Külcsíny
Az S55 dimenzióit tekintve 101 x 42 x 18 mm, súlya 85 gramm. A telefon nagyon ízléses borítást kapott, gyöngyház és szürkéskék színben pompázik a szerkesztőségünkben vendégeskedő darab. Az exkluzív hatású ezüst gombok és betétek elegáns hatást kölcsönöznek a készüléknek, sehol egy mozgó alkatrész, minden elemet vizsgálva a német precizitás köszön vissza. A telefon menüjében a négyállású navigációs gombbal közlekedhetünk, továbbá segít nekünk ebben a két funkciógomb, a piros-zöld híváskezdeményező és befejező gombok, illetve maguk a számbillentyűk.
Ez az első Siemens telefon, amely színes kijelzőn keresztül engedi láttatni belsejét, 256 színben, 101 x 80 pixeles felbontásban élvezhetjük az S55-ös által felvonultatott újdonságokat. A kellően kontrasztos kijelzőn a multimédiás szolgáltatások rendkívül jól kihasználhatók. A hátlap egy egyszerű mozdulattal kipattintható helyéről, alatta a 700 mAh-s akkumulátor, illetve a SIM kártya helye található.
Belbecs
A készülék háromsávos, 900, 1800 és 1900 MHz-en is működik, tehát egy amerikai körút sem akadályozhat meg minket kedvenc telefonunk használatában. A szolgáltatáskínálatot tekintve egy kis ízelítő: GPRS Class 10 (4+2), JAVA, MMS, EMS, Bluetooth, IrDA, WAP 1.2, és beépített POP3 email kliens is megtalálható a szolgáltatások között. A telefon bekapcsolásakor a kezdő animáció után elénk tárul a belső. Az alapállapotbeli képernyőn az akkumulátor- és térerő ikonok mellett találjuk még középen a szolgáltató nevét, alatta az időt, dátumot, mindezt az általunk beállítható színsémában és háttérképen elhelyezve. A menübe lépve a színes kijelzős telefonoknál trendnek számító 3x3-as elrendezésű színes, animált ikonrengeteg köszönt minket.
Az események menüpontban bejövő és kimenő, fogadott és nem fogadott hívásainkat követhetjük nyomon, az ezt követő – a nálunk lévő készülék angol szoftverében – Surf & Fun néven szereplő menüpont sokkal inkább érdekes. Itt van lehetőségünk WAP-on szörfözni, sokkal inkább használható és élvezhető a vezeték nélküli mobil-internet színesben, mint fekete-fehérben. Elmenthetünk tíz kedvenc oldalt, a sebességet illetően pedig abszolút elégedettek lehetünk: a jelenleg leggyorsabb GPRS technikát kapta meg az újonc, melynek köszönhetően a készülék 4 szálon le, 2 szálon feltölteni képes adatokat. Mit is jelent ez? A GSM hálózatok szálonként 13,4 kilobit/secundum sebességet képesek elérni, vagyis az eddig forgalomba került Class 4 (3 szálon le, 1 szálon fel), Class 8 (4+1) technikák közül az S55-ben megtalálható GPRS Class 10 (4+2) a legfejlettebb, leggyorsabb. Ugyanebben a menüpontban kaptak helyet a telefonra rátölthető JAVA alkalmazások is, melyek előnye, hogy szinte bármilyen általunk, vagy más által megírt felhasználói programok rátölthetők a telefonra. Ilyen hasznos, illetve kevésbé hasznos alkalmazások lehetnek például a világóra, a képforgatós játék, vagy a mértékegység átváltó. Sajnos itt szembesülhetünk először a készülékmemória relatív szűk kereteivel, a kevesebb, mint 1 megabyte memória hamar megtelik.
A soron következő naptár menüpontra sem lehet egyetlen szavunk sem: rendszerezetten, havi- heti- és napi nézetben követhetjük nyomon tennivalóinkat, találkozóinkat és a születésnapokat. Az üzenetek menüpontban SMS-eket, EMS-eket, MMS-eket és emaileket írhatunk, fogadhatunk. Az SMS írásnál a gombok pontosan reagálnak, az MMS-ek készítése pedig nagyon egyszerű: időzítve csatolhatunk a multimédiás üzenetekhez képeket, hangokat, ezek tetszőleges kombinációját. A készülék menti az elküldött üzeneteket, számolja a hátralévő karaktereket és a beépített T9-es szótár (prediktív szövegbevitel) segítségével segíti a szövegírást.
A készülékben találunk előre beállított és testre szabható profilokat is, melyeket felhasználói szokásunkhoz igazítva használatkor két gomb megnyomásával pillanatok alatt lehalkíthatjuk, vagy épp felhangosíthatjuk telefonunkat. Sajnos arról, hogy éppen melyik profil aktív nem kapunk visszajelzést az alapállapotbeli kijelzőn. Az extrák menüpont alatt a stopper, az ébresztőóra, a számológép, a valutaváltó, a stopper, a visszaszámláló, a kamera és a hangparancs funkciók találhatók. Az általunk beállítható hangparancsokkal a készülék valamely szolgáltatásai egy szóval előhívhatók.
A készülék utolsó előtti menüpontjaként az intéző sorakozik, a jó Siemens hagyományok szerint itt tudjuk törölni, mozgatni a telefonon lévő fájlokat. Utolsóként a beállítások menüpont szerepel, itt saját ízlésünk szerint szinte mindent testre tudunk szabni készülékben. A betűk, hátterek, fejlécek színeitől kezdve a világítás erősségén és a kontraszton keresztül a gyengébb látásúaknak fejlesztett nagybetűs menüig mindent itt állíthatunk be a telefonon. Az audio beállítások is itt végezhetők el, a beépített Yamaha hangcsip csodálatos, 16 szólamú csengőhangokkal örvendeztet minket és a körülöttünk lévőket. A többszólamú csengőhangoknál némely készüléknél előfordult, hogy a hangerő rovására ment a minőség. Az S55-ös esetében erről szó sincs: megfelelő hangerőn ugat, nyávog, szirénázik, keringőzik a telefon bejövő hívás esetén.
Tartozékok, szinkronizáció, kamera
A telefonhoz az alapcsomagban jár CD és adatkábel is. A CD-n lévő Siemens Data Exchange, Siemens GPRS Assistant, Outlook szinkronizációs és más programokat feltelepítve megjelenik a sajátgépben a meghajtók között a „Mobil” felirat, és a számítógéphez csatlakoztatva mintegy külön meghajtóként tudjuk kezelni telefonunkat és az azon lévő tartalmat. Interneten letöltött JAVA alkalmazásokat, képeket, hangokat tudunk így másolni így a telefonra, bejegyzéseinket itt archiválhatjuk és szinkronizálhatjuk Outlookkal és Lotus-szal. Külön tartozékként megvásárolható a készülékhez a Siemens QuickPic névre hallgató vakus kamera is, mely a készülékhez csatlakoztatva több felbontású képet is bír készíteni. Fényképezéskor hátrány, hogy a telefon kijelzőjén csak utólag látjuk a készített képet, ekkor van lehetőségünk továbbküldeni, elmenteni, vagy elvetni a készített piktúrát. A memóriakorlátok miatt 640 x 480-as VGA felbontású képekből- amennyiben JAVA alkalmazások és 100-150 bejegyzés is van már telefonunkban – mindössze 7-8 db tárolható. E-mailen, Bluetoothon, infrán és MMS-ben továbbíthatók a készített képek. A kamera újdonsága, hogy vakuval is fel van vértezve, mely az áramellátást egy gomb megnyomása után a telefon akkumulátorából kapja. Ha a telefonunk akkumulátorának töltöttsége eléri a 20 százalék körüli értéket, akkor a kamera már nem használható. A Siemens QuickPic kamerájával készíthető képek:
A készülékhez még idén forgalomba kerül a Siemens Bluetooth headset, mely előnye, hogy vezeték nélkül, a táskánkban hagyva a telefont tudunk kommunikálni, hívásokat fogadni, kezdeményezni.
Használat során
A Siemens S55-ről elmondható, hogy egy kényelmesen használható, széleskörű szolgáltatásokkal felszerelt mobiltelefon. A hétköznapi használat során egyszer sem fagyott le a szoftver, az apró méret nem megy a használhatóság rovására, a térerő – belső antenna ide, belső antenna oda – kiváló. Egy feltöltéssel, intenzív telefon- és kamera használat mellett 2, maximum 2,5 napot működött nekünk a telefon, ami a jelenlegi kínálatot nézve átlagosnak mondható. Várhatóan egy-két héten belül találkozhatunk az itthoni szolgáltatók polcain az S55-tel 100.000 Ft körüli áron, csak ajánlani tudjuk.