E készüléknél a hangátvitel már csak egy a sok funkció közül. A készülék lelke a 156 Mhz-es processzor, melyen a Symbian cég azonos nevű operációs rendszere fut. Mindezeknek és a JAVA-kompatibilitásnak köszönhetően a készülékre írható, telepíthető programok száma gyakorlatilag végtelen, napról napra jelennek meg a hasznosabbnál hasznosabb telepíthető szoftverek, melyekkel felvértezve igazi kis multmédiás központtá válik a zsebünkben megbújó P800-as mobiltelefon.
Külvilág
Az első dillemma, amivel meg kell bírkóznunk e készülék vásárlása előtt, hogy bizony húzza a zsebet. A 160 grammos súly nem kevés, de a szolgáltatásokat nézve hamar rájövünk: egyáltalán nem is sok. A méreteket tekintve is kompromisszumokra kényszerülünk: a nadrágzseb helyett inkább a belső zseb, vagy a táska az a hely, ahol kényelmesen megbújik a multimédiás újonc. A P800-ast lehajtható flippel ruházták fel a tervezőmérnökök, melyen a szám- és a fontosabb funkcióbillentyűk kaptak helyet a mindennapi használat elősegítése végett. Természetesen ha nem kívánjuk használni a flipet, azt egy igen erőteljes mozdulattal el is távolíthatjuk, és így a továbbiakban telefon hatalmas kijelzőjén megjelenő virtuális billentyűzet áll rendelkezésünkre az egyes gyors funkciók igénybevételére.
Tapasztaltabb (Sony)Ericsson felhasználók első pillantásra észrevehetik: a billentyűzetkiosztás sem a régi. Amellett, hogy a készülék házán is rengeteg gomb van, a flipen előforduló hagyományos yes-no gombos megoldás is átrendeződött. Első körben a svéd hagyomány szerinti No (piros) billentyű bekapcsológombbal próbáltunk életet lehelni a készülékbe, mire azonnal rádöbbenhetünk: a bekapcsológomb a ház baloldalára, az infra mellé költözött. Ennek hosszanti megnyomásával egy készenléti menü jön elő, melyen eldöntheti a felhasználó, hogy bekapcsolni, kikapcsolni, vagy repülő-üzenmmódba szeretné-e kapcsolni készülékét. Míg az első kettő opció magától értetődő, az utolsó a GSM antenna bekapcsolása nélküli használatot teszi lehetővé. A flipen egy OK, egy vissza, egy C és egy menü gomb helyezkedik el a hagyományos numerikus billentyűk felett, melyek használatára pár nap alatt rááll a felhasználó keze. Noha a vissza és a C gombok együttes léte első hallásra adhet némi okot az értetlenkedésre, a használat során pár pillanat alatt egyértelművé válik minden egyes gomb funkciója.
Ha levesszük a flipet, ha nem, a készülék baloldalának tetején a Sony régebbi modelljeitől egy az egyben megörökölt Sokol rádió potméterként is becézett JOG-DIAL tekerő segít a menüben való tájékozódásban. Az öt irányban mozgatható jog fel- és lefele irányú tekerésével a menükön belül, előre-hátra irányú mozgatásával az egyes menüpontok között mozoghatunk, benyomva pedig az OK gomb helyettesítőjeként szolgál a tekerő. Itt található még az alapcsomagban megtalálható stereo headset csatlakoztatója is, illetve alatta a már az előbbiekben említett infraport. A telefont megfodítva a jobboldalon kapott helyet a kamera és az internet funkciók egygombos elérhetősége, a 16 megabyte-os Sony memory stick duo és rajta a vékony, átlátszó, kék színű, oldalra bepattintható ceruza is. A Sony több termékében is megtalálható Memory Stick Duo szabvány fizikailag egy igen kicsi kis - majdnem, hogy SIM kártya méretű - bővítő eszközt jelent, mely bővíthetőségét illetően 2003 áprilisra ígérik az első 128 megabyte-os egyedek itthoni megjelenését. A stylus teljesen belesimul a telefon oldalába, könnyen kivehető, és ugyanilyen kényelmesen, egyetlen mozdulattal vissza is helyezhető a helyére. Külön pozitívum, hogy az alapcsomagban még három tartalék ceruza is található, arra az esetre ha esetleg eltörnénk, elveszítenénk az eredetit.
A készülék hátulján kapott helyet a 640 x 480-as képeket rögzíteni képes kamera, mely elhelyezkedését tekintve egy kicsit nehezen megszokható az első pár napban. Révén, hogy a kamera a telefon hátuljának felső részén van, a készülék kézben tartásakor - hiábasüllyesztett- akarva akaratlanul összetapogatjuk az objektívet védő üvegcsét. Ha mást nem, elég egyetlen érdeklődőnek a kezébe adni, és máris ott az ujjlenyomat hátul. Ez egy kicsit bosszantó.
A színvilágot nézve ízléses Sony Ericssonos kék-göngyház (csontfehér) elemek tarkítják a telefon külsejét, melyek úgy elegánsnak, mint divatosnak egyaránt mondhatók. Információink szerint fehér-szürke színösszeállításban is lehet majd kapni a P800-ast, egyelőre azonban ez az egy szín áll a vásárlók rendelkezésére.
Ablak a világra
A P800-as 4096 színű, érintőképernyőt kapott, 208 x 320 pixeles felbontással, mely dimenziók igazán szép hátteret adnak a készülék által elérhető szolgáltatásoknak. A kijelző mérete a flip nyitott állapotában több mint 6 x 4 centiméter, eddig egyetlen készüléknél sem láttunk ilyen méreteket. A kategóriában a Nokia 7650-essel összehasonlítva tagadhatatlan, hogy a finn színei élénkebbek, erősebbek, ám a svéd kijelzőre sem lehet egyetlen panaszunk sem. Illetve talán egyetelen mégis: nincs lehetőség globálisan változtatni a kijelzőn megjelenített karakterek méretét, ezt csak egyes menüpontokon belül tehetjük meg, úgy mint például az SMS írás, vagy a telefonkönyv.
A kijelzőn a képek, a szövegek, megjelenő karatkerek mindezek ellenére nagyon jól olvashatók (persze felhasználó függő), csak azt sajnáljuk, hogy az alapcsomagban nem kapunk hozzá fóliát, aminek használatával megkadályozhatnánk, hogy a kijelzőre írás során, vagy egyéb külső behatások okán összekarcolódjon kedvencünk.
A kijelzőnek alapból két módját különböztethetjük meg. Az egyik, amikor is a flipet használva, azt becsukva tudjuk kezelni a készüléket, ekkor az általunk kiválasztható öt menüpontot kirakhatjuk a lekicsinyített felületre, a további funkciók már több billentyű megnyomását igénylik. A készülék becsukott állapotban csak azokat a menüpontokat tárja elénk, amelyek így is használhatók, kinyitva bővül a látható/elérhető funkciók tárháza. Becsukott állapotban is tudunk fényképezni, SMS-t írni, telefonálni, teendőinket menedzselni, a hétköznapi telefonfunkciók abszolút kényelmesen használhatók e módon is.
Azért nyissuk csak ki...
Lenyitva a flipet elénk tárul a hatalmas kijelző, rajta az elérhető funckiók, menüpontok tömkelegével. A felső ikonsorban helyezhetjük el az általunk leggyakrabban használt funkciókat, ez alapállapotban a telefon, névjegyzék, üzenetfunkciók, naptár és internet menüpontokat tartalmazza. A jobb felső ikonra kattintva a főmenübe tudunk visszalépni, bármikor, bárhonnan. Az ikonsor alatti fejléc menüpontjainál tudjuk beállítani a megjelnítésre vonatkozó funkciókat, illetve innen az egyes programok telepítési - uninstallálási funkcióit is könnyen elérhetjük. A menüpontok sokasága sehogysem fér ki egyszerre a kijelzőre, ám különböző, általunk bővíthető kategóriák szerint is lekérdezhetjük a funkciókat, melyek így már kényelmesebben - ám ugyanakkor lassabban - érhetők el a menüből. Az alsó ikonsor a térerőt, a virtuális billentyűzet bekapcsolására szolgáló kis ikont, a hangerő ikonját (a'la Windows), óra/ébresztő jelet és az akksi feltöltöttségi mutatóját találhatjuk. Az egyes funkciók (mint pl Internet) használatakor itt jelennek meg a különböző plusz ikonok is (pl. GPRS). A jobboldali sávban tudunk a ceruzával görgetni, de ezt a baloldalon lévő jog-dial tekerésével is megtehetjük.
A szövegbevitel kinyitott állapotban csak a mellékelt ceruzával lehetséges, esetleg körömmel, kulccsal, és egyéb ésszerű- és kevésbé ésszerű megoldásokkal. A szoftver - akárcsak a palmtopoknál - felismeri az általunk a képernyőre írt karatkereket, legyen szó új bejegyzés felvételéről, új üzenet írásáról, beállítások módosításáról, akármiről. A készülék leírásában egy kicsit újratanítanak minket, felhasználókat írni, részletesen bemutatják milyen speciális karaktereket hogyan írjunk, a nyolcas szám írását pontosan honnan is kezdjük, hogy felismerje a telefon, stb. stb. Körülbelül 1-2 hét kell ahhoz, hogy gördülékenyen tudjunk irogatni a kijelzőre. Autóban menet közben kinyitott állapotban - révén, hogy két kézre van szükség - nem lehetetlen használni, de balesetveszélyes.
Üzenetfunkciók
Az üzenetfunkciók terén sem szűkölködtek a szoftvermérnökök. A megfelelő menüpontra pöccintve elénk tárul az üzenetek menüpont, melyben meglepő módon SMS-eket, MMS-eket, emaileket tudunk küldeni, fogadni, menteni, törölni. A szövegírásnál különböző zónák vannak a képernyőn, melyek határát egy jobboldalon megjelenő kis nyíl hivatott mutatni. A felső zóna a számok és írásjelek helye, a középső zóna a nagybetűk felismeréslre szolgál, alsó zónába pedig a kisbetűket kell írnunk a korrekt megjelenítéshez.
Az SMS, MMS és email írás már nem is lehetne egyszerűbb, mind kinyitott, mind becsukott állapotban könnyen tudunk szerkeszteni, olvasni üzeneteket. A flip lecsukásakor a billentyűzár - beállítástól függően - automatikusan aktiválódik, ám ha üzenetünk érkezett, azt minden OK+csillag kombináció mellőzése nélkül azonnal meg tudjuk nyitni, el tudjuk olvasni, és akár válaszolhatunk is rá. Ahogy készen vagyunk a telefon visszatér alapállapotba és mintha semmi nem történt volna ott figyel a billentyűzár ikon a bal felső sarokban. Becsukva egyébként minden alsó címsávban lévő ikon, a térerő, az óra, az akksi-jelző felugrik felülre, középen a szolgáltató nevével, alatta a dátummal.
Az SMS, MMS és email szolgáltatásokat a szolgáltatók elküldik SMS-ben, mindent nagyon könnyű bekonfigurálni. Üzenetekből rengeteg tárolható a memóriában, szinte kimeríthetetlennek tűnik, csoportosan törölhetünk, három fokozatban zoomolhatunk, kereshetünk üzeneteink között, minden mi szem szájnak ingere. Illetve megint csak majdnem minden. Kimaradt a funkciók közül a kézbesítési értesítő, tehát semmi információt nem kapunk hogy vajon elért-e üzenetünk a címzetthez és ha igen mikor. A telefon menti a piszkozatokat és az elküldött SMS-eket is, melyeket a menüpontok csoportosításához hasonló kategóriákban tudunk lekérdezni. Az MMS küldés a Sony Ericsson hagyományokhoz hűen elsőrangú, 10 előre gyártott, színnel, képpel animációkkal színesített sablon áll rendelkezésünkre, több időzíthető slide-ból, képből, hangból készített üzeneteket is tudunk küldeni/fogadni. Egyetlen kellemetlen dolog, hogy EMS-eket, Nokia képüzeneteket a P800 nem tud se fogadni, se küldeni, ha mégis megpróbáljuk egy hibaüzenet SMS-t kapunk "This message type is not supported" címmel. Mint említettük üzleti telefon lévén e-mail kliens is helyet kapott a készülékben, mely kezeli a POP3, az SMTP és az IMAP4 protokollokat. A csatolt állományokat is le tudjuk tölteni, és az ismert formátumúakat (txt, doc, xls, pdf, wav, jpg, gif, jp, mp3, v-card, stb…) meg is tudjuk nézni.
Telefonkönyv
A névjegyzékben becsukott és kinyitott állapotban is könnyen elérhető. Csukott állapotban csak a neveket, nyitott állapotban a neveket és alul az "abc, def, ghi" rendszerben a keresést elősegítő füleket találjuk. Itt is lehetőség van három fokozatban nagyítani, kicsinyíteni a megjelenített karatkereket, illetve az egyes bejegyzésekhez rendelt bármelyik mező tartalma szerint is tudunk keresni. Az első órákban egyből az import funkciókat tesztelvén a jó "öreg" Siemens S55-ös telefonról küldtünk át 186 telefonkönyv bejegyzéseket infrán a P800-asra. A két telefon a legtermészetesebb módon együttműködve a kontaktokat a Messages/Beamed könytárba másolta, melyeket azonban utána egyenként jóvá kellett hagyni a teljes üdvözüléshez. Pozitív, hogy a munkahelyi címtől az email címig minden egyes bejegyzés átkerült a küldéskor, az ilyen fokú kompatibilitás mindkét gyártónak dícséretes! A P800-ban tárolt, elmentett bejegyzésekhez minden lehetséges információt meg lehet adni: otthoni, munkahelyi, és egyéb vezetékes, mobil, fax és egyéb számok, címek, e-mail címek, stb. Minden személyhez fűzhetünk korlátlan mennyiségű szöveges bejegyzést, egyéb, privát információt és egy fényképet is. Ahogyan a telefon egészét nézve is, itt is szinte korlátlan szabadsággal rendelkezik a felhasználó, ha még egy otthoni telefonszámot szeretnénk felvenni az adott személyhez, annak sincsen semmi akadálya. A bejegyzéseknél beállíthatjuk, hogy vezetéknév-keresztnév, vagy keresztnév-vezetéknév formátumban akarjuk-e látni kontaktjainkat, illetve pozitív az is, hogy emailben, SMS-ben, MMS-ben, Bluetoothon és infrán is tovább tudjuk küldeni az egyes emberek adatait másik eszközre.
Naptárfunkciók
Nincs az az üzletember, akit a készülék naptára és névjegyzéke ne elégítene ki. Ezek a funkciók bármelyik mai PDA hasonló alkalmazásával felveszik a versenyt. A naptárban napi, heti, és havi nézetre is van lehetőség, és az egyes feladatok csoportosítása, szűrése is egyszerűen megoldható, a különböző prioritású, típusú bejegyzések különböző színnel való megjelenítésével. Természetesen riasztás is rendelhető minden bejegyzéshez, a megszólaló dallamot minden időpontnál, tennivalónál egyenként lehet beállítani. Mobiltelefonban - bár ezt a fogalmat félve használjuk a P800-as esetében - még nem láttunk olyan összetett, mégis egyszerűen átlátható szervezőfunkciós naptárat, mint itt. Az egyszerűsége abban mutatkozik meg a legjobban, hogy ha akarjuk, akkor "csak" egyszerű találkozókat tudunk felvenni bele, de ha akarjuk, és átlátjuk a naptár logikáját, akkor az egyes bejegyzésekhez elképesztő mennyiségű paraméter felvehető, beállítható. Hasonlóan, a megjelenítésnél is beállítható, hogy az adott nézetben milyen típusú bejegyzéseket lássunk, és melyek legyenek szűrve.
Kommunikációból jeles
Hasonlóan az előzőekhez, a kommunikációs képességek is minden igényt kielégítenek, melyek egy PDA esetében azért jelentősen korlátozottabbak, vagy külső tartozék kell hozzájuk. A P800-ban találunk infravörös csatlakozót, és vezeték nélküli Bluetooth funkciót. Ez utóbbi (ellentétben a Nokia 7650-nel) beszédátvitelre is használható, nem csak adatkommunikációra, így a P800-at használhatjuk bármely Bluetooth kompatibilis headsettel. Az Ericsson HBH-20-as típusszámú headsetével kitűnően együttműködik a készülék, ha a vezeték nélküli headset a szabvány által biztosított 10 méter hatótávolságon belül van, akkor minden probléma nélkül a hívó fél (vagy hívott fél) hangját ott halljuk.
A nagysebességű adatátviteli szabványokat is kitűnően kezeli a P800. A hálózat szolgáltatásaitól, vagy a használni kívánt alkalmazás igényeitől függően használhatjuk a HSCSD vagy a GPRS (Class 10 - 4+2) elérést. A HSCSD-nek ott lehet jelentősége, ahol a folyamatos, állandó sebességű adatátvitelen van a hangsúly (Pl. a Pannon TV szolgáltatása), a GPRS pedig ott lehet célravezetőbb, ahol jobban járunk, ha nem a hálózaton töltött idő, hanem az átvitt adatmennyiség alapján történik a számlázás (WAP, WEB).
A P800 beépített böngészője támogatja a WAP 2.0 szabványt, mely fejlettebb biztonsági funkciói révén lehetővé tesz pl WAPon keresztüli biztonságos hitelkártyás vásárlást. De a böngésző tulajdonságai itt még messze nem értek véget: a P800-assal hagyományos WEB-oldalak megjelenítésére is van lehetőség, így valósággal a zsebünkbe hordhatjuk az egész internetet. Már az is nagy élmény volt, amikor a GSM Portál GPRS tesztjét készítettük, és egy laptop és egy kártyamodem segítségével böngésztük a netet egy kávézóból, de még jobb érzéssel töltött el minket, amikor ugyanott a P800 kijelzőjén jelent meg a GSM Portál főoldala… (Azért azt hozzá kell tenni, hogy a legtöbb weboldal nem ekkora kijelzőre van optimalizálva, csodákat ne várjunk.). Index, Starlap, Origo, hadd legyen elég a reklámból, minden oldal tartalmát meg tudjuk jeleníteni a kijelzőn, ha nem is az eredeti méretben és struktúrában. Egyes html kódokat nem igen ismer fel a böngésző, és sokat kell scrollozni az egyes oldalakon mind vízszintesen, mint függőlegesen. Kár, hogy nem változtatható a megjelenített betűk, grafikák nagysága, mint mondjuk egy sima Wordnél, illetve egy forgathatósági lehetőség is jól esne, ugyanis a készülék függőlegesen jeleníti meg az egyes oldalakat, holott ez a hagyományos képernyők felbontási szabványait nézve egy kicsit logikátlannak tűnik.
A beépített internet böngészővel mindenképpen érdemes elnézni a www.earthcam.com/p800-live/index2.html oldalra, itt a P800-assal bárhol is vagyunk be tudunk nézni New Yorkba, Párizsba és Angliába is az ott lévő élő webkamerák szemeivel. Révén, hogy az asx formátumot nem ismeri a készülék sajnos a BigBrother kameráit nem tudjuk nyomonkövetni, ez legyen a legnagyobb gondunk. Felhasználói szempontból nagyon pozitív, hogy a böngésző jobb felső sarkában látjuk a mobil-internetezéssel eltöltött időt, erre rápöttyintve pedig a letöltött adatmennyiséget követhetjük nyomon szinte real-time.
Az infra kommunikáció mellett se haladjunk el olyan gyorsan, a telefon kétféle infra módot különböztet meg. Lehetőségünk van "PC Connect" és "Modem" állapotra aktiválni az infrát, melyet sajnos csak a Control Panel elrejtett menüjéből tudunk megtenni, gyorsan nem. A vezérlőpultban tudunk egyébként minden egyes adatkommunikációs, hálózati és biztonsági beállításokat véghez vinni. Az Ericsson hagyományokat megőrizve lehetőség van az infra be- és kikapcsolására, illetve olyan opció is rendelkezésünkre áll, hog 10 percig aktív legyen, majd kikapcsoljon a telefon infravörös portja.
Adatszinkronizáció
A készülék szinkronizációs képességeit nézve is van miről regélni. Az alapcsomagban kapunk a telefonhoz egy ízléses, lapos kerek alakú dokkolót, mely USB csatlakozón kommunikál asztali számítógépünkkel, illetve az infra is rendelkezésünkre áll az ezen keresztüli szinkronizációra. USB-n természetesen sokkal gyorsabb az adatátvitel, ráadásul így attól az élménytől sem maradunk megfosztva, hogy a dokkolóra ráhelyezve nyomon kísérjük minden egyes alkalommal az eszköz tetején lévő ízléses Sony Ericsson logó felvillanását. A készülékhez adott programokra sem lehet panasz, a PC-re minden pár perc alatt feltelepíthető, a programok segítségével minden kényelmesen elvégezhető. A névjegyzék és a naptár kompatibilis a legjobban elterjedt szervező programokkal, mint pl. a Microsoft Outlook, vagy a Lotus Notes.
Természetesen feltelepítettünk minden programot a PC-nkre, infrán GPRS internetezünk, fájlokat hurcolunk a telefonon, programokat telepítünk rá non-stop azóta is. A Siemens megoldásához hasonlóan a telepítés után az asztalon megjelenik egy My P800 ikon, melyre rákattintva nyerhetünk betekintést telefonunk tartalmába. A készülék 14 megabyte memóriával rendelkezik, melynek egy részét az operációs rendszer, illetve a gyárilag feltelepített programok foglalnak el, a gyárilag mellékelt Memory Stick Duo-t pedig külön meghajtóként kezelve 16 megabyte korlátig terhelhetjük.
Multimédiás képességek
Többek között ez az a terület, ahol a P800 összehasonlítása más készülékekkel nem etikus. A japán-svéd újszülöttet esetleg a finn gyártó extrém billentyűzetkiosztásáról felismerhető 3650-es típusszámú modelljével lehetne összehasonlítani. Beépített kamerát több készülékben is találunk, és videóklipek felvételére is van lehetőség már mobiltelefonban, azonban olyan kép-video-audio felvevő-lejátszó összeállítást, mint amilyen a P800-ban helyet kapott, még soha nem láttunk együtt, egy készülékben.
Menjünk szépen sorban: a beépített digitális kamera nagyon egyszerűen és gyorsan kezelhető (becsukott állapotban is!), maximum VGA, azaz 640 x 480 pixel felbontásban képes fényképeket készíteni. A legjobb kép elkészítéséhez nagyon sok beállítási lehetőség áll rendelkezésünkre. Állíthatjuk a fényerősséget, a kontrasztot, az időjárási körülményeket, a kép méretét és a tömörítés minőségét. A maximális VGA felbontáson kívül lehetőségünk van 320 x 240-es és 160 x 120-as képek felvételére is, high, medium és low minőségekben. Természetesen az időzített fényképezés is megoldható, az alábbi képek mutatják a telefonnal készíthető fényképek (640 x 480, High) minőségét.
Az audio lejátszó együtt kezel minden hangfájlt. A P800 képes lejátszani a mid, a wav, és az mp3 formátumú fájlokat, melyek mindegyikét beállíthatjuk csengődallamként is, ahogy tehetjük ezt a felvett hangokkal is. A beépített hangszóró a készülék hátulján található, így asztalra téve elég tompa a hangja, de kézbe véve a készüléket ez mindjárt megváltozik. Ha pedig magunk felé fordítjuk, akkor lepipál sok gyengébb zsebrádiót. Mp3 lejátszásánál érdemes a készülékhez adott sztereo fülhallgatót (headset-et) használni, a hangminőség és -erősség ebben kifogástalan. A hangerősséget a JOG-DIAL pörgetésével, vagy az alsó ikonsorból a hangerő gomb megnyomása után tudjuk állítani. Ha elindítunk egy mp3 számot és a felső jobb menü ikonnal lépünk ki az audio lejátszóból nem áll meg a zene, tehát utána kedvünkre játszhatunk, indíthatunk programokat, mászkálhatunk a menüben.
Video-felvevő szoftver tudomásunk szerint nem létezik még P800-hoz, de bízunk benne, hogy hamarosan meg fog jelenni. Videó lejátszásra azonban van lehetőség a készülékben, mégpedig nem is akárhogyan. Az élmény megdöbbentő. A videófilmek mérete már sokkal kevésbé hasonlít egy bélyegéhez, mint a Nokia 7650 esetében, és a lejátszás sem annyira darabos, a színek is sokkal élénkebbek, élethűbbek. A tesztkészülékben egy közel egy perces videoklip volt, mely hangot is tartalmazott, akár a sztereó headsettel, akár anélkül is élvezhető minőségben lehet nézni a felvételeket. PC-s mpeg formátumból a www.pocketvideo.com oldalról letölthető 30 napos trial programmal tudunk a P800-ra konvertálni optimalizált méretű és minőségű videókat. Az optimalizálás mértékét, a videó méretét, felbontását, mindent kézzel állíthatunk be, igazán hasznos kis program ez.
Alkalmazások, telepíthető programok
A készülékben a sok alkalmazás mellett egy Viewer névre hallgató program is megtalálható, melynek segítségével Word, Excel, illetve pdf fájlokat tudunk megnézni. Ezen dokumentumok szerkesztésére sajnos nincs lehetőség, de bizonyára születik majd olyan szoftver a P800-ra, mely ezt a problémát is megoldja. A Jotter nevű program segítségével feljegyzéseket készíthetünk szöveg, vagy kép formájában. A program egyik felében hagyományos módon lehet jegyzetelni, a másik felében viszont a ceruza segítségével lehet színesben rajzolni.
Alapállapotban nincs játék a készüléken, de a mellékelt CD-ről akár négy is könnyedén telepíthető. Találunk itt háromdimenziós, vektorgrafikus UFO-vadászatot (MIB II.), autóversenyt, sakkot és kártyajátékokat. Természetesen további java alkalmazások futtatása sem jelent problémát. A játékok minősége elsőrangú, a hangszóróból kijövő hangok és a kijelzőn megjelenő képek, videók, animációk nagyon szépek. Ezekkel azonban még messze nem ért véget a P800-ra telepíthető alkalmazások bemutatása. Színséma definiáló program, képernyőlopó (screen-capture program), file maganer, Handy Safe (kóddal levédhető tartalom, mely mögött minden kategóriában minden adatunkat eltárolhatjuk magunk számára), tudományos számológép, és távirányító-program is van többek közt a letölthető alkalmazások között, a felsoroltak mindegyike kiválóan működik. Külön érdekes az utolsóként említett IrRemote program, mely szinte valamennyi TV, video, DVD lejátszó márkát támogat és tudja irányítani őket az alapvető funkciókban a telefon infraportján keresztül. Letöltöttünk a készülékre ezeken kívül Doom-ot is lövöldöztünk, meguntuk, uninstalláltuk. Sok memóriát emésztett és néha bizony a Kernel hibák kijelzése után fagyott is a készülék, majd reboot. Az elmúlt három hét alatt egyébként összesen kétszer kellett akkumulátor levétellel újraéleszteni a telefont.
Mindezeket testre szabva
A P800-as fent felsorolt funkciói mellett a készülék tervezésekor a testreszabás is fontos szempont lehetett, ez a csengőhangválasztéktól kezdve a hangvezérlés személyre szabásáig minden egyes funkciónál visszaköszön. A hangra való hívásfogadás és elutasítás mellett kontaktjainkat hanggal is hívhatjuk, külön csengőhangokat rendelhetünk hozzájuk. A készülékben megtalálható és a gyári csomagban mellékelt CD-ről letöltött csengőhangokon kívül számos letölthető melódia kering a világhálón, ezek midi formátumban szólalnak meg nagyon sok szólamban telefonunk hangszóróján. Természetesen lehetőségünk van hangfelvételeket is készíteni, melyek tartalmát aztán csengőhangként is felhasználhatjuk.
És ami kimaradt...
A már említett SMS visszajelzést sajnáljuk de nagyon, illetve valamilyen módon felhasználói profilok sincsenek a készülékben, melyek hiányát a hangerő gyors állítgatásával tudunk pillanatok alatt pótolni. Hasznos, hogy a hosszú C megnyomásával csukott állapotban is tudunk némítani, és ugyanígy szeretünk unalmas perceinkben szolidan, csukott állapotban sakkozni is a telefonon. Szeretjük, hogy az akkumulátorra kattintva százalékosan látjuk mennyire van feltöltve, illetve az ébresztőnél is hasznos, hogy hátom időt programozhatunk be előre, melyeket egyelten pöccintéssel aktiválhatunk este a következő napra.Kényelmesen használható a telefon, a méretet tekintve pedig úgy gondoljuk van mi ellensúlyozza ezt a pár centit, illetve grammot.
A gyári alapcsomag tartalma:
- telefon + akku (1000 mAh, Li-Polymer)
- töltő T39-es féle
- docking station (USB csatlakozóval)
- 2 darab CD , egyiken PC Suite for p800 van, a másikon különböző rátölthető dolgok pl: képek, hangok, játékok, stb.
- tok (textil féleség, de jó)
- madzag (melyet mai napig nem tudjuk hova kell bedugni)
- 4 ceruza (az érintőképernyőhöz)
- Stereo Headset felvevő gombbal
- Memory Stick Duo 16 MB
- Memory Stick adapter hogy más Sony termékekbe tudjuk beledugni a kártyát
- leírás, angol (kb 200 oldalas)
Információink szerint egy éven belül meg fog jelenni a P800-nak egy továbbfejlesztett változata, mely már magyarul is fog tudni, az általunk tesztelt és tulajdonolt típusok egyelőre még csak angolul beszélnek. A fenti mondatok, sorok után balgaság lenne két-három mondatban összefoglalni a kialakult képet, ezt nem is kíséreljük meg. Rátok bízzuk...