Bár közkeletű nézet, hogy a linkgyűjtemények kora lejárt, (hogy mi más van, ami segíthet a keresőoptimalizálásban, arról itt olvashat) valójában inkább csak csökkent a jelentőségük, de nem szűnt meg. Most is érdemes linkgyűjteményekkel foglalkozni, de nagyon fontos, hogy el tudjuk dönteni, melyik lehet hasznos és melyik árthat a weboldalunknak.
Ma már nem lehet eredményt elérni azzal, ha egyszerűen csak sok linkgyűjteménybe küldjük be az oldalunk linkjét. De linket építeni kell és érdemes is. Akkor mi a megoldás? Hogyan ismerjem fel azokat a linkgyűjtő oldalakat, amikkel érdemes foglalkozni? És hogyan ismerjük fel azokat, amelyeket messziről kerülnünk kellene? (A Google tavaly ősszel elindított új algoritmusa a spam linkeket bünteti.)
Az alábbi szempontokat figyelembe véve könnyebben ki tudjuk szűrni a több tucatnyi linkgyűjtemény közül a kerülendőket.
1.Adjon plusz értéket az internethez!
Ha alaposan megvizsgálunk egy honlapot, biztosan el lehet dönteni, hogy az a honlap ad-e valamilyen plusz értéket az internethez. Hisz végtére is ez a honlap és tartalom készítés oka és mozgatórugója, és ez az egyik fontos szempont, ami alapján a Google értékeli az egyes oldalakat. A cél mindig az, hogy valamilyen új, addig nem létező tartalmat készítsünk vagy rendezzük a meglévő tartalmakat úgy, hogy azzal egy új, máshol nem létező tartalmat hozzunk létre. Ez egy linkgyűjtemény esetében is fontos: tegyen hozzá az eddigi tartalmakhoz.
2. Milyen helyezést ér el?
Könnyen ki lehet deríteni, hogy egy honlap mennyire népszerű az interneten. Ha az Alexa.com weboldalon beírjuk az adott linkgyűjtemény url címét, kiírja, hogy globálisan, illetve Magyarországon hányadik helyen áll. Ebből következtethetünk, hogy az adott oldal mennyire népszerű. Nem kell komoly helyezéseket elvárni, de ha egyáltalán nem is mutat eredményt, az nagyon negatív jel lehet.
3. Azt adja, amit vár a látogató!
Soha ne tévesszük meg a látogatót! Ha felhasználóként keresünk valamit, akkor elvárjuk, hogy azt kapjuk, amit ígértek. Ha egy link hasznos tanácsokat ígér például a kertészkedéshez, helyette viszont vetőmagot árusítanak az adott oldalon, akkor nagyon gyorsan arrébb áll a látogató. Ez pedig rontja az átkattintási arányt, ami végül rossz helyezést eredményez a Google-ben.
Tehát, ha találunk egy-két hibás linket a linkgyűjteményben, akkor kezdjünk el gyanakodni, hogy itt nincs minden rendben.
4. Milyen gyakran frissül?
Vannak oldalak, amikkel már nem nagyon foglalkozik a tulajdonos. Ha ki van írva, hogy hány új link érkezett be aznap vagy azon a héten, akkor abból tudni lehet, mennyire gyakran frissül. De az is lehet, hogy a honlap automatikusan mutatja, hogy mikor frissítették utoljára. Ha totálisan elavult a tartalom, nekünk sem fog segíteni az itt való megjelenés.
5. Az alapvető design ma már elvárás!
Nem kell az év honlapja díjat megnyernie és nem kell a legprofibb dizájnereket alkalmazni, de az alapvető elvárásoknak feleljen meg kinézet szempontjából egy linkgyűjtő oldal is. Egy ingyenes Wordpress sablon is elég, ha igényesen és logikusan van felépítve. Legyen egyértelmű és használható, mert a látogatóknak ez a fontos. (és mivel a Google a barátunk, ezért neki is az a fontos, ami nekünk!:)
Összegezve elmondhatjuk, hogy tényleg vannak linkgyűjtemények, amik segíthetnek az oldal értékét növelni, és felhívni a Google figyelmét. Ha viszont rosszul választunk, az hátrányosan érintheti a Google-ben elért helyezéseinket.
Ha sok rámutató linkkel rendelkezik az oldalunk, akkor a Google értékesebbnek minősíti és könnyebben indexeli be. Azonban csak azok az oldalak adnak erőt, amik a látogatók és ezáltal a Google számára valóban értékesek lehetnek. Mindig érdemes ezzel a felfogással tekinteni egy linkgyűjtő oldalra. Így könnyebben eldönthető, hogy melyik segíti és melyik hátráltatja a linképítést.
Ferge Balázs SEO tanácsadó Seo a Cégedért