- Automatizálható szerepek – ahol az AI képes részfeladatokat önállóan elvégezni
- Kiegészíthető szerepek – ahol az AI az ember munkáját segíti, támogatja
Mindkét típus esetében nőtt a munkahelyek száma, a kiegészíthető szerepekben gyorsabban.
Kétszeres bérnövekedés az AI-nak kitett iparágakban
Az AI-nak jobban kitett iparágakban a bérek kétszer olyan gyorsan nőttek, mint a kevésbé érintett szektorokban – mind az automatizálható, mind a kiegészíthető munkakörök esetében. Azok a pozíciók, amelyek AI-készségeket igényelnek, minden vizsgált iparágban bérprémiumot kínáltak – ezek átlagosan 56 százalékkal magasabb fizetést jelentettek 2024-ben, szemben az előző évi 25 százalékkal.
Az ilyen munkakörök száma is gyorsabban nőtt, mint az összes álláshirdetésé: 7,5 százalékkal emelkedtek, miközben az összes hirdetés száma 11,3 százalékkal csökkent 2024-ben.
Kerekes Antal kiemelte:
„Ahelyett, hogy az AI a munkahelyek számának csökkenéséhez vezetne, valójában szinte minden AI-érzékeny munkakörben növekedés tapasztalható – még azokban is, amelyeket könnyen automatizálhatónak gondolnánk. Az AI erősíti és szélesebb körben elérhetővé teszi a szakértelmet, lehetővé téve a munkavállalók számára, hogy nagyobb értéket teremtsenek, és magasabb szintű feladatokra összpontosítsanak.”
A készségek gyorsan változnak – különösen a nőket érintheti erősebben
Az AI-jal érintett szerepekben a munkáltatók által keresett készségek 2024-ben 66 százalékkal gyorsabban változtak, mint egy évvel korábban (2023-ban ez 25 százalék volt). A formális végzettség szerepe is csökken: az AI által kiegészített munkák esetében a diplomát igénylő pozíciók aránya 66 százalékról 59 százalékra, az automatizált munkák esetében 53 százalékról 44 százalékra esett vissza 2019 és 2024 között.