Lassan véget ér az XP-korszak – de nem nálunk

A magyar felhasználók több mint 15 százaléka még mindig Windows XP-t használt 2014 júniusában, ami komoly hatással van az információbiztonságra, mivel az elavult operációs rendszerek és alkalmazások használata komoly veszélyt jelent.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Forrás: Microsoft

Vietnam került az élre egy friss felmérésben, ahol a felhasználók 38,79 százaléka még mindig a Windows XP-t részesíti előnyben. Ez után következett Kína 27,35 százalékkal, India 26,88 százalékkal és Algéria 24,25 százalékkal. A számítógépek megközelítőleg ötödén továbbra is a legendás operációs rendszer fut Olaszországban (20,31 százalék), Spanyolországban (19,26 százalék). A felhasználók lényegesen kisebb hányada, csupán 4,52 százaléka használja a Windows XP-t az Egyesült Államokban.

A Microsoft továbbra is hajlandó egyedi frissítéseket, biztonsági javításokat szolgáltatni azoknak a szervezeteknek, akik ezért hajlandóak fizetni. Hivatalos árlistát nem bocsátottak ki, ám az általánosan elfogadott éves díj számítógépenként 200 USD körül mozog, ami minden azt követő évben duplázódik. (Jó üzlet lehet, hiszen egy tavalyi felmérés szerint a cégek többsége megtartaná az XP-t.)

Hosszú életű XP, terjedő Windows 8.1

Habár a Windows XP technikai támogatása csak 2014 áprilisában ért véget, az operációs rendszer forgalmazását már 2010-ben leállították. Ez azonban nem volt nagy hatással a népszerűségére: a Kaspersky Lab adatai szerint 2011 júniusában – egy évvel az árusítás megszűnése után – a felhasználók 48,86 százaléka még mindig a Windows XP-re bízta számítógépét. Egy évvel később, 2012 júniusában 35,64 százalék, további egy év elteltével, 2013 júniusában pedig 25,42 százalék volt a Windows XP-t használók aránya. Vagyis az XP népszerűsége évente megközelítőleg 10 százalékponttal csökkent. Érdekes módon a csökkenést nem befolyásolták különösebben olyan események – például a Windows 8.1 2013. októberi megjelenése vagy a Windows XP kiterjesztett támogatásának a megszüntetése –, amelyeknek fel kellett volna gyorsítaniuk a lemorzsolódást. Az XP-t használók aránya a 2013. novemberi 21,42 százalékról 2014 júniusára 16,37 százalékra csökkent, ami 5,05 százalékpontos visszaesés, csupán a fele a szokásos éves 10 százalékpontos népszerűség-csökkenésnek.

Mit nekünk Microsoft! XP tűzön-vízen át!
A Microsoft által megszüntetett XP-támogatás miatt vállalatok, szervezetek és magánszemélyek is óriási veszélynek lettek kitéve, mivel a frissítések elmaradása miatt biztonsági rések nyílnak az operációs rendszerben. Csakhogy az átállás óriási feladat, sok, a közszféra és a vállalatok által használt alkalmazás csak XP alatt működik.
Ezzel szemben a legújabb Windows operációs rendszer, a Windows 8.1-es változat 7,22 százalékos piaci részesedéssel rendelkezett 2014 júniusában. Ez az eredmény 1 százalékponttal jobb, mint amit az előd Windows 8 elért pályafutásának ugyanabban a szakaszában: 2012 októberétől 2013 júniusáig a Windows 8-at a Kaspersky Lab termékeit használók 6,22 százaléka telepítette gépére. A javuló upgrade-elési ütem részben annak tudható be, hogy a Windows 8 az első olyan Microsoft operációs rendszer, amely az új változatokra való továbbfejlesztést beépített upgrade klienssel segíti. Ráadásul a Windows 8-at használók ingyenesen térhetnek át a 8.1-es verzióra, ami szintén szerepet játszott az új kiadásra való gyors továbbfejlesztésben.

Ha megnézzük, hogy az egyes országokban hány felhasználó tért át az új operációs rendszerre, az élenjárók között az Egyesült Államokat (16,27 százalék), Kanadát (13,52 százalék), Németországot (11,17 százalék), az Egyesült Királyságot (10,79 százalék) és Franciaországot (10,31 százalék) találjuk. Messze elmarad tőlük Olaszország (8,1 százalék), Oroszország (5,14 százalék) és India (2,91 százalék).

Védelmi technológiák

„A Kaspersky Security Network statisztikája szerint az XP-korszak lassan véget ér. Azonban még mindig a felhasználók jelentős hányada használja a kiöregedett operációs rendszert. Ennek karbantartását befejezte a Microsoft, ami azt jelenti, hogy a fejlesztő nem ad ki több biztonsági frissítést, vagyis nem javítja ki a rendszerben még mindig meglévő sérülékenységeket. Ha egy víruskészítő felfedez egy ilyen sérülékenységet, az XP-t használók komoly fenyegetéssel szembesülnek” – mondta Vyacheslav Zakorzhevsky, a Kaspersky Lab sérülékenység-kutató csoportjának vezetője.

A sérülékenységeket kihasználó támadások kockázatának minimalizálására a szakértők azt tanácsolják a felhasználóknak, hogy rendszeresen frissítsék szoftvereiket, és használjanak egy megbízható biztonsági megoldást, amelyet elláttak az ilyen támadások elleni védelmi technológiákkal.

Amiről egy induló vállalkozásnak nem kellene megfeledkeznie
Manapság ha valaki úgy dönt, hogy saját vállalkozás indítására adja a fejét, akkor szinte kizárólag csak az jut eszébe, hogy a kínált terméket vagy szolgáltatást, hogy tudja majd értékesíteni az ügyfelei számára. A többi figyelmet és persze az idejét pedig az üzleti logisztika, a megfelelő iroda megtalálása és az adózási problémák töltik ki, megfeledkezve a vállalat informatikai infrastruktúrájának biztonságáról.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo