550-600 feldolgozóipari mikro-, kis- és középvállalkozás előtt nyílik meg a lehetőség, hogy exportpiacainak célzott bővítésével jelentős bevételnövekedést érjen el az új ciklus elsőként meghirdetett pályázatával.
Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
Pető Gábor, a MultiContact Consulting ügyvezetője úgy látja, a május 20-án megjelent, 5 milliárd forint keretösszegű GINOP-1.3.1-15 pályázat minden érintett szereplő szempontjából rendkívül hasznos. „Az export-tevékenységüket felfuttató vállalatok „több lábra állhatnak”, jobban függetleníthetik magukat az egyes piacokat érintő speciális körülményektől, ezzel a stabilabb gazdálkodás alapjait teremthetik meg.
Attól is félünk, hogy kötünk üzletet
A keleti, illetve az újabban hangoztatott déli nyitás még jóakarattal is csak félsikernek nevezhető, a cégeknek azonban mégis „kinyílt a csipája”, egyre több vállalkozás gondolkodik külpiaci terjeszkedésben. Azonban amilyen nagy lehetőségek rejlenek a külföldi piacokon, éppolyan nagyok a veszélyek is. Az Export Kooperáció szakértői adnak néhány jó tanácsot.
Nemzetgazdasági szempontból természetesen a fizetési mérleg javulása a fontos, az Európai Unió számára pedig azért éri meg támogatni ezt a területet, mert az új tagállamok vállalatainak piacra lépésével tovább erősödik a belső piaci gazdasági integráció. A feldolgozóipari export felfutásának jelentős továbbgyűrűző pozitív hatásai vannak, növekedik például a szállítmányozási ágazat bevétele is” – emelte ki a szakértő.
„A gazdaságfejlesztés a 2020-ig terjedő időszakban kiemelt szerepet kap az uniós források felhasználásában. Ennek akár már rövid távon is eredményes, hatékony eszköze a kevésbé tőkeerős, de piacképes, magas hozzáadott értékű termékkel rendelkező kis- és középvállalkozások exportpiacra jutásának támogatása” – hangsúlyozta Pető Gábor. – „Az 5 milliárdos keretösszegű pályázat mintegy 550-600 vállalkozásnak segíthet megvalósítani jelenlegi külpiaci terveit, illetve exporttevékenységét hosszabb távon fenntartható, biztos pályára állítani.”
GINOP-1.3.1-15
A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program GINOP-1.3.1-15 kódszámú, május 21-én kiírt pályázatának feltételei szerint egyenként 1,5-20 millió forint támogatásra 2015. június 22 és 2017. június 22. között pályázhatnak azok a mikro-, kis- és középvállalkozások, amelyek legalább 2 főt foglalkoztatnak, székhelyük Budapesten, illetve Pest megyén kívül található, az előző két üzleti évből már rendelkeznek legalább 25 százalékos exportbevétellel és magas szinten feldolgozott termékeik exportját tovább kívánják bővíteni. A pályázat a feldolgozóipar vállalkozásait támogatja a textilipartól a járműiparig; a támogatott ágazatok pontos felsorolása a pályázati kiírásban megtalálható.
A támogatott vállalkozások az elnyert támogatást legalább 50 százalék önerővel olyan, a külpiacra jutás költségeit fedező tevékenységekre, kiadásokra fordíthatják, mint a külföldi kiállításokon, vásáron való részvétel, saját árubemutató, többször használatos marketingeszközök, reklámköltségek. Meghatározott arányban szintén elszámolhatók egyes szakértői kiadások is, mint a tanácsadás, piackutatás, illetve a piacra jutáshoz közvetlenül szükséges tervezési, fordítási, tolmácsolási, innovációs szolgáltatások, szállítmányozási és biztosítási költségek, honlapfejlesztés, szabadalmi védelem és a közreműködő munkatársak egyes költségei. A kedvezményezett vállalkozások vállalják alkalmazotti bázislétszámuk legalább két éves fenntartását, állandó külkereskedelmi felelős foglalkoztatását, a célországokra vonatkozó piackutatás készítését és idegen nyelvű honlap kialakítását.