Digitális radiológiai rendszer múmiák vizsgálatára

A Discovery Channel TV-csatorna expedíciójának – amelynek valószínűleg sikerült beazonosítania Nefertiti múmiáját – rendelkezésére állt a világ első hordozható, digitális radiológiai (DR) rendszere, amely a Canon-tól származik. A röntgensugár a legjobb módja egy múmia vizsgálatának, mivel az a legkevésbé hatol be a vizsgálandó tárgyba és a legkevésbé ártalmas.

A Canon CXDI-31 hordozhatóságát tekintve egyedülálló és világviszonylatban az egyetlen rendszer, amely a Dr. Joann Fletcher által vezetett egyiptológusok számára lehe­tőséget teremtett arra, hogy a helyszínen vizsgálják meg a múmia sírját, és azonnali képeket készít­senek a még beazonosításra váró múmiákról. Az egyiptomi sír (KV35) Luxorban, a Királyok Völ­gyében, az ókori királyi temetkezési helyen található. Korábban a múmiákat ki kellett emelni a sírokból és röntgenezésükhöz kórházakba kellett szállítani, ahol a hagyományos röntgenfilmeket előbb elő kellett hívni tanulmányozás céljából. A Canon új síkképernyős röntgen technológiája lehetővé tette a projekt radiológusai és tudósai számára, hogy megalkossák a mumifikálódott test háromdimen­zi­ós instant csontvázát és egy megelevenített, animációs totálképet. Így az egyip­to­ló­gu­sok és az emberi maradványok szakértői ténylegesen beleláthattak misztikus vizsgálati tárgyuk, a múmia belsejébe.

Mindössze három másodperccel a szkennelés után magas minőségű digitális képeket láthattak a törvényszéki orvosszakértők a Canon Control sze­mé­lyi számítógépen. Dr. Fletcher és a radio­ló­gusokból, az ókori emberi maradványok szakértőiből, régészeti vegyészekből és kon­zer­vá­lá­si szakértőkből álló munkacsoport a Canon CXDI-31 készülékkel közelről megvizsgálhatott olyan kü­lö­nösen érdekes részleteket, mint az ékszerek vagy hajszál töre­dé­kek. Ezek után a képeket fel tudták nagyítani és élesíteni tudták anélkül, hogy bármilyen látható veszteség, torzulás ke­let­ke­zett volna a részletekben. A digitális röntgenfelvételek kimutattak ritka arany gyöngyöket a múmia beszakadt mellkasüre­gé­ben, amelyek a királysággal összefüggésbe hozható alakzatban voltak elrendez­ve. Feltételezik, hogy ezeket töréssel lazították ki a valamikori sír­rablók, akik felszakították, letépték az ékszert a királynő testéről. A medence ana­tómiája meg­felelt egy női gerincről készült röntgenfelvételnek, amely a gerinc ágyéktáji oldalirányú fer­dülését ábrázolja. Ráadásul valamennyi epifiziális ízület összeforrt állapotot mutatott, ami azt bizo­nyítja, hogy a múmia felnőtt ember volt.

A röntgensugarakat más egyiptomi királysírokban is alkalmazták már, a legnevezetesebb példa erre az 1960-as évekből való, amikor a régi röntgentechnikát Tutankhamon-on pró­bál­ták ki és az 1970-es években is történt hasonló eset, amikor a KV35 jelű királysírban talált három múmia közül kettőnek a koponyáját vizsgálták meg röntgensugárral.

Bővebben a Canon CXDI-31-ről

A Canon CXDI-31 jelű Digitális Radiográfia a világon az első, hordozható, digitális, diag­nosz­tikai célokra kifejlesztett radiográfiai (DR) rendszer, amelyet a Canon 2000-ben ké­szí­tett el. Arra a célra alkották meg, hogy a kórházakban a helyhez kötött betegek, pl. koraszülöttek, ortopédiai vagy traumás betegek esetén is elkészíthető legyen a diagnózis a hordozható készülék segítségével.

A Canon CXDI-31 korszerűsíti a röntgen-diagnosztika képalkotási folyamatát azáltal, hogy kikü­szö­­böli a képelőhívás fázisát és a képeket tartalmazó lemezek betölté­sét/szkennelését. A Canon CXDI-31 ideális a csontok képi megjelenítésére: a legfinomabb részletek is lát­ha­tó­vá válnak a kis, 100 mikron pixeles felbontásnak köszönhetően (összesen 6,5 millió pixel található egy felvételen). A lapos, ultra-keskeny készülék 23cm x 29 cm méretű és mind­össze 6,2 font súlyú, emellett összeállítása, üzembe helyezése és működtetése igen egyszerű. A Canon DR rendszerek használata egyszerű, gyakorlatilag bármely szögből készíthető velük felvétel.

A Canon CXDI-31 készülék többféle klinikai felhasználásra alkalmas, mint például az oldal- és a tengelyirányú beállítások expozíciója, amelyek ho­rizontális röntgensugár nyalábot igényelnek. A berendezés magában foglalja a Ca­non át­tö­rést jelentő amorf szilikon (a-Si) technológiáját, amely kiváló minőségű diag­nosz­ti­kai kép­fel­vé­teleket biztosít, és a rögzített képi adatok hálózati szét­osztását teszi lehetővé. A Canon CXDI-31 hagyományos analóg filmkazettához hasonlóan működik. Mindkettő been­ge­di a röntgensugarakat az érzékelő egységhez vagy a filmkazettába, bármely szögből érkez­ze­nek is azok. Eközben a beteget nem kell megmozdítani. Az új digi­tá­lis rendszernek legfontosabb tulajdonsága a hordozhatóság és az, hogy nem szükséges hozzá film; azonnali képfelvételre és képi megjelenítésre alkalmas.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo