A KPMG tapasztalatai szerint az efféle csalásoknak még a fejlettebb gazdasági kultúrával rendelkező országokban is gyakran bedőlnek a nagy haszon reményében. Mivel a jelenség már Magyarországon is gyakori, a nemzetközi könyvvizsgáló cég közép- és kelet-európai regionális irodájának csalási ügyekkel foglalkozó partnere, Charlie Patrick összegezte, hogy miről ismerhetők fel ezek a levelek, és mit tegyen az, aki hasonló üzenetet kap, akár otthon, akár munkahelyén.
A hasonló csalásokat a szakma „nigériai 419-es csalás” (Nigerian 419 fraud) néven ismeri, a nigériai büntetőtörvénykönyv 419. cikkelye alapján, amely tiltja az előlegfizetésre építő csalásokat. Ilyenkor az előleg állítólagos célja, hogy segítsen felszabadítani egy jóval nagyobb összeget, amelyből cserébe a levél címzettje is részesül majd. Persze nem minden ilyen üzenet Nigériából érkezik, számos más – leggyakrabban afrikai – állam fordul elő feladó országként. Noha az utóbbi években számos figyelmeztetés hangzott el, mindig horogra akad néhány naiv hiszékeny.
Az ilyen e-maileknek gyakori, visszatérő vonása, hogy a feladó valamilyen névtelen levelezőprogramon keresztül küldi levelét (pl. hotmail), e-mail címében általában szám szerepel a név mögött (pl. [email protected]). A levélben gyakran szerepel hivatkozásul, hogy a címzett nevét, címét egy rangos forrásból, például a helyi kereskedelmi kamarától szerezték meg. Az üzenet tartalma is gyakran hasonló: egy jelentős – általában 10 millió dollárnál nagyobb – pénzösszeg pillanatnyilag, különféle okok miatt nem hozzáférhető, és a címzett segítségét kérik, hogy sikerüljön felszabadítani ezt az összeget. Ezért cserébe pedig komoly részesedést – általában 25 százalékot – ígérnek. Általában a feladó a teljes összeg 5 százalékát tranzakciós költségként kezeli, míg a feladóé lesz az összeg 70 százaléka. Ráadásul a feladó garantálja, hogy az egész művelet kockázatmentes. Nem ritka, hogy a címzettől fejléces cégpapírt kérnek, illetve banki adatokat (bankszámlaszámot), vagy más hasonló információt kérnek, és hozzáteszik: ezt az üzenetet szigorúan bizalmasan kell kezelni. És még egy fontos ismérv: az angol nyelvű üzenetben gyakran nyelvtani, helyesírási hibák vannak.
Annak, aki belemegy egy hasonló ügyletbe komoly pénz- és időveszteséggel kell számolni, sőt, fizikai bántalmazás is érheti, ha arra is vállalkozik, hogy felkeresi az adott – többnyire afrikai – országot – állítja Charlie Patrick. Akiktől először banki adatokat, fejléces papírt kérnek, általában a későbbiekben pénzt is igényelnek a felmerülő adókra, illetve tranzakciós költségekre hivatkozva. Ez viszonylag kis összeg a beígért részesedéshez képest, ezért sokan lépre mennek. Később gyakran újabb pénzeket kérnek, látszólag jogos, indokolt magyarázattal. Sokan ebben a szakaszban jönnek rá, hogy átverték őket, kiszállnak az ügyletből, de a már elküldött pénzüket soha sem kapják vissza. A leghiszékenyebbek azonban kitartanak, sőt akár Afrikába is elutaznak, hogy az „ötletgazdákkal” tárgyaljanak, és újabb pénzeket fizessenek. Sokan csak ilyenkor döbbennek rá, hogy elveszítették addigi befektetésüket – magyarázza a KPMG partnere.
Az efféle csalások egy másik, még elképesztőbb változata a szó szerinti pénzmosás: a címzettől találkozót kérnek, amelyen egy bőröndnyi, feketére festett pénzköteget mutatnak. A csalók azt állítják, hogy a beszennyezett bankókat – dollárt, eurót – csak nagyon drága kémiai szerekkel lehet tisztára mosni. Beetetésként helyben meg is mutatják, hogyan lesz a fekete papírlapból valódi, tiszta, értékes bankjegy. A többi mosására – tisztes részesedést ígérve – előleget kérnek. A balekok bedőlnek, pénzt adnak, ám sem a pénzt, sem a furfangos „üzletembereket” nem látják többé. Általános tapasztalat, hogy hasonló esetekben az áldozatok nem számíthatnak komoly segítségre sem saját országukban, sem a helyi, illetékes – többnyire afrikai – államban. Nagyon kicsi az esélye, hogy legalább a „befektetés” megkerül.
A hasonló e-mailek leállítására a legkézenfekvőbb megoldás jelezni az esetet a helyi internet-szolgáltató panaszvonalán (pl. [email protected]), és kérni, hogy tiltsák le a feladót. További tanácsokat az érdeklődő a ‘Nigeria – The 419 Coalition’ nevű szervezet honlapján (http://home.rica.net/alphae/419coal/) kaphat.
- A főszabály azonban igen egyszerű: sohase válaszoljunk ezekre az e-mailekre. Bármilyen reagálás – akár egy elutasító levél is – alkalmas lehet arra, a feladó megszerezzen személyes vagy céges adatokat. Ha ,419-es levelet’ kapunk, jussunk eszünkbe az ősi bölcsesség: ha túl szép, hogy igaz legyen, akkor biztos úgy is van – figyelmeztet Charlie Patrick.
Csalások, ígéretek e-mailen
Aki rendszeresen használja az internetet és az e-mailjét, az gyakran kap levelet ismeretlenektől. Legtöbbünk általában olvasás nélkül törli őket. Ám ha egy nemrég elhunyt afrikai diktátor özvegyétől érkezik levél, valószínűleg érdekelni kezd bennünket a dolog. Ezek a levelek általában hatalmas jutalmat ígérnek a címzettnek, ha segítenek a feladónak felszabadítani egy, az adott időszakban nem elérhető komoly pénzösszeget. Az effajta üzenetek azonban sajnos szinte mindig csalások. Megpróbálják rávenni a címzettet, hogy küldjön pénzt, vagy adja meg bankszámlaszámát, és cserébe „e szerény befektetésért” komoly hasznot kap majd.
Véleményvezér

A korrupció melegágya a cégeknek adott állami támogatások, első helyen állunk
Bindzsisztán pénzpumpája.

Meglepetés, lengyelek vették meg a britek egyik legnagyobb csomagküldő cégét
Terjeszkedik a lengyel gazdaság.

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.