Mesterséges intelligencia és big data megoldásokat alkalmazna a német védelmi minisztérium a közeljövő fegyveres konfliktusainak előrejelzésére – írja a Süddeutsche Zeitung. Mint írják, a honvédelem március óta teszteli azt a rendszert, ami gépi tanulás útján, publikus adatok (például sajtóhírek, a Nemzetközi Terrorizmus Adatbázis adatai) és titkosan gyűjtött információk alapján próbálja megjósolni, melyik konfliktuszónákban eszkalálódhat leginkább a helyzet.
Az adatok alapján az AI modelleket készít, hogyan alakulhat ki is folyhat le egy lehetséges biztonsági válság, ezekről grafikus szemléltetéseket is készít. A vizsgált régiók stabilitását is értékeli a program.
Az elemzőt nem pótolja
„Nem célunk az emberi elemzők kiiktatása” – mondta Carlo Masala, a Bundeswehr egyetemének kutatási igazgatója. „Az AI nem képes szociális helyzeteket értelmezni. Ha Szudánban két csoport fegyvert fog egymás ellen, az AI meg tuja becsülni, hogy a harcok valószínűleg eszkalálódnak majd a jövő évben. Azt viszont nem tudja megjósolni, mi történik, ha a két vezető leül egymással béketárgyalást folytatni”.
Az AI alkalmazása valahol kényszerűség is: a program a Bundeswehr 80 adatbázisa alapján próbál modelleket készíteni, amelyek több millió konkrét információt, például számadatot tartalmaznak. Ekkora adatmennyiséget lehetetlen is lenne kézműves módszerrel feldolgozni.