Informatikai landscape-elemzés (2.rész)

A benchmarking nemzetközileg elfogadott módszertan a helyzetelemzésre és értékelésre, melynek során olyan modelleket állítanak fel, amelyből hasznos következtetéseket lehet levonni a jövőben követendő utakra és eljárásokra. A cikkben a Vezető Informatikusok Szövetsége által kidolgozott benchmarking tanulmány eredményeit elevenítjük fel, Kornai Gábor, az AAM Vezetői Informatikai Tanácsadó Kft. vezetőjének, a VISZ „INFO HAJÓ 2002” című konferencián elhangzott előadása alapján.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Első jellemző adatnak az IT költségvetés arányát tekinthetjük a bevételhez képest. Ez az arány a különböző szektorokban világszerte eltérő. A távközlési és pénzügyi szektorokban, ahol leginkább tudatában vannak az információ megszerzésének és megbízhatóságának fontosságának, ez az arány éves szinten elérheti a 6-8%-ot is. Az IT budget meghatározója lehet az informatikai látképnek, ezért különösen jellemző, hogy ez az arány termelővállalatok esetén jó esetben 2-3%, ami tartalmazza a gépsorok éves ráfordításait is. IT biztonságra az IT költségvetés legnagyobb részét a távközlési szektorban költik. Ennek az összegnek a töredéke jut biztonságra a termelőcégek esetén.

A költségvetés megoszlása szintén beszédes mutató lehet. Ha a termelővállalatok felől a szolgáltató, „szakértő” (pénzügyi, IT és távközlési vállalatok) felé haladunk, elmondható, hogy a vállalatirányítási és szakértői rendszerek súlya egyre csökken, helyét sokkal inkább a CRM megoldások veszik át. A e-business és wireless megoldásokra költött pénzösszeg nagysága szektoroktól független, általában az adott vállalat profiljától függ. A költségvetés konkrét feladatok között a legnagyobb arányt tekintve a magas beruházási költségének köszönhetően a hardver viszi el, ami a teljes költségvetés majdnem egyharmadát jelenti. A másik nagy szeletet szoftverre költik a vállalatok, illetve a költségvetés egyötödét külső szolgáltatókkal kötött szerződések teszik ki. A külső szolgáltatások jelentős részben tanácsadáshoz, rendszerintegrációhoz kötődnek. Emellett a support kap még nagy szerepet, míg az outsourcing költségek elenyészőnek tekinthetőek.

2002-es árakon számolva világszerte az IT költségek egy alkalmazottra lebontva a pénzügyi és távközlési szolgáltatók estében 3,8-5,2 millió forintnak megfelelő összeg. Emellett meglepő, hogy a termelő vállalatok egy főre eső fajlagos IT költsége alig marad el ettől: 3,5 millió forintnak felelő meg. A nagy lefedettségnek köszönhetően a távközlési (79%) és bankszektorban (75%) ez majdnem megegyezik az egy felhasználóra eső IT költségaránnyal. Az IT személyzet egy tagjára világszerte a legfejlettebb iparágakban 45-50 millió forintnyi összeg jut.

Az informatikusok jövedelmére két tendencia jellemző: bizonyos konvertálható tevékenységek esetében a külföldi és belföldi informatikusok jövedelme közötti különbség csak az általános gazdasági helyzetnek és árszínvonalnak megfelelő eltérés. Ez tapasztalható a hardver üzemeltetés, beszerzés és az oktatás (!) területén. Nőnek a különbségek, ahogy a ranglétrán feljebb haladunk, így a kutatás-fejlesztés, adatbányászat esetében. A hierarchia csúcsán tapasztalható a legnagyobb eltérés: tervezés-menedzsement és kapcsolatmenedzsment esetén a nyugati szakemberek fizetése elérheti a magyar kollégák 10-12 szeresét is.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo