Az NIIF Program keretében kiépített magyarországi kutatói internetes gerinchálózat (HBONE) napjainkig az ország 35 nagy egyetemi, főiskolai és közgyűjteményi központjainak nagysebességű adatcseréjét tette lehetővé. Az NIIF Program fejlődése során mintegy hétszáz felsőoktatási, kutatási és közgyűjteményi intézmény kapcsolódott a csomópontokhoz, a szolgáltatásokat közel 600 ezren veszik igénybe. A hálózat kapacitása 2002 november végéig jelentősen bővül: 8 új vidéki város (Jászberény, Nagykanizsa, Salgótarján, Sárospatak, Szekszárd, Szolnok, Tatabánya, Zalaegerszeg) és ugyanennyi új, a fővárosban kiépített nagysebességű kutatói végpont kapcsolódhat az országos hálózathoz. Ezen felül 6 vidéki város (Eger, Győr, Hódmezővásárhely, Kecskemét, Piliscsaba, Székesfehérvár) összeköttetése és szintén 6 fővárosi intézmény sávszélességét bővítik.
Eddig 2000 kutató érhette el otthonról a világhálót az NIIF rendszerén keresztül, az új fejlesztésnek köszönhetően országosan is megoldódik a kutatói-oktatói kör otthoni ingyenes internet-hozzáférése. Az NIIF zártcélú hálózatának csomópontjain keresztül 32 helyszínen biztosít gyors internet-elérést, így országosan összesen 25000 kutató tudja majd otthonról a kutatói hálózatot, illetve munkahelyi rendszerét elérni (analóg, ADSL, vagy ISDN eléréssel).
A fejlesztéseknek köszönhetően minden korábbinál nagyobb számítógépes erőforrások állnak majd a hazai és a nemzetközi kutatók rendelkezésére: az elsősorban a felsőoktatási intézményekbe és kutatói laboratóriumokba telepített számítógépek teljesítményét a NIIF hálózatán keresztül egyesítik, ezért a különösen nagy számításigényű feladatokat is gyorsan lehet majd megoldani.
A közelmúltban a felsőoktatási intézmények számítógépparkja közel 2 ezer nagyteljesítményű, azonos konfigurációjú PC-vel bővült. A laborokat napközben oktatási célokra használják, az NIIF nagysebességű hálózatán keresztül azonban az egymáshoz kapcsolt, úgynevezett PC-clusterekből egy országos méretű rendszer (grid) alakítható ki. Az egyes PC-k erőforrásai így munkaidőn túl sem maradnak kihasználatlanok.
Tovább bővül a NIIFI kutatói hálózata
A Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Iroda (NIIFI) internetes kapcsolatra építő kutatói hálózata hamarosan nagy fejlődésen megy keresztül. Az NIIF belföldi internet-hálózatához országosan 16 új nagysebességű kutatói centrumot kapcsolnak, 12 központ sávszélessége jelentősen növekszik, valamint kiépül a hazai kutatói közösség otthoni munkavégzését országszerte biztosító ingyenes internet-elérési rendszer. Az oktatási és kutatási intézményekhez telepített nagyteljesítményű PC-k NIIF-hálózaton belüli összekötésével a rendelkezésre álló tudományos számítási kapacitás is megsokszorozódik.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban
Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.