Hamarosan akár a 3D nyomtatás is beépülhet az egészségügybe: online gyógyszertárakat fogunk felkeresni digitális receptünkkel, megrendeljük a kívánt szer molekuláris tervrajzát, valamint a szükséges alapanyagokat („kémiai tinta”), és otthon, a szoftver és a molekuláris printer birtokában saját magunk állítjuk elő a személyes igényeinkhez alakított gyógyszert.
A virtualizáció az élet számos területén hoz átütő változást. Az informatikában hatalmas lehetőségeket teremt, de az iparban is egyre nagyobb teret hódít. De az is elképzelhető általa, hogy lassan bankfiók nélkül intézzük a pénzügyeinket.
Valóságos megoldások
Ez ugyan még csak vízió, a távgyógyítás, orvosi távfelügyelet azonban már valóság. A technológia fejlődésével könnyebben válhat valósággá a kezelés helyett a megelőzést preferáló megközelítés, például a krónikus betegek folyamatos monitorozása vagy a korai diagnózis felállítása. A betegek akár maguk figyelemmel kísérhetik és mérhetik a szervezetükben lejátszódó folyamatokat például egy okos melltartó segítségével, amely tizenhat hőérzékelő szenzorával állítólag képes lesz érzékelni a mellrákhoz vezető sejtváltozásokat. Már most is sokan használnak valamilyen kütyüt – például a sportoláskor pulzusmérőt –, a telekommunikációs technológia segítségével pedig már csak egy lépés, hogy elterjedjen az adatokat automatikusan az orvosunkhoz juttató hasonló eszköz.
A telemedicína az egészségügyi ismeretterjesztésben is fontos szerepet játszhat. Létezik ékszer, amely az UV sugárzást méri, és személyre szabott bőrvédelmi tanácsokat ad, például, hogy mennyi napvédő krémet használjunk, és mikor érdemes árnyékba vonulni. És készül a melltartó, amely szenzoraival a szívverést és a bőrt vizsgálva az ember stressz-szintjét monitorozza.
A virtuális egészségügyi rendszer kiépülése révén egyszerű és olcsó lehetőség kínálkozik arra is, hogy akár a világ másik felén lévő, az adott területen a legjobb specialistával konzultálhassanak az orvosok.
Tíz háziorvosból hat alkalmazza az e-egészségügyi eszközöket, de többnyire hagyományos adatfelvételre és jelentéstételre, nem pedig olyan klinikai célokra, mint például az online konzultáció – állítja egy uniós kutatás.
– Csak lázat mérünk, de eljött az ideje a láz csillapításának – fogalmazott Neelie Kroes, az Európai Bizottság alelnöke. Az elutasítás okai között egyrészt a hiányos számítástechnikai ismeretek, a térítés és a virtuális térben előírt titoktartásra vonatkozó szabályok hiánya is felmerült, tehát az államokra is sok feladat vár. Az Egyesült Államokban és Franciaországban a háziorvosok külön támogatást (az USA-ban 10 millió forintnak megfelelő összeget) kapnak arra, hogy a páciensek állapotát az interneten keresztül is tudják követni. A franciáknál és a briteknél pedig bevezették, hogy a vérnyomásmérést személyes vizsgálat során már nem is lehet elszámolni.
Tavaly a Google is elindította saját tanácsadó appját, a Helpouts-ot, ahol orvosoktól lehet kérdezni. Magyarország nem jár a virtuális orvoslás élvonalában, pedig a lehetőségek szinte határtalanok. A legismertebb hazai alkalmazás az EgészségNapló.hu. Az okostelefonon is használható kezelési naplóban a vérnyomás-, vércukor-, testsúly-, koleszterinadatok és további fontos mérések rögzíthetők, de beállítható a gyógyszeradagolás (erről a regisztráló e-mailben kap emlékeztetőt) és a kezelési terv is.