E-business igény szerint
Az IBM kiállítása a CeBIT-en teljes egészében az igény-alapú e-business stratégiáról szól, amelyet 2002 októberében hirdetett meg Sam Palmisano, az IBM elnök-vezérigazgatója. E stratégia új utat jelöl ki abban, hogy a cég ügyfelei miként állhatnak helyt a hihetetlen méretű verseny nyomása alatt. Az ötlet lényege, hogy elég csak akkor és arra az időre beszerezni vagy bérelni az informatikai eszközöket, amikor valóban szükség van rájuk – például váratlanul bekövetkező csúcsidőszakokban. Mikor a forgalom visszaesik, a szolgáltatásszintet is csökkenteni lehet, ami érezhető költségmegtakarítást eredményez. Az IBM a következő években 10 milliárd dollárt készül befektetni az igény-alapú e-business fejlesztésébe.
IBM Mastor, a valós idejű tolmácsgép
Az IBM Mastor (Multi-lingual Automatic Speech-to-Speech Translator) program elsőként kapcsolja egyetlen rendszerbe a beszédfelismerést, a gépi fordítást és a beszéd outputot. A CeBIT-en az IBM standon megtekinthető volt, ahogy egy amerikai férfi és egy kínai nő úgy beszélget egymással a telefonon, hogy mindketten a saját nyelvükön szólalnak meg – mégis megértik egymást valós időben. A Mastor gyakorlati felhasználási területeire is láthatunk meggyőző példákat, mint az utazási helyfoglalás, a telefonos bankszolgáltatás, vagy a telefonos konferencia-beszélgetés.
BlueSpace lebegő képernyő
A jövő irodájában rendet teremt a BlueSpace. A prototípusban a számítógépek, érzékelők, képernyők és vezeték nélküli technológiák interaktívak, a hőmérséklet, a fényerő és a munkahelyi ergonómia egyéb tényezői egyéni igény szerint állíthatók. A legfigyelemreméltóbb technikai újdonság a lebegő kijelző, amely teljes hűséggel kivetíti a képernyő tartalmát bárhová az iroda légterébe, a falra, az íróasztalra, vagy akár a padlóra. A kivetített kép érintéssel kezelhető. A képet egy kamera beszkenneli, és az így nyert komplex adatstruktúrát egy e célra kifejlesztett speciális szoftver analizálja.
Szájról olvasó beszédfelismerő szoftver
A beszédfelismerő technológia folyamatos csiszolása ellenére egyes pontatlanságokat nem sikerült kiküszöbölni. A hadaró beszéd vagy a háttérzaj miatt előfordult, hogy a hasonló hangzású szavak megkülönböztetése nem mindig volt tökéletes. Az IBM fejlesztői ezt azzal kerülték meg, hogy átálltak a szájról olvasás módszerére: az audiovizuális beszédfelismerő rendszer prototípusa már létezik. Beépített kamera figyeli a beszélő szájmozgását, és az ebből nyert információkkal támogatja a Via Voice szoftvert. Ez a módszer magas háttérzaj mellett is működik – például egy kiállítás körülményei között is maximális beszédfelismerési pontosságra képes. A technológia a jövőben rendkívüli jelentőséget nyerhet a gépészeti beszédvezérlés terén.
Bluetooth-os pulzusmérő
A prototípus egy parányi, igen könnyű eszköz, amit a testhez erősítve kell viselni. Működésének alapja az IBM Bluetooth vezeték nélküli technológiája. Ha a felhasználó pulzusszáma eléri a kockázatosnak minősített szintet, a készülék automatikusan üzenetet küld viselője kezelőorvosának.
Digitális képkezelés a gyógyászatban
Az IBM és a Siemens Medical közösen mutatja be azt a képkezelési megoldást, amelynek segítségével a röntgenfelvételek digitalizálhatók és hálózati továbbításra alkalmassá tehetők. Ezzel lehetővé válik a felvételek nemzetközi összehasonlítása, ami hozzájárulhat például a rákszűrés hibaszázalékának csökkenéséhez. A nagyfelbontású IBM-képernyők megkönnyítik a felvételek elemzését, és az igény-alapú tárolás révén a kórházak célirányosan takarékoskodhatnak a költségekkel, miközben ez nem megy a minőség rovására.
Biometrikus repülésbiztonsági eljárás
A légiközlekedést és utazást érintő területen az IBM a Dartagnan Biometric Solutions-zal közösen mutatta be azt a biometrikus írisz-felismerő technológiára épülő hozzáférés-ellenőrzési rendszert, amely az amszterdami Schiphol repülőtéren már a gyakorlatban is működik – a beszállítást megelőző ellenőrzés automatizálásában. A biztonsági eljárás két fázisból áll. A regisztrációs fázisban felvétel készül az utas íriszéről. Ezt az információt titkosítva egy chipkártya tárolja. Az alkalmazási fázisban az utasnak a check-in pultnál ezt a kártyát át kell húznia egy olvasón, majd egy írisz-felismerő kamera elé kell állnia. Amennyiben az utóbbival nyert adat megegyezik a kártyán tárolttal, az utas továbbhaladhat a kapuig. Az automatikus ellenőrzés nem tart tovább 15 másodpercnél, és minden fajta biztonsági övezetben alkalmazható.
Lebegő képernyő, szájról olvasó szoftver és egyéb újdonságok az IBM-től
Fedezd fel az igény-alapú számítástechnika korát!” (“Discover the On Demand Era”) – ez volt az IBM mottója idén a CeBIT kiállításon. Az igény-alapú hardver, szoftver és szolgáltatás portfólió mellett az IBM a kutató-laboratóriumainak legfrissebb fejlesztéseit is felvonultatta: a jövő irodájának készülő lebegő képernyő, a BlueSpace; a pulzusmérő, amely automatikus figyelmeztető jeleket küld a kezelőorvosnak; vagy a Mastor nevű tolmácsprogram, amelynek segítségével az emberek különböző nyelven, valós időben beszélgethetnek egymással.
Véleményvezér

A korrupció melegágya a cégeknek adott állami támogatások, első helyen állunk
Bindzsisztán pénzpumpája.

Meglepetés, lengyelek vették meg a britek egyik legnagyobb csomagküldő cégét
Terjeszkedik a lengyel gazdaság.

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.