A GRPS (General Packet Radio Service – csomagkapcsolt adatátvitel) internethez egy erre képes mobiltelefonra, egy számítógépre (PC-re, laptopra, vagy palmtopra), illetve a kettőt összekötő kábelre – vagy infraportra – van szükség. Használata kezdetben igen szokatlan. Az ez idáig a legtöbbek által igénybe vett modemes interneteléréssel folyton az időt figyeltük, amikor megnéztünk egy weboldalt vagy olvasgattunk, a GPRS viszont teljesen más takarékosságot igényel. Itt hiába telnek a percek, amikor nem használjuk az internetet és nincs adatforgalom, akkor nem is fizetünk.
PerszeGPRS készülék és GPRS készülék közt is van különbség. Míg egyes típusok csupán 3 szálon tudnak le-, egyen pedig feltölteni adatokat, addig az újabb modellek lehetőséget adnak a szolgáltatás jobb kihasználására: velük 4 szálon tudunk le-, egyen pedig feltölteni (GPRS class 8). Ez azért is lényeges, mert a GPRS csatornánként 13,4 kilobit/secendum adatot képes továbbítani, és ha készülékünk nem támogatja a 4+1-es formátumot, akkor, sajnos, lassabb lesz vele az internet, mint a hálózattal egyébként lehetne.
Igazán praktikus, hogy internetezés közben telefonunk bejövő hívásnál sem jelez foglaltat a hívó félnek, hanem kicseng, és eldönthetjük, hogy fogadjuk-e a hívást vagy internetezünk tovább. Természetesen az SMS-ek is ugyanúgy érkeznek, mint normál állapotban. Összességében az ár-minőség viszonyokat figyelembe véve nem lehet panaszunk, ám ár tekintetében valószínű, hogy karácsonyig nem egy meglepetést tartogatnak a hazai szolgáltatók. Onnan lesz igazán izgalmas a verseny…
A kapcsolat
Magyarországon elsőként, 2001 márciusában, a Westel indította be GPRS szolgáltatását. Egyelőre csak a havi előfizetéses ügyfelei használhatják, havi bruttó 5000 forint ellenében. Illetve lehetőség van a csupán mobiltelefonon keresztüli igénybevételre is, a WAP segítségével, ez bruttó 325 forint egy hónapban. A havidíjon felül 2–5 forint forgalmi díjat kell fizetni 10 kilobyte-onként.
A szolgáltatás kipróbálására a Westeltől egy Nokia 6310 készüléket kaptunk, amelyet infraporton keresztül használtunk laptoppal. A telefonhoz CD-n mellékelték a telepítendő Nokia Datasuite programot és a GPRS modemmeghajtót. Az így pár percnyi installálás után már száguldottunk is. A Westel GPRS szolgáltatás stabilnak – előrebocsátjuk: a három szolgáltató közül a legstabilabbnak – mutatkozott. A háromnapos, igaz, csak Budapest területén végzett tesztelés alatt egyszer sem szakadt meg a vonal, az adatátviteli sebesség sem ingadozott. Átlagosan 30–50 kilobit/secundumos letöltési sebességgel az Index 3 perc, az Origo 1,5 perc, a Piac és Profit 40 másodperc, a Westel honlapja pedig 2 perc alatt jelent meg a kijelzőn. Az e-mailezés – küldés-fogadás –, a különböző messenger programok használata végig zökkenőmentes volt.
Az élvonal
A Pannon GSM kétféle GPRS díjszabást is kínál előfizetőinek. A havidíjas ügyfelek bruttó 4625 és 9625 forintos GPRS előfizetést is megrendelhetnek igényeik szerint. A kettő a csúcsidőbeli 10 kilobyte-os díjban és az előfizetésben foglalt ingyenforgalomban különbözik, az utóbbi javára. A GPRS WAP az előfizetéses ügyfeleknek ingyenes, a kártyásoknak havi bruttó 500 forintért elérhető.
A szolgáltatást a Siemens ME 45-ös készülékkel teszteltük. A minőséget illetően a piaci pozíciónak megfelelő helyre tudjuk rangsorolni a szolgáltatót. A készülék saját segédszoftverének telepítése igen egyszerű, és semmilyen további beállítást nem igényel. A teszt során átlagosan 30-40 kilobit/secundumos letöltési sebességet tudtunk elérni a Pannon hálózatán, az adatátvitel stabilnak mutatkozott, két nap alatt mindössze kétszer szakadt meg a kapcsolat. Ez esetben is tudtunk POP3-as protokollt használó e-mailező programmal leveleket fogadni, küldeni, nagyobb állományokat letölteni, nem volt olyan szolgáltatás, ami gondot jelentett volna.
A te hangod
A Vodafone Magyarországon utolsóként, 2002. július 15-én vezette be szolgáltatáskínálatába a GPRS-t. A bronzérmes mobilszolgáltató havi 3125 forint átalánydíjért minden havidíjas előfizetőnek forgalmidíj-mentes, nonstop internetet kínál. A GPRS WAP – mind az előfizetőknek, mind a kártyásoknak – havi 375 forintba kerül, forgalmi díj itt szintén nincs.
A szolgáltatás minőségével kapcsolatban a bevezetés után számos panasz, cikk jelent meg a sajtóban. Mi is kipróbáltuk. A rendelkezésünkre álló pár nap alatt egy Ericsson R600-as és egy asztali PC teremtette meg a hátteret a szolgáltatás teszteléséhez. A Vodafone a GPRS használatához egy saját fejlesztésű, úgynevezett Connect ME szoftvert is mellékel. A telepítése és beállítása ennek egyszerű volt. Az adatátviteli sebesség a tesztidőszak alatt 20 és 40 kilobit/secundum között ingadozott, és a kapcsolat nemegyszer megszakadt. Ilyenkor célszerű volt a telefont és a számítógépet is újraindítani. Sajnos, Vodafone SMTP szerver híján – a konkurens lehetőségekkel ellentétben – ez esetben e-mailt POP3-as levelezőprogrammal egyelőre nem tudunk küldeni, csupán webalapú levelezőkből. Adott cellán belül a beszédhívások előnyt élveznek a GPRS adatátvitellel szemben, így sokszor – és főleg az esti Vodafone ingyenbeszélgetéses időszakban – egészen alacsony sebességre vált a kapcsolat. Ronthat a helyzeten, hogy a Vodafone december 6-ától nem használhatja a Pannontól eddig bérelt infrastruktúrát, csak a saját hálózatát, ami sok helyen még csak foltokban lefedett.
Többszörös sebesség, öveket bekötni!
A GPRS, szaknyelven csak 2,5 generációs megoldás, az eddigi adatátviteli lehetőségekkel elérhető sebesség többszörösére képes. Fizetnünk sem az eltelt percek, hanem a letöltött bájtok után kell, ha ezt használjuk. Immár mindhárom hazai mobilszolgáltató kínálatában szerepel, de vajon eltérő áraik minőségi különbséget is mutatnak?
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban
Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.