Tenyérgépek GSM és GPRS tuningja

Magyarországon a WM Rendszerház Kft. forgalmazza az Audiovox gyártó CompactFlash kártyának álcázott GSM + GPRS modulját, melyet a forgalmazó cég és a Fujitsu Siemens jóvoltából egy hónapig használtunk a PocketLoox 600-as nagytudású noteszgéppel.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A CompactFlash bővítő helyet is megfertőzte a napjainkban dúló GPRS láz, a főként digitális fényképezőgépekben és PDA-kban használt szabványra elkészültek az első GSM és GPRS modemet tartalmazó eszközök. Az Audiovox RTM-8000-es készüléke is az első ilyen CF GPRS modulok egyike, mely - ahogyan a képen is látható - egy Sony Ericsson P800-as akkumulátorjánál is kisebb méretben tartalmazza a mobilkommunikációs lehetőségeket. Nézzük is hát, mit kell tudnunk erről az apró jövevényről.

A gép

Kezdő PDA felhasználók révén óvatosan ismerkedtünk a PocketLoox PocketPC 2002-es operációs rendszerével, mely bonyolultnak semmiképp, sokrétűnek annál inkább nevezhetünk. A PocketLoox méreteit tekintve 132 x 82 y 17mm és 175 gramm, mobilos szemmel kétségtelenül nagy, ám mondjuk egy Compaq Ipaq 195 grammos súlyát nézve máris kellemesebbnek tűnik. Funkcióit tekintve is van miért felnézni a kettős gyártó nagyágyújára: 400 Mhz-es Intel Xscale processzor, 32 megabyte ROM és 64 megabyte RAM paraméterekkel gurult ki a gyártósorról a gép, a 240 x 320 pixeles, 65.000 színű kijelző és a manapság még exkluzívnak számító Bluetooth vezeték nélküli adatkommunikációs szabvány támogatása pedig csak hab a tortán. A gyári doboz tartalmát tekintve sem szűkölködött a gyártó: töltő, dokkoló, USB kábel a szinkronizációhoz, tok, cd-k, tartalék ceruza, felhasználói kézikönyvek találhatók a pakkban. A készülék jobb felső részébe csúsztatott stylusszal, vagy a négy irányba billenthető navigációs billentyűvel barangolhatunk szerteszét, internetezhetünk, Word és Excel fájlokat nézegethetünk, videókat nézhetünk, mp3-akat hallgathatunk kedvünkre. A külső gombok között találjuk még az egyes alkalmazások gyors elérését szolgáló billentyűket, jobboldalt a hangrögzítő és a Bluetooth gombját/kapcsolóját találjuk, baloldalt pedig a gyorsmenü és a fel-le szkrollozó navigációs rollere helyezkedik el.



A készüléket 1520mAh-s akkumlátorral vérteztél fel a tervezők, ennek köszönhetően kevés használattal előfordult, hogy 3-4 napig sem kellett a töltő után kutatnunk. Mint mindennapi kommunikációs eszköz a PocketLoox rendkívül hasznos és kényelmes lehet mindazoknak, akik a felsorakoztatott funkciókat kihasználják. A funkciók tárháza gyakorlatilag végtelen, ma már PocketPC 2002-es operációs rendszerre írt programok tömkelege érhető el a világhálóról. A gyári programok között olyan érdekességeket is találhatunk, mint az előbb említett Pocket Outlook, Word és Excel, számológép, MSN Messenger, Pocket Internet Explorer, Windows Media Player, hangrögzítő. Az SD és FC kártyák egyidejű támogatása is nagyon pozitívvá teszi a PocketLoox 600-ast, hát még az otthon házilag frissíthető szoftver upgrade lehetősége. Ez utóbbit feltétlenül játsszuk meg mielőtt beszereznénk hozzá a CF GPRS modult, ugyanis a régebbi operációs rendszer nem szereti az ilyen eszközöket.

A kütyü

Az Audiovox RTM-8000-es típusszámú kártyája CompactFlash Type I-es szabvány, és az adatátvitel szempontjából a GPRS Class 8-at (4 letöltési, 1 feltöltési szál) támogatja. Ennek köszönhetően a tenyérgépeken maximálisan 53,6 kilobit/secundumos sebességet érhetünk el, hagyományos analóg modemes sebesség körülit. A használathoz egy CF slottal rendelkező PDA szükséges, illetve a szoftver telepítéséhez egy asztali számítógép. A gyári csomagolásban magán a kártyán kívül egy műanyag védőtok, egy headset, egy telepítő cd és egy rendkívül részletes használati útmutató található. A kártya egyszerű design-elemeket tartalmaz, a végtelenségig leegyszerűsített, szögletes formák az uralkodóak az Audiovoxnál. A kártyán a SIM kártya tartóján kívül egy kihajtható antenna és egy apró led kapott helyet. A CF kártyába belehelyezve a SIM kártyát azt egyetlen mozdulattal, minden erőlködés nélkül bele tudjuk csúsztatni a foglalatba, ekkor az indikátor led megvillan, össze is állt a rendszer. A PC-re feltelepített szinkronizációs szoftvert segítségül véve a mellékelt CD-n található, úgynevezett "Dialer" program pillanatok alatt felkúszik a tenyérgépre.



A Dialer programot megnyitva a tenyérgépünk kiadja a jelet a CF kártyának, az térerőt keres, majd lássunk csodát. A kijelzőn megjelenik kedvenc szolgáltatónk neve, a térerő és az akkumulátor státuszának mutatója. Baloldalt alul tudjuk elővarázsolni az egyes funkciókat, úgy, mint SMS, telefonkönyv, konferenciahívás, átirányítás, adatkapcsolat. A szoftver mélységét és részletességét dicsérendő, hogy a csengőhangoktól kezdve szinte mindent testre szabhatunk a programban, az érintőképernyőn megjelenő számokkal pedig egyetlen pillanat alatt tárcsázhatunk és beszélhetünk szeretteinkkel.

A beszéd a CF kártyához mellékelt headseten történik, melyet a kártyába beledugva egy kicsit már kezdtük túl komplikáltnak érezni a dolgot. SIM kártya a CF kártyában, CF kártya a PDA-ban, headset a CF kártyába. Ez első hallásra talán egy csöppet kényelmetlennek tűnik, másodikra is. Amiért azonban mégis lelkesek vagyunk az az adatszolgáltatás. A mobilszolgáltatónk GPRS paramétereinek beállítása után a Pocket Internet Explorert használva mi sem lenne természetesebb, mint hogy jönnek-mennek az adatok a kezünkben a világhálóról, emailezhetünk, weblapokat nézhetünk, adatokat tölthetünk le, egyetlen kábel vagy kvázi telefon nélkül. Életforma ez, a PocketLoox 600-ast az Audiovox GPRS kártyával használva minket is kezdett megfertőzni a dolog, bevalljuk: annyira nem is ellenkeztünk. Csak azon filozofáltunk, vajon mennyibe kerül mindez. Megkérdeztük.

És a lényeg

A Fujitsu Siemens PocketLoox 600-as ára 200.000 Ft körül mozog, az Audiovox RTM-8000 pedig 50.000 Ft+áfa körüli áron vásárolható meg az itthoni forgalmazónál. A CF kártya ára a legújabb noteszgépek árainak átlagosan körülbelül a negyede, mindenképpen olcsóbb, mint egy Compaq Ipaq-hoz kapcsolható GSM/GPRS kabát, kisebb és talán praktikusabb is. Az eszköz természetesen a Fujitsu-Siemens PocketLoox mellett a Toshiba, a HP, a Casio és a Compaq gyártók gépeivel is használható. A rendelkezésünkre álló egy hónapos használat alatt azt a következtetést vontuk le, hogy elsősorban a GPRS adta nagysebességű adatkommunikációs lehetőségekre érdemes beszerezni a kártyát, a mobiltelefont, mint eszközt semmiképp nem helyettesíti maradéktalanul. A kompakt megoldás előnye, hogy egy 3000 Ft körüli áron beszerezhető PCMCIA-CF kártya átalakítóval laptoppal is tudtunk GPRS internetezni, ezáltal is hasonló élményekkel gazdagodva, mint a három magyarországi szolgáltató GPRS hálózatának tesztelésekor a GlobeTrotter GRPS/GSM PCMCIA kártya használatakor. A noteszgépek használói bizonyos, hogy a kényelmi szempontok mérlegelése után nem csalódhatnak a kártyában, egy második SIM kártyával zsebünkben az egész világ.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo