A PC-k világában mindenki szabadon választhatja meg, hogy milyen operációs rendszert telepít a gépére. A kézieszközök esetében nincs ilyen szabadságunk: itt az operációs rendszert gyárilag belevasalják a memóriába, és viszonylag ritka, hogy egy gyártó ugyanazt a modellt többféle platformváltozattal is piacra dobja.
Beépített operációs rendszerekkel találkozhatunk a – telefontulajdonságokkal is felszerelhető – kéziszámítógépeken és a mobiltelefonok legújabb generációján, a bővíthető memóriájú, önálló fájlkezelésre is képes smartphone-okon. A két csoport funkcióban és küllemben egyre hasonlóbb egymáshoz, az egyik tojás a másiktól többek között éppen a rájuk telepített operációs rendszerek alapján különböztethető meg.
Mobiltelefon vagy tenyérgép?
A különbségek az eltérő hardveres gyökerekből fakadnak. A smartphone (Sony Ericsson P800, Nokia 3650, Siemens SX1) alapfunkciója a hangszolgáltatás, amely kibővül adatkezelési és multimédiás funkciókkal; a telefonfunkciókkal felruházott kéziszámítógépeknél (Handspring Treo, Sony Clie, Compaq iPAQ) ugyanezek fordítottan érvényesek. Ehhez az egyik esetben a mobiltelefonok operációs rendszereit (Symbian, MS Smartphone 2002) kis képernyős, egykezes használatra tervezett, numerikus billentyűs eszközökhöz fejlesztették, a másikban nagyobb érintőképernyős, perifériákkal felszerelhető, komolyabb memória- és processzorigényű PDA-kra (personal digital assistant – kéziszámítógépekre) írt platformok vannak (Palm OS, MS Pocket PC 2002).
A smartphone operációs rendszere nyílt, egy egyszerűbb multimédiás mobilé ezzel szemben egyedi. A platform nyíltsága itt nem a forráskódra utal, hanem arra, hogy független szoftverfejlesztők által írt, Java alkalmazásoknál összetettebb programok is telepíthetők a gépre. A telefonnak kiegészíthető, általában már alapból 16 megabájtos a memóriája, legalább 176x208 pixeles a kijelzője, 132 megahertzes a processzora, és a súlya az átlagnál másfélszer nagyobb, mintegy 150 gramm. A zseb-PC-nél viszont már elvárás a 240x320-as érintőképernyő, a 32 megabájt ROM és a 206 megahertz gyorsaságú processzor.
Magyarországon egyelőre a billentyűzet nélküli tenyérgépek elterjedtebbek, mint a Pocket PC-t futtató HP iPaq. Az általános nézet szerint a kéziszámítógépek helyét a smartphone-ok fogják átvenni, bár a ZDNet adatai szerint világszerte még csak kétmillió ilyen eszköz van forgalomban, szemben a 400 millió hagyományos mobillal.
– A smartphone robbanásszerűen el fog terjedni, hiszen a telefonok egyre nagyobb hányada tudja majd ezeket a szolgáltatásokat. Az emberek rá lesznek kényszerítve, még ha nem is mindenki használ ki minden funkciót. A PDA-t pedig továbbra is csak egy célcsoportba, az üzleti szférába tartozók veszik majd, akiknek meggyőződésük, hogy erre van szükségük – véli Szabó Dániel, a Psion Rendszerház Kft. marketingmenedzsere. – A symbianes házasított telefont kisebb képernyője ellenére azért tartják szerencsésebbnek, mint a tenyérgép telefonos kiegészítését, mert az egyébként is testesebb PDA-t gyakran külső perifériákkal is fel kell szerelni ahhoz, hogy mobilként működjön. Ezt a dilemmát, azazhogy a telefonokkal szemben az az igény, hogy egyre kisebb méretűek legyenek, míg az új funkciók egyre nagyobb képernyőt igényelnének, nem biztos, hogy egy mindent egybeolvasztó készülék fogja feloldani. Meglehet, a megoldás, vélik sokan, az eszközöket vezeték nélkül összekötő hálózatban rejlik, amely lehetővé teszi például, hogy úgy internetezzek a telefonomról, hogy azt elő sem kell vennem. Ebben az esetben az eszközökön található platformok és alkalmazások csak részben fedik majd egymást, hasonlóan a mai helyzethez: míg a smartphone-ok extrái közt kommunikációs és médialejátszó programok vannak, addig a PDA-knál továbbra is nagyobb részt szövegszerkesztő, táblázatkezelő és személyes információmenedzsment-programok.
Symbian: egyeduralom amobilpiacon
A mobiltelefonok – ellentétben a tenyérgépekkel – eleinte kezdetleges menüket, egyedi operációs rendszereket tartalmaztak, a fejlettebbeken az utóbbi években már Java alkalmazások futtathatók, vagy akár multimédiás funkcióval is rendelkeznek. Amikor úgy két éve megjelentek az első smartphone-ok – a Nokia 7650, a Nokia 9120 Communicator vagy az Ericsson R380 –, ezekre az eredetileg a Psion palmtopcsaládra az Epoc operációs rendszerből továbbfejlesztett, Symbiannek keresztelt platformot alkalmazták. Azóta ez a standard a felső kategóriás telefonokban, és egyelőre nem is várható elmozdulás: a Nokia és a Sony Ericsson mellett a Motorola és a legtöbb vezető mobilgyártó tulajdonosi részt vásárolt a Symbian konzorciumban. Időközben a Psion felhagyott kéziszámítógépeinek gyártásával, így a Symbiannel a mobilok mellett ma már csak kommunikátorokban vagy ipari készülékekben találkozhatunk.
A Symbianbe fektető cégek megkapják a platform forráskódját is, hogy hozzáigazíthassák a rendszert hardverigényeikhez, így az félig átcsúszik a nyílt forráskódú csoportba. A gyártók pedig élnek is a testreszabás lehetőségével, aminek következtében szinte nincs két cég, amely az operációs rendszernek ugyanazt a változatát kínálná termékeiben. Ez persze azt is eredményezi, hogy alkalmazás sincs, amelyet így ne kellene külön átfordítani minden változatra: egy Nokia nem tudna mit kezdeni egy Ericssonra írt játékkal és viszont, hiába fut mindkettő Symbiannel.
Hogy nehogy teljes ellenőrizhetetlenségbe forduljon a dolog, a Nokia Series 60 néven a Symbianhez egységes felhasználói felületet és alkalmazáscsomagot dolgozott ki, aminek előnyét a készülékgyártók mellett a programfejlesztők érezhetik leginkább, hisz termékeik így a globális alkalmazhatóság irányába fejlődhetnek.
A Microsoft színre lép
A Symbiant ért eddigi legnagyobb kihívás a Microsoft nem egészen fél éve megjelent mobilplatformja, a Windows CE 3.0-ból multimédiássá fejlesztett Smartphone 2002. Az EDGE Consult kutatócég áprilisban megjelent tanulmánya a Smartphone nehézkes indulásáról ír, de az elemzés szerzői elképzelhetőnek tartják, hogy 2005 végére a Microsoft már 20 százalékos részesedéssel rendelkezik a mobiltelefon-platformok piacán. A platform piacra kerülése a vezető mobilgyártók szervezett ellenállásába ütközött, bár a Microsoftnak, kisebb gyártók mellett, olyan nagy jelentőségű telefonszolgáltatókkal is sikerült szövetséget kötnie, mint az Orange és a T-Mobile.
A Smartphone 2002-re alapuló Orange SPV és Pocket PC telefonváltozatát futtató T-Mobile Pocket PC eszközöket a Redmond irányában elkötelezett tajvani HTC gyártja (eredeti nevükön HTC Canary és HTC 9500). A Samsungnak (i700) és a Hitachinak (G–1000) is voltak kisebb kilengései a Microsoft felé, de úgy tűnik, hosszú távon ők a Symbiant támogatják.
A PDA-k terén már jobban alakultak a Microsoft stratégiai szövetségei: itt a világ vezető csipgyártói közül az Intel és a Texas Instruments is mellette állnak, rögtön maguk mögé állítva ezzel olyan PC-gyártókat, mint a Compaq és a Hewlett-Packard.
Csökkenő Palm-előny
A kézieszközök gyártásában világvezető Palm önálló operációs rendszert hozott létre saját eszközeihez, amelyet azóta a Handspring, a Samsung és a Sony is támogat kézigépein. A Pocket PC bevezetése után a világsajtó a Palm OS egyre csökkenő előnyéről számolt be. Az eTForecasts piackutató cég tavaly úgy becsülte, hogy a Palm világszinten legfeljebb 2004-ig tudja tartani vezető pozícióját, 2008-ban pedig hazájában, az Egyesült Államokban is hátraszorul.
A Palm OS eddig megőrzött vezető helyzetére az lehet a magyarázat, hogy a rendszert támogató kézikészülékek ára alacsony: míg Magyarországon már 50 ezer forint körüli áron kaphatunk Handspring és Palm tenyérgépeket, addig egy alacsonyabb kategóriás Pocket PC-vel felszerelt eszköz 100 ezer forintnál kezdődik, és a felső határ 250–300 ezer forint is lehet – tájékoztatott a HP-Compaq.
Az eltérő hardverigény a két rendszer (a Palm OS és a Pocket PC) közti különbség kulcsa is egyben: míg egy Palm OS-t tartalmazó eszköznek általában 8 vagy 16, de maximum 32 megabájt a memóriája, addig az újonnan megjelenő Pocket PC-s modelleknél a 128 megabájt sem megy majd ritkaságszámba. Míg a Microsoft kezdettől fogva a növekvő multimédiás igényeket igyekszik kiszolgálni a Windows leegyszerűsített változatával, addig a Palm OS más stratégiát követve – csakúgy, mint a Symbian – lentről felfelé építkezik, és elsősorban a kézieszközök alapvetőbb igényeinek kielégítésére törekszik.
– Más operációs rendszerek lehet, hogy a multimédia felől közelítették meg az egész dolgot, és csak utána jöttek rá, hogy egy ilyen hordozható eszköznek nagyon fontos a fogyasztása, a stabilitása és a többi ilyen jellegű tulajdonsága, míg a Symbian pontosan ezekre épített – összegzi Vaitzner Endre, a Sony Ericsson termék-marketingmenedzsere. A stabilitás minden kézieszközre írt operációs rendszer talán legfontosabb alapkövetelménye, hisz hónapokig kell kikapcsolás és remélhetőleg lefagyás nélkül működnie.
Alkalmazások és szinkronizáció
Azinfokommunikációs szektor szabványosítási törekvései a Microsoftnak kedvezhetnek majd.
– A windowsos PDA-knak az a nagy előnyük, hogy minden operációs rendszerrel képesek szinkronizálni, és ugyanúgy az Office alkalmazásokkal is, míg a Palm OS-nél ehhez kisebb trükkökre van szükség – mutat rá Csemák Tamás, a Humansoft termékmenedzsere. Alkalmazásszintű kompatibilitás azonban még a Microsoft egyes rendszerei között sincs olyan szinkronizáló szoftverek nélkül, mint az Active Sync, amihez hasonlóval, a PC Suite segítségével már a Symbian is tud személyi számítógépekkel kommunikálni. Annak azonban, aki valaha is használt számítógépet, könnyebb lesz megtanulnia a Pocket PC használatát, hisz az a windowsos társadalom számára jól ismert felületre és alkalmazásokra épült.
Az átjárhatóság biztosítása, a platformfüggetlenség megteremtése egyébként is központi szerepet játszik mostanában a cég stratégiájában, hisz ma a számítástechnika a PC irányából az eszköztől független, bármilyen környezetből elérhető szolgáltatások felé mozdul el. Ez hívta életre a Microsoft .NET-kezdeményezést 2000-ben, amelyre sokan csak a Java meghosszabbításaként utalnak. A Javához hasonlóan a .NET is lehetővé teszi, hogy az interneten keresztül bizonyos alkalmazások és szolgáltatások univerzálisan, több platformról is hozzáférhetők legyenek, beleértve a PDA-kat és mobiltelefonokat is.
„Eddig az intelligens kézieszközök – a mobiltelefonok, a pagerek és a PDA-k – terepét egyöntetűen a Sun Java 2 Platform Micro Editionje (J2ME) uralta. Az új Microsoft .NET Compact Framework viszont visszafoghatja a Sun vezető szerepét” – írta a PC Magazine az év elején. A Microsoft által eddig sem felhőtlenül támogatott J2MA – a Java mobilokra írt változata – helyett a nyáron megjelenő Pocket PC 2003 már tartalmazni fogja a .NET mobil eszközökhöz írt keretrendszerét, mint ahogy a smartphone mobilplatformjuk idei kiadása is.
Megjelent a Piac és Profit 2003. júniusi számában
A mobil operációs rendszerek jövője
A mobil operációs rendszerek piacát két lehetséges forgatókönyv határozhatja meg. Az egyik semmiképp nem egy-két szereplő hegemóniájáról szól. A másik azonban igen, mert eszerint az infokommunikációs szektor szabványosítási törekvései, amelyek különféle digitális eszközök egységes hálózatba intergálódását célozzák, a Microsoftnak kedveznek. Tény: a platformok háborúja az egyre intelligensebb kézieszközök piacára is betört, és egyelőre nem úgy tűnik, hogy közel állnánk a területen a megbékéléshez.
Véleményvezér

A korrupció melegágya a cégeknek adott állami támogatások, első helyen állunk
Bindzsisztán pénzpumpája.

Meglepetés, lengyelek vették meg a britek egyik legnagyobb csomagküldő cégét
Terjeszkedik a lengyel gazdaság.

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.