A Start Garancia Zrt. „Versenyfutás az idővel....... - Hogyan hívható le az EU-s gazdaságfejlesztési támogatások minél nagyobb hányada?" címmel rendezett szakmai napot pályázati tanácsadók részvételével. A félnapos konferencia célja az volt, hogy a támogatási rendszerben meghatározó szerepet játszó pályázati tanácsadók, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség és a MAG Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Zrt. vezető képviselői megvitassák a támogatások minél nagyobb arányú és hatékony felhasználásának lehetőségeit és meghatározzák a cél eléréséhez szükséges feladatokat.
Dr. Bod Péter Ákos véleménye szerint a fogyasztás és a beruházások jelentős növekedése a következő két-három évben nem várható. Ugyanakkor lesznek olyan ágazatok, különösen az export orientált iparágak, ahol a vállalkozások növelni tudják teljesítményüket.
Siba Ignác, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség Gazdaságfejlesztési Operatív Programok (GOP) Irányító Hatóságának igazgatója előadásában elmondta, hogy a 900 milliárd forint értékű GOP forrásból az Ügynökség év végéig 650 milliárd forintra vállal kötelezettséget, köt szerződést, melyből 80 milliárd forint visszatérítendő támogatás, hitel, tőke és garancia. A fennmaradó 250 milliárd forint 2015 végéig használható fel. Siba Ignác kijelentette, hogy a források 100%-ban történő felhasználása minden kétséget kizáróan teljesülni fog.
A GOP IH igazgatója elismerte, hogy csekély számban lesznek olyan támogatott vállalkozások, akikkel már aláírták a támogatási szerződést, de finanszírozási és piaci lehetőségek hiányában mégsem tudják megvalósítani a tervezett projektet. Az ezen projektekre lekötött források a közeljövőben felszabadulnak és újból kiírásra kerülnek. Az NFÜ a korábbiakhoz képest nagyobb hangsúlyt fektet arra, hogy olyan vállalkozások nyerjenek el támogatást, akik esetében biztosra vehető, hogy a tervezett fejlesztést meg is fogják tudni valósítani, a forrás hatékony felhasználása megtörténik.
Barta E. Gyula, a MAG Zrt. vezérigazgatója beszámolt azokról a lépésekről, melyeket a közelmúltban tett a közreműködő szervezet a támogatások adminisztrációjának egyszerűsítése, az elszámolások és kifizetések felgyorsítása érdekében. A jelen lévő pályázati tanácsadók többsége is úgy vélte, hogy érezhető a javulás, a közreműködő szervezet a korábbinál gyorsabban és ügyfél-barát módon végzi munkáját.
Zoltán Csaba a Start Zrt. vezérigazgatója záró előadásában hangsúlyozta a pénzügyi közvetítők támogatási rendszerben betöltött szerepének fontosságát. A projektek önerejéhez a pénzintézetek csak akkor biztosítanak forrást, ha meggyőződnek arról, hogy a projekt piaci oldalról és pénzügyileg is megvalósítható.