Nokia N-Gage - Jó játékot!

A Nokia a világpremierrel egy időben, ez év október 6-án mutatta be Magyarországon az első mobil játékkonzolt, a Nokia N-Gage-et. Szerkesztőségünk a megjelenést követően azonnal megragadta az alkalmat és kezünk közé kaparintottunk egy darabot, hogy megtapasztaljuk és bemutassuk az N-Gage által kínált élmények tárházát.

A finn gyártó 3300-ás típusszámú mobiltelefonjával előző számunk egyikében már foglalkoztunk, kialakításában nagyrészt ezt a vonalat követi az új jövevény. A külcsínyt leginkább ehhez a telefonhoz, illetve a hardcore gamerek által már jól megszokott játékkonzolokhoz vezérlőihez hasonlítanánk: lapos, horizontális forma, ízléses gyöngyház és szürke színek és meglepően jó ergonómia jellemzik az N-Gage ruháját. A gombok két oldalon helyezkednek el a középső, 7650-estől örökölt, ám annál szebb, 176 x 208 képpont felbontású, 4096 kijelző körül. Baloldalt találjuk a nyolcirányú, középen is megnyomható navigációs billentyűt, alatta az MP3 lejátszó és az FM rádió közvetlen elérésére szolgáló billentyűk és a menügomb helyezkednek el. A telefon kezelése a navigációs gombon kívül javarészt a kétoldali alsó két funkciógombbal történik, mellettük a C, illetve a magyar szoftverben "módosító gomb" névre hallgató kis ceruza billentyű terpeszkedik. A felső részen a hívásfogadó és elutasító gombokat találjuk két oldalon, a hagyományos tizenkét gombot pedig egy az egyben a jobboldalra applikálták a tervezőmérnökök. Ennek köszönhetően akármily fura is, de a hagyományos számgomb elrendezésnek köszönhetően az SMS írás és a számok bepötyögése sem okozt különösebb bonyodalmat senkinek. Érdekességként mindenképp megemlítendő, hogy az ötös és hetes gomb piros színben pompázik és egy kis domborulattal ki is emelkedik a gombok nagyjából egységes síkjából, ezzel is már első ránézésre sejtetve valamit a várható élményekkel kapcsolatban.




Alapfunkciók

Ha egy éve írtunk volna az alábbi funkciókról ezen alcímmel, bizony sokan értetlenkedtek volna, hogy vajon miért soroljuk a sokrétű telefonkönyvet, jól kialakított szervezőfunkciós naptárat és a multimédiás üzenetfunkciókat az alapfunkciók közé. Az N-Gage esetében - révén, hogy a gépet kimondottan játékokra optimalizálták - ezen szolgáltatások igazán fel sem tűnnek. Az N-Gage a már több Smartphone-nál is látott (Nokia 3650, 7650) Series 60 platformon futó Symbian operációs rendszerrel rendelkezik, melynek köszönhetően az egyszerű, felhasználóbarát kezelhetőség mellett a funkciók tárháza is gyakorlatilag a végtelenségig bővíthető. Többé-kevésbé minden olyan funkciót felvonultat a készülék, melyeket a már említett okos telefonoknál láttunk. A menüt kissé átszabták, leredukálták a menüpontok számát, így az a szolgáltatásokat kilenc ikon alá csoportosítva mutatja három sorban. Első menüpontként a felső sorban a telefon, mint olyan szerepel, ezt követi a névjegyzék, majd a naptár.

A készülék telefonkönyve a belső négy megabájt memória erejéig tudja fogadni kontakjainkat, keresztnév, vezetéknév, cég, beosztás, telefon, mobil, fax és email mezőkkel, melyek sorát kedvünk szerint bővíthetjük több e-mail és postacímmel, telefonszámmal, honlap címmel, születésnapi időpontokkal. Ahogy már a Symbian telefonoktól megszokhattuk, a SIM kártyán elérhető telefonszámokat a használatba vételkor érdemes átmásolni a telefon memóriájába, ugyanis azokat elég körülményesen - másik menüpontból - tudjuk majd a későbbiekben elérni. A telefonban tárolt nevek-telefonszámok csoportokba rendezhetők, a csoportokhoz külön csengőhang, a bejegyzésekhez pedig kép is rendelhető.
A naptár napi-, havi- és heti nézetben engedi láttatni teendőinket, és ebben az esetben is szintén a rendelkezésünkre álló memória szab csak határt a felvett találkozók, emlékeztetők, évfordulók számának.




Az üzenetfunkciók között is gyorsan végigsiklanánk, SMS, MMS, beépített POP3-as email kliens kapott helyet a telefonban, melyek a telefon egészéhez hasonlóan kiforrottak, kényelmesen és egyszerűen használhatók. Amint említettük a kicsit extrém gombelrendezés a 3650-essel ellentétben itt egyáltalán nem ment a kezelhetőség rovására. A már szokásossá vált praktikumok változatlanul fellelhetők az N-Gage-ben, úgy mint az összefűzött, hosszú SMS-ek küldése, akár több címre is, az elküldött üzenetek elmentése, a képes és hangos elemekkel tűzdelt multimédia üzenetek szerkesztése, melyeket e-mail címre és másik telefonszámra egyaránt elküldhetünk. Természetesen mind a bejövő SMS-ekhez, MMS-ekhez és emaileinkhez tudunk külön mappákat készíteni és ezekben tárolni a könnyebb átláthatóság érdekében az egyes beérkező üzeneteket. A névjegyzék, a naptár és az üzenetek menüpontban szembesülhetünk azon már ismerős tulajdonságával a Series 60 platformnak, miszerint az egyes menüpontokon belül a fel-le irányú mozgás mellett jobbra és balra is tudunk mozogni adatbázis nyelven szólva amolyan karton-vezérlőelem-szerűen, ennek köszönhetően jobban elkülönülnek egyes funkciók a többitől és talán átláthatóbb is a menüstruktúra.

Játék!

Na ez itt a lényeg! A készülék lelke egy 104 MHz ARM processzor, melynek segítségével a telefonhoz kapható játékok nagyon szépen, három dimenzióban futnak, játéka válogatja melyik folyamatosan és melyik kisebb akadásokkal. Az általunk nagy szeretettel játszott Tomb Raider például nagyon simán ment a telefonon, viszont például a magyarországi bejelentéskor kipróbálható MotoGP játéknál tapasztaltunk némi szaggatást. A játékok amint behelyeztük az MMC kártyát az utolsó menüpontként másznak bele a telefonba és arra kattintva egyből el is kezdődik az élmény. Valósághű hangok és nagyon igényesen kidolgozott grafika jelzi, hogy az N-Gage-et a piacra kerülés előtt többször is átgondolták, nem bíztak a mérkökök semmit a véletlenre. A domborúbb, piros színnel kiemelt ötös és hetes gomb mellett több számgombnak is van játék funkciója, a baloldali nyolc irányba billenthető navigációs gombbal pedig nem is lehetne egyszerűbb a kezelés. Pozitív, hogy az egyes játékokból a hívásmegszakító gombbal kilépve azokat - hála a Symbian operációs rendszernek - a későbbiekben pontosan ott tudjuk folytatni, ahol abbahagytuk.




A játékok a Nokia ígérete szerint 13-15ezer forint körül lesznek megvásárolhatók is idén karácsony előtt összesen 20 alkalmazás lesz forgalomban a telefonhoz. Ezek a játékok külön, csak olvasható MMC kártyán kerülnek majd forgalomba, melyeket a telefon fedlapját eltávolítva tudunk a telefonba illeszteni. Ehhez kapcsolódóan nem értjük a finn tervezőmérnököket, ugyanis az egyes játékok cseréjéhez le kell vennünk a hátlapot és az akkumulátort is, sokkal inkább örültünk volna, ha a telefon szétszerelés nélkül tudna új kártyákat fogadni. Ha nem játék, akkor egy szabványos Multimédia kártyára van szükség az alkalmazások, MP3 fájlok, illetve egyéb más adatok tárolására, ez 8 megabájttól egészen 128 megabájt további memóriát jelent.
Az N-Gage a GPRS-en kívül a Bluetooth szabványt támogatja, infraport nincs a készülékben. A Bluetooth-on - a vezeték nélküli szabvány általános praktikusságai mellett - leginkább a multiplayeres játékoknál ámulhatunk nagyot: a tíz méteren belül lévő N-Gage tulajdonosokkal - legyünk akár metrón, iskolában, vagy munkahelyünkön - összekacsintva pillanatok alatt megmérettethetjük magunkat.

Jövőre további 100 játék lesz kapható az N-Gage-hez., a Nokia játékkiadóként saját márkájú játékokkal is piacra lép és emellett olyan gyártók is beszállítanak majd a világcégnek, mint az Activision, Eidos, Sega, Taito és a THQ. Az N-Gage-re adaptált sikerjátékok következő generációját képviseli a Gameloft által kiadott Tom Clancy's SplinterCell, amelyben két játékos a különleges helyzetek közös megoldására Bluetoothon össze is kapcsolódhat. A Gameloft kiadásában megjelenő izgalmas programok között megtalálhatjuk majd a Tom Clancy's Ghost Recon, a Rayman 3 és a Marcel Desailly Pro Soccer játékokat is. A THQ Wireless legnépszerűbb játékai közül a MotoGP áll majd a vásárlók rendelkezésére, az MLB SLAM és a Red Faction pedig szintén még az idei évben felkerül a boltok polcaira.




A Nokia N-Gage Aréna néven létrehozott internetes portáljának segítségével a mobil játékgép tulajdonosok együtt, illetve egymás ellen tudnak játszani, tapasztalatcsere, versenyzés, illetve a központra csatlakozva számos lehetőség tárul még a felhasználók elé. A szolgáltatás funkciói között szerepel például az egyes játékokhoz való extra erő letöltése, a játékrészletek megszerzése, a szellem-ellenség ellen játszandó árnyék-játék, és a legmagasabb pontszámok központi tárolása is az új Arénán keresztül történik.

Multimédia

Az ezen név alatt szereplő menüpontban a mozgóképek lejátszására szolgáló, WAP-os videótartalmak megjelenítésére is alkalmas RealONE Playert, a képeket, az xHTML oldalak megjelenítését is bíró, 2.0-ás WAP böngészőt, és többek között a kijelzőmentő névre hallgató hasznos alkalmazást találjuk. Ez utóbbi a kijelzőn megjelenő információk - könnyed kétgombos - lementését hivatott szolgálni, melynek köszönhetően a telefonon elérhető egyes szolgáltatások általunk is sokkal jobban illusztrálhatók, mintha a kijelzőt fotóztuk volna. A zene menüpont alatt a telefonra a dobozában található Audio Manager szoftver segítségével USB-n átküldött MP3, illetve AAC számokat hallgathatjuk megannyi módban. Az Audio Manager programban egyébként onnantól kezdve, hogy be is állíthatjuk az alkalmazást, hogy ez legyen az alap zenelejátszónk olyan eszközök is a felhasználó rendelkezésére állnak, mint a zeneszám tömörítésének megadása, illetve a cd lejátszás. Beépített böngészőjének segítségével az n-gage.com weboldalra is könnyen elnézhetünk vele, ahol további tartalmak várnak letöltésre. Az MP3-akat a 3300-áshoz hasonlóan a sztereo headset csatolása nélkül is van módunk meghallgatni, jól szólnak, ám a fülhallgatón szó mi szó jobban élvezhetőek. Nagyon jó, hogy az alaptartozékként az N-Gage-hez járó átalakító segítségével a telefont más, hagyományos mini-jack dugós fülhallgatóval is tudjuk hallgatni, illetve erősítőre is rá tudjuk kötni (egy mini jack - RCA átalakító beszerzése után). Az MP3, illetve AAC fájlok lejátszása közben a basszuskiemeléstől kezdve a rock, pop, tánczene, jazz, klasszikus és latin hangzásig mindent testre tudunk szabni.

Ugyanebben a menüpontban van lehetőségünk hangfelvételre is, de mivel a készülék ezeket csak írható/olvasható MMC kártyákra képes menteni, célszerű ezt a külön menüpontként is szereplő hangrögzítővel megtenni. Ez utóbbi amr formátumban tárolja a felvett hangokat a telefon memóriájában, egyetlen felvétel maximum egyperces lehet, ezekből a memória erejéig tudunk elmenteni. Ezeket a felvételeket a telefon alapból a saját memóriájában tárolja, de lehetőségünk van a saját memória és az MMC közti átmozgatásra is. Az itt felvett hangokat MMS-ben és Bluetooth-on egyaránt továbbíthatjuk.




A rádióhallgatáshoz csatolnunk kell a szintén alaptartozékként nekünk járó sztereo headsetet, melynek csatlakozói a készülék alsó felén bújnak meg. Itt egy aljzat jár a fülhallgatónak, egy pedig magának a kábelnek, mely rádióhallgatás közben antennaként funkcionál. Ebből - és a gyártó előző rádiós telefonjainak kialakításából is - következik, hogy rádiót az MP3-mal ellentétben csak fülhallgatón tudunk hallgatni, mérsékelt basszussal, ám az adók eltárolásának lehetőségével, gyorskereséssel, könnyű használhatósággal. Rádióhallgatás közben tudunk üzenetet írni, WAP-ozni és játszani is az N-Gage-el, igazi multitasking-os telefonra sikerült tehát az új modell.
A multimédiás szolgáltatások között utolsóként sorakozik a kottás zeneszerkesztő, melyben még a szakavatatlan zenészek is játszi könnyedséggel tudják például Für Elise dallamait megszólaltatni a telefonon.

Extrák, eszközök, ésatöbbi

Az extrák menüpont alatt az óra, jegyzetek, JAVA alkalmazások, napló, kedvencek, teendők számológép és átváltó almenük sorakoznak, melyeket igazán nagyon nem is szeretnénk részletezni. Az eszközök menüpontban tudjuk a készülék testreszabását megejteni, itt a beállítások menüpontban a már ismerős készülék-, hívás-, csatlakozási-, dátum/idő-, biztonsági- és hálózati beállításokat tudjuk végrehajtani. A kijelző beállításaihoz kapcsolódóan említenénk, hogy a kontraszt beállítása mellett a színpalettát is átvariálhatjuk, beállíthatjuk, hogy hány perc múlva aktiválódjon a képernyővédő és természetesen azt is, hogy mi legyen az. Itt tudjuk a két funkciógomb alapállapotból elérhető szolgáltatásokat is testreszabni és a hozzáférési pontoktól kezdve a telefon nyelvéig mindent beállítani kedvünk szerint. Az eszközök menüpontban tudjuk tételesen megnézni, hogy a kártyán, illetve készüléken mi mennyi memóriát foglal, és itt tudunk másolni is a belső memóriából a kártyára.




… és a telefonálás

Egyről nem szóltunk még, magáról a telefonálásról. Nos, ez ügyben nem sok jó hírünk van: a gyártók minden eddigi trendre fittyet hányva úgy oldották meg ezt a kérdést, hogy a telefon mikrofonját és hangszóróját a ház felső oldalrészére tették, azaz mintegy eltartva a fülünktől kell telefonálnunk az N-Gage-dzsel. Természetesen lehetőség van az alapcsomagban található headset használatára is, ez azonban - mivel vezetékes - kissé bonyolult a hétköznapokban. Marad tehát nekünk a sok értetlenkedő szem a villamoson, akik folyton folyvást csodálkoznak hogyan is tartjuk szerencsétlen jószágot a fülünkhöz. A gyári adatok szerint az N-Gage 2-4 óra beszédet, 150-200 óra készenlétet, 8 óra zenehallgatást, 20 óra rádióhallgatást és 3-6 óra aktív játékot tesz lehetővé egy feltöltéssel, nekünk ez a gyakorlatban másfél, maximum kettő napot jelentett, mondhatjuk, hogy intenzív használat (telefon, SMS, játék, rádió, MP3 hallgatás) mellett.

Vélemény

A 89.900 Ft-os kártyafüggetlen kezdőárat ezekért a funkciókért egyáltalán nem sokalljuk, ezáltal igen nagy jövőt jósolunk az N-Gage-nek. Az összes Symbian operációs rendszerre írt programról ugyan részleteiben nem írtunk, de nekünk a hétköznapi felhasználó számára kihasználhatatlannak tűnt az N-Gage. Egyedül a furán megoldott telefonáláson húzzuk egy kicsit a szánkat, de ezért a szolgáltatástömegért talán mindenki számára meghozható kompromisszum ez az apró szexepil. Mindemellett vegyük figyelembe: az N-Gage amellett, hogy telefonálásra, üzenetírásra, WAP-ozásra, e-mailezésre, rádió- és zenehallgatásra is jó, elsősorban játékra termett. Jó játékot!

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo