Indokolatlanul hatalmas különbségek a percdíjakban

Az Európai Unió tagállamain belül óriási eltérések mutatkoznak az átlagos hívásdíjakban. Sok esetben a különbség olyan összehasonlíthatatlanul nagy, hogy azt lehetetlen racionálisan megmagyarázni.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Indokolatlanul magasak a percdíjak -Kép: SXC

A kutatás kimutatta, hogy a legolcsóbban Litvániában beszélgethetnek egymással a mobiltelefon felhasználók – itt átlagosan 1,9 eurocentet, vagyis körülbelül 5,8 forintot kell fizetni egy percnyi telefonálásért. Ugyanakkor a skála túlsó végén található Hollandiában már 14,7 eurocentet, tehát körülbelül 44,1 forintot kérnek átlagosan a helyi szolgáltatók ugyanazért a hatvan másodpercért. A különbség a két ország között nem kevesebb, mint 774 százalékos – Hollandiában átlagosan közel nyolcszor annyiba került egy telefonhívás, mint Litvániában.

Hazánk kifejezetten jól áll percdíjak tekintetében. Magyarországon az átlagos percdíj pontosan 6 eurocent, azaz 18 forint. Ezzel messze lekőrözzük például az Egyesült Királyságot (29,1 forint), Franciaországot (38,1 forint) vagy Csehországot (31,2 forint). „Ugyanakkor még nálunk is jobb a helyzet ilyen szempontból Romániában, ahol egy percnyi beszélgetés csak 6,6 forintot kóstál” - mondta Solt Ádám az internetet.hu távközlési szakértője.

Nem lesz ez így jó

Az eltérések mértéke már csak azért is furcsa, mert más áruk és szolgáltatások esetében az európai piac ennél sokkal összetartóbb képet mutat. Egy liter tejért például legalább 0,69, legfeljebb 0,99 eurocentet kérnek a kontinensen, így a maximális eltérés 43 százalékos, töredéke a mobiltelefonos szolgáltatások árai közöttinek. Az elektronikus eszközök piacán is hasonló tendencia mutatkozik – egy iPad árában például mindössze 11 százalékos maximális eltérés mutatkozik az Unión belül.

Az adók miatt nem vagyunk sokkal jobbak

Emelkedett a telefonadó

A távközlési adóról 2012 májusában határozott az Országgyűlés, és először tavaly augusztusban kellett megfizetniük a távközlési cégeknek. A szolgáltatóknak két forintot kell fizetniük vezetékes és mobil telefonhívásonként és megkezdett percenként, továbbá minden elküldött üzenet – SMS és MMS – után is.

Augusztus elsején a nem magánszemélyek – tehát a cégek – esetében az eddigi 2 forintról 3 forintra nő a szöveges üzenetenként, illetve hívások esetén percenként fizetendő távközlési adó mértéke. Az ilyen előfizetők esetében az adóbefizetés felső határa havonta 2500 forintról 5000 forintra emelkedik.

Mivel az adó csak a beszédalapú percdíjakat sújtja, van lehetőség “adóelkerülésre”. Erről itt olvashat.

Hazánkban egyébként még ennél is sokkal olcsóbb lehetne a mobiltelefonálás – bár már így is az élmezőnybe tartozunk, a percdíjak nagy részét jelenleg az adóterhek teszik ki. Az A.T. Kearney tanácsadó cég májusban hozta nyilvánosságra piaci elemzését, melyben rámutattak arra, hogy az uniós tagállamok közül Magyarországon a legmagasabbak a mobiltelefonos szolgáltatásokat terhelő adók.

Ebbe a kategóriába tartozik többek között a társasági adó, az áfa, a frekvenciadíj és a különadó is. Mindent összevetve a cég elemzése alapján hazánkban az átlagos 18 forintos percdíj körülbelül negyven százaléka landol végül az államnál, ennyit tesznek ki az adó- és díjterhek. Érdekes lehet, hogy Svájcban, ahol egyébként a kontinensen az egyik legdrágább a mobiltelefonálás, a percdíjarányos adóterhek a hazainak csupán a negyedét teszik ki. És persze azzal is számolnunk kell, hogy az azóta eltelt időben a telekommunikációs cégeket újabb különadóval sújtotta a kormány – a mostani adatok szerint abból a bizonyos 18 forintból már közel 60 százalék kerül majd az államkasszához.

Lebontanák a roamingot

Hazánk jól áll a roaming tekintetében is. Magyarországon az Európai Bizottság adatai szerint egy külföldi hívás átlagos percdíja 0,35 euró, azaz mintegy 105 forint. Ez megegyezik a francia, olasz és spanyol értékekkel, azonban csak töredéke annak, amit például Belgiumban (291 forint) vagy az Egyesült Királyságban (357 forint) számolnak fel a szolgáltatók.

Ugyanakkor, ha az Európai Bizottság jelenlegi egységesítési tervei megvalósulnak, néhány éven belül egyáltalán nem kell majd a roaminggal foglalkoznunk, legalábbis az Unió határain belül. Az európai piac egységesítése érdekében ugyanis a testület azt szeretné elérni, ha az unión belüli hívásokért mindenhol ugyanannyit számolnának fel a tagállamokban, amennyi a belföldre kezdeményezett hívásokért is, számolt be az internetet.hu.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo