Több mint 30 milliárd forintnyi társadalmi haszon keletkezett a tavalyi év során a Magyar Innovációs Alapítvány által kiírt Innovációs nagydíj pályázatán értékelt 63 fejlesztés megvalósítása révén. A pályázó vállalatok és társaságok maguk összesen közel 35 milliárd forint többleteredményt értek el, melynek jelentős része a vállalatok exportjából származik. A pályázatok 76%-a saját, 14% minisztériumi, 10% pedig külföldi anyagi forrásból valósult meg.
- Amikor a világ az atomizálás felé halad, a kutatás területe éppen a közösségi alkotást erősíti. Az innováció csapatmunka, mely két szinten építkezik: nem elég felépíteni az újítást, beépíteni, megtölteni is tudni kell, eredményesé kell tenni - mondta bevezető beszédében Mádl Ferenc köztársasági elnök.
Szalay-Berzeviczky Gábor, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium politikai államtitkára hozzátette: - Magyarországon 2000 óta folyamatosan nő a kutatás és fejlesztés területének támogatása, melynek hatására több multinacionális cég telepítette hazánkba K+F bázisát.
A kormányzat célja emellett a hazai vállalati K+F ösztönzése, valamint a kis- és középvállalkozások innovatív kezdeményezéseinek elősegítése. Ezek a tervek képezik alapját a jelenleg tárcaközi egyeztetésen lévő, második félévi jogalkotás folyamatába tervezett Innovációs Törvénynek is.
Az idei nagydíj nyertese a Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Rt. "Paroxetin, a Rexetin új magyar innovációs antidepresszáns készítmény hatóanyaga" című pályázata nyerte el, amely egy a felnőtt társadalom egyötödét érintő depresszió kezelésére szolgáló, kevés mellékhatással járó hatóanyag kidolgozását és forgalomba hozását jelenti.
A cég kutatói a 90-es évek óta dolgoztak egy saját paroxetin hatóanyaggyártási eljárás kidolgozásán, valamint az eredetileg dán fejlesztésű Seroxat antidepresszáns gyógyszerrel egyenértékű készítmény kifejlesztésén és hazai forgalomba hozatalán.
Az innováció eredményeként 2001-ben hazánkban is piacra került a Rexetin elnevezésű gyógyszer, melyből a Richter Gedeon Rt.-nek 2002-ben közel 1 milliárd forint bevétele, az OEP-nek és a betegeknek pedig 300 millió forint megtakarítása származott.
A Magyar Innovációs Szövetség 1991-ben hozta létre az Innovációs Nagydíjat, melyet azóta évente egyszer kaphat meg olyan Magyarországon bejegyzett társaság vagy egyéni vállalkozó, aki a díjátadást megelőző évben nagy jelentőségű innovációt valósított meg, és ennek révén kiemelkedő hasznot ért el. A pályázatot 1993-ban hirdették meg első ízben, azóta 82 különböző pályázat kapott elismerést.
Az idén beérkezett 66 pályázatból a 15 tagú zsűri 63 pályázatot minősített megvalósult, eredményes és sikeres innovációnak. Az értékelés során legnagyobb súllyal az újítás által a pályázónál üzleti eredmény vagy egyéb előny szerepelt, de a bírálóbizottság figyelembe vette az eredetiséget is, valamint hogy a bevezetett eljárás, technológiai újítás mennyiben hasznos a társadalom számára.
Az idei innovációs pályázat díjazottjai :
A 2002. évi Innovációs Nagydíj nyertese a Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Rt. "Paroxetin, a Rexetin új magyar innovációs antidepresszáns készítmény hatóanyaga" című pályázata. A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium Ipari Innovációs Díját a MEDISO Kft. "A Nocline DH-V és D90 kétdetektoros kamera család" című pályázata, az Oktatási Minisztérium Innovációs Díját a BorsodChem Rt. "Új műanyag alapanyag gyártása Magyarországon (A lágy poliuretán habok alapanyaga, a toluilén-diizocianát (TDI) gyártásának honosítása és a termék paici bevezetése)" című innovációja, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium Informatikai Innovációs Díját a Kürt Computer Rendszerház Rt. "Az Informatikai Biztonsági Technológia (IBiT?) módszertanának és alkalmazás-technológiájának kidolgozása, valamint a hazai és a nemzetközi piaci bevezetése" című pályázata, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Agrár Innovációs Díját a Champignon Union Kft. "Gruiz Bio Interaktív System (BIS) gombakomposzt szabadalmi értékű technológiai know-how" című pályázata, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Környezetvédelmi Innovációs Díját a GRP Plasticorr Kft. "PLASTIMOL?D a megbízható talaj- és vízvédelem" című pályázata, a Magyar Szabadalmi Hivatal díját az Elektronika Átviteltechnikai Szövetkezet"Kábelmérő műszercsalád" című pályázata, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Díját a Mol Rt. "MOL TEMPO 99 EVO környezetbarát, prémium motorbenzin kifejlesztése, gyártása és forgalmazása" című és a MultiRáció Gazdaság- és Pénzügyinformatikai Fejlesztő és Szolgáltató Kft. "A Magyar Office irodai szoftvercsalád kifejlesztése és piaci bevezetése" című pályázata, az Ipar Műszaki Fejlesztéséért Alapítvány díját a Dunaferr Acélművek Rt. "Az acélgyártás során képződő konverter salak csapolás közbeni érzékelésének kifejlesztése, mennyiségének meghatározása és a salak csökkentésének megoldása" című pályázata nyerte el.
Bővebben a KÜRT pályázatáról
Depresszió elleni készítmény nyerte az Innovációs Nagydíjat
Bevezetése óta 300 millió forintot takarított meg az Országos Egészségügyi Pénztár, és a betegek részére az idei Innovációs Nagydíj nyertese, a Richter Gedeon Rt. Rexetin készítményének saját fejlesztésű Paroxetin hatóanyaga. A díjat Mádl Ferenc köztársasági elnök adta át Bogsch Erik vezérigazgatónak.
Véleményvezér

A korrupció melegágya a cégeknek adott állami támogatások, első helyen állunk
Bindzsisztán pénzpumpája.

Meglepetés, lengyelek vették meg a britek egyik legnagyobb csomagküldő cégét
Terjeszkedik a lengyel gazdaság.

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.