Ahhoz, hogy valaki megtudja, a kiberbiztonsági törvény hatálya alá tartozik-e, a 17. paragrafust kell felcsapni, és kettő darab bekezdést kell elolvasni – hangzott el a Klasszis Média által szervezett NIS2 újratöltve című konferencián. Király Anna, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) kiberbiztonsági szakértője azért hozzátette, hogy ez mégsem ilyen egyszerű, mert a jogszabály külső, uniós irányelvre hivatkozik. Ismertette, elsőként azt kell megnézni, a törvényben meghatározott tevékenységet végez-e, második körben pedig azt kell meghatározni, hogy a cég mikro- vagy kisvállalkozásnak minősül-e, utóbbiakra ugyanis nem terjed ki a törvény hatálya. A szakértő megjegyezte, ha kétely merül fel, akkor a hatóságnak kell hinni.
Ha az Invitechet kérdezik az adott cég érintettségéről, akkor ők is azt szokták mondani, hogy forduljanak a hatósághoz – tette hozzá Pataki Tünde. Az informatikai cég stratégiai és kiemelt ügyfelek csoport üzletágvezetője megjegyezte,
a hazai vállalkozások kibervédelmi és digitális érettségi szintje még nem elég magas,
ezért az ő cégük folyamatosan szervez tréningeket ennek emelésére. Azt tapasztalja – tette hozzá –, hogy az IT-vezetők mér készek lennének áldozni e téren a fejlesztésre, ám erről a tulajdonost kellett meggyőzni. A NIS2 azért is jó, mert alátámasztja ezt a fejlesztési szándékot – mondta a szakember.
A Tigránál szintén számos kérdést kapnak a NIS2-vel kapcsolatban – közölte Alföldi Judit, a cég információbiztonsági üzletágvezetője. Ő arra mutatott rá, hogy ha az adott vállalkozás meggyőződött, a NIS2 szabályozás hatály alá tartozik, akkor kell találni egy megfelelő stratégiai partnert. Az ő segítségével a szervezet érettségéhez és kockázataihoz arányosítva lehet minden problémára valamilyen védelmi intézkedést bevezetni – húzta alá a szakértő. Hozzáfűzte, a kiberbiztonsági szakma nem túl nagy, előbb-utóbb lehet találni az üzletfelek között olyat, aki tud ajánlani olyan kiberbiztonsági tanácsadó céget, akivel kapcsolatban jó tapasztalatai vannak.