Tőzsdei szimuláció virtuális segítőtárssal

A vBroker interaktív portál a tőzsdék és pénzpiacok működését modellezi, elemzi a legmodernebb internetes technológiák és a mesterséges intelligencia kutatási eredményeinek felhasználásával. A jelenleg ismeretterjesztő anyagokat tartalmazó honlapon 2004 februárjában tőzsdejáték indul.

Az internet elterjedtével egyre több cég kínál on-line, internetes kereskedési lehetőségeket. Az ilyen rendszerek fejlesztői egyaránt igyekszenek kielégíteni a szolgáltatók és a felhasználók igényeit, mint például a biztonságos adatforgalom és a háttér-információkhoz való azonnali hozzáférés. A hálózati megoldások használatához azonban a tőzsde működésének, a kereskedés rendjének alapos ismeretére is szükség van. Az ide kapcsolódó alapfogalmak elsajátítását és gyakorlati kamatoztatását teszi lehetővé az Aitia Informatikai Rt. vBroker nevű portálján szimulációk és játékok formájában.

Virtuális segítőtárs a képernyőn

A honlapra bejelentkező felhasználók egy intelligens ágenssel magyar nyelven, írásban társalogva juthatnak hozzá a szükséges információkhoz. A rendszer használatakor a felhasználó kiválaszt egy „virtuális tanácsadót”, aki segíti az ismeretek elsajátításában. A chat-bot-nak is nevezett elem olyan szoftver-komponens, amely a mesterséges intelligencia-kutatás, a nyelvészet és egyéb területek eredményeire támaszkodva, egy grafikusan is megjelenített személyiséggel kommunikál a felhasználóval. A friss tőzsdei és pénzügyi adatokat az Inter-Európa Bank szolgáltatja a vBroker.hu számára. A portál tananyagát a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem MBA képzésén folyó Pénzügyi piac kurzus alapján lett összeállítva az egyetem közreműködésével.

Tőzsdei adatokat eddig is számos cég szolgáltatott portálján és web-alapú szimulációs rendszerekkel is többen foglalkoznak. A tőzsdei játékhoz hasonló is létezik már, ám ezek elsősorban angol nyelvűek és bár lehetőséget biztosítanak virtuális tőzsdei kereskedésre, nem nyújtana lehetőséget az adatok kiértékelésére és „virtuális befektetési tanácsadó” funkciójuk sincs. Mivel ezek az elterjedt rendszerek általában valós tőzsdei adatokat használnak, a játék is a tőzsdei nyitvatartáshoz igazodik. Kezelésük hagyományos eszközökkel a böngészőből történik és használatukhoz a tőzsde működésének részletes ismerete szükséges.

Érzelmi modellezés

A víBrokar honlap igazi különlegessége az ismeretátadás újszerű módja, hisz a mesterséges intelligencia oktatásban történő alkalmazása mind hazai, mind világviszonylatban újdonságnak számít. A rendszer kezelése a hagyományos navigálási módokon túl a „virtuális tanácsadóval” folytatott, írott párbeszéden keresztül történik. A chat-bot komponens nemcsak a kérdések információtartalmát értékeli ki, hanem a teljes beszélgetés folyamán érzelmeket is mutat. A három dimenziós alakban megjelenő chat-bot hangulatát animált képe is kifejezi: mosolyog, lebiggyeszti az ajkát, szomorú vagy épp vidám, amiket a felhasználóval folytatott interakció vált ki.

A chat-bot a felhasználó kérdéseit kiértékelve következtet azokra a témákra és összefüggésekre is, amelyek magyarázatra szorulnak. A komponens tudásbázisa kiterjed a rendszer egészére, így tanácsokat tud adni arra vonatkozóan is, hogy a felhasználó mit és hogyan hajthat végre, hol talál meg. Tudástárának fontos részét képezik továbbá a tőzsdei ismeretek, melynek alapadatai a portálon szöveges formában is hozzáférhetők.

Tőzsdei szimulációk

A portál felhasználói az elméleti tudásukat szimulált környezetben, egy 2004 februárjában induló tőzsdejáték során próbálhatják ki. A játékosok egy kiindulási összeget fektethetnek be, forgathatnak azzal a céllal, hogy a kialakított portfolió értékét maximalizálják és egy adott időszakon belül minél nagyobb profitot érjenek el. A szimuláció aktuális adatokkal, közel valós időben - késleltetett, de folyamatosan frissített árfolyam-adatokkal - valósul meg. A chat-bot technológia révén a felhasználó egy „virtuális bróker” segítségét veheti igénybe, aki segít a befektetési döntések meghozatalában, végrehajtja a felhasználó megbízásait és kiértékeli a korábbi döntéseket.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo