Legalább 60 vállalat, köztük az Apple, az Amazon, a Microsoft és a Samsung kapott speciális elbánást a Facebooktól, akik érzékeny felhasználói adatokat is megszerezhettek – írja a The New York Times. A cégek, amelyek a Facebook hirdetői voltak, olyan adatokhoz juthattak hozzá, mint a felhasználók kapcsolati státusza, politikai irányultsága, vagy, hogy milyen eseményekre jeleztek vissza.
A cikk szerint a Facebook a régóta igyekezett speciális bánásmódban részesíteni a hardvergyártókat, hogy azok cserébe a Facebook futtatására optimalizált eszközöket gyártsanak.
A Facebook tagadta, hogy a cégek szenzitív adatokat szerezhettem meg, állításuk szerint a partnercégek csak a közösségi oldal működését tanulmányozhatták, hogy „a Facebookhoz hasonló felhasználói élményeket kínálhassanak”. Ennek ellentmond a New York Times tesztje: a cikk szerzője egy régebbi Blackberry készülékről csatlakozott saját, bő félezer ismerőssel rendelkező Facebook-fiókjába, amivel a korábbiakkal szemben ismerőseinek ismerőseitől, mintegy 295 embertől is sikerült adatokat begyűjteni. Azaz úgy tűnik, egyes hardvergyártók adatgyűjtését úgy segítették, hogy a gyűjtéshez használt készülékek számára hozzáférést biztosítottak egyébként titkos adatokhoz.
Ha ez igaz, az eset sokban hasonlít a Cambridge Analytica-ügyre. A korábbi botrány lényege az volt, hogy politikai stratégiával is foglalkozó cégek mintegy 50 millió felhasználó adatait kapták meg. amiket arra használtak, hogy gondosan célzott politikai kampányüzeneteket juttassanak el hozzájuk és hasonló profilú felhasználókhoz. A felhasználók befolyásolásával egy komplett csapat foglalkozott, bloggerek, pszichológusok, fotósok, kreatívok, videoszerkesztők dolgoztak azon, hogy az emberek minél személyre szabottabb „csomagot” kapjanak.