást a kedvezményezett valóban képes lesz lehívni. (Ahhoz, hogy a pályázati támogatás eljusson a kívánt helyre - vagyis a pályázó cég bankszámlájára - tudatos projekt-tervezés és megvalósítás, valamint átgondolt lépések egész sora szükséges.) Az önrész előteremtése, és az előfinanszírozás ugyanis sokszor megoldhatatlan feladat a cégek számára.
– Nem ritka, hogy a pályázati forrás elnyerése és a tényleges kifizetés között 6-9 hónap is eltelik, és előfordul, hogy a beruházás éppen emiatt hiúsul meg – mutat rá Rudas László.
Ezt a problémát oldja fel a kormányzat által az önrész finanszírozására kidolgozott speciális hitelkonstrukció. Májustól igényelhető például a Széchényi Hitelkártya Program két új államilag támogatott finanszírozási terméke.
– Az Európai Unióban évek óta a kis- és középvállalkozások hozzák létre az új munkahelyek több mint 80 százalékát – fejtette ki Patai Mihály, az UniCredit Bank elnök-vezérigazgatója az újdonságokat bemutató sajtótájékoztatón – Itthon ez az arány mindössze harminc százalék.
A KAVOSZ újdonságait ma még kizárólag az UniCredit kínálja, de a hazai kis- és középvállalkozások megerősödését és térnyerését szolgáló programok vélhetően más nagybankoknál is hamarosan elérhetők lesznek.
A Magyar Fejlesztési Bank szintén májusban jelentette be a Vállalkozásfinanszírozási Program Támogatás Plusz termékeket, amelyek szintén az uniós pénzek lehívását segítik. A támogatás megelőlegező hitel, az áfa hitel valamint a bankgarancia támogatás kizárólag az MFB-nél igénylehető a vállalkozásfinanszírozási hitellel együtt.