Így szálljunk ki a felhőből

Egyre népszerűbbek a felhőszolgáltatások az IT-infrastruktúraüzemeltetők körében, ugyanakkor egyelőre kevesen gondolnak arra, hogy mit is fognak tenni, ha egyszer majd egy adott szolgáltatást vagy az egész felhőbe kivitt infrastruktúrát vissza szeretnék költöztetni egy saját üzemeltetésű fizikai környezetbe vagy esetleg át szeretnék költöztetni egy másik felhőszolgáltatóhoz.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

A visszaköltözésnek számos oka lehet, hiszen a legkörültekintőbben megkötött szerződés mellett is előfordulhatnak olyan körülmények, amelyek miatt szükséges lehet a "felhőoszlatás". Ilyen ok és körülmény lehet, hogy a szervezet olyan erősen kötődik már a felhő szolgáltatásokhoz, hogy az versenyhátrányt jelent. Előfordulhat az is, hogy a tervezett és igénybe vett felhő infrastruktúra nem biztosítja a megfelelő performanciát, vagy nagyobb volumen esetén mégsem annyira gazdaságos, mint azt az előzetes számítások kimutatták.

És akkor még nem beszéltünk az információbiztonsági kockázatokról, amelyeket sok esetben csak akkor kezdenek a döntéshozók mérlegelni, amikor már bekövetezett valamilyen incidens, jogosulatlan adathozzáférés esetleg adatszivárgás, vagy amikor rájönnek, hogy nincsenek naplóállományok, nem szól a szerződés incidenskezelésről vagy az adatok biztonságos törléséről. Ezenkívül megváltozhat a felhőszolgáltató működése, gazdasági helyzete vagy akár a jogszabályi környezet is – közölte együttműködő partnerünk, a Bitport.hu.

A kiköltözést a beköltözéskor kell megtervezni

Mindezek miatt még a felhőbe költözés előtt el kell gondolkodni azon, hogy hogyan fogja a szervezet kezelni a felhőből való kiköltözést. Legtöbben itt követik el az első és komoly hibát, mivel annak a megtervezése, hogy egy szervezet hogyan költözteti ki az adatait, szolgáltatásait és informatikai rendszereit a felhőből, alapvetően attól függ, hogy odafigyelt-e erre a lehetőségre a felhőszolgáltatás szerződésének megkötésekor, vagy sem.

Hatékonyan is lehet költöztetni az céges IT-t
Ha két vállalat összeolvad, az egyik felvásárolja a másikat, esetleg amortizáció miatt le kell cserélni bizonyos hardvereket az infrastruktúrában, vagy egyszerűen csak új helyre költözik a cég, szükség lehet az adatközpontok és az informatikai szolgáltatások migrálására.
Ehhez érdemes áttanulmányozni a magyar Pénzügyi Felügyelet 4/2012. számú vezetői körlevelét, amely ad támpontokat a szerződéskötéshez. Bár a pénzügyi szervezeteknél a közösségi és publikus felhőszolgáltatás igénybevételéből eredő kockázatokkal foglalkozó körlevél elsősorban pénzügyi szolgáltatóknak szól, szektortól függően mindenkinek ajánlom elolvasásra és megfontolásra, még mielőtt a felhőbe költöztetné az IT-rendszereit.

A szerződés itt kulcselem

A felhőszolgáltatás egyik kulcseleme a szerződés. A szerződéskötést megelőzően azonban mérlegelni kell számos kockázatot, köztük azokat is, melyek kezelése akkor lesz rendkívül fontos, ha egyszer úgy dönt a szervezet, hogy nem szeretné a továbbiakban a szolgáltatást igénybe venni.

Ezenkívül már a beköltözés tervezésekor el kell kezdeni tervezni a kiköltözést támogató úgynevezett „exit stratégiát”, amit akár a szerződés részeként is lehet kezelni.

Az exit stratégiának tartalmaznia kell azon tényezők elemzését, amelyek szükségesek ahhoz, hogy az üzletmenet-folytonosság biztosított legyen, tehát a támogató erőforrások a szükséges időn belül rendelkezésre tudjanak állni.

A cikk teljes terjedelemben itt olvasható!

Tízből három szerver csak viszi a pénzt
Bár az adatközpontok rendkívül drágák és a világ legfejlettebb technikai megoldásaival igyekeznek hatékonyan üzemeltetni őket, a felmérések azt mutatják, bőven van hová fejlődni, mert még mindig sok a pazarlás, tízből három szerver feleslegesen fut.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo