A legális szoftverhasználat magyar gazdaságra gyakorolt pozitív hatásai

A szoftverillegalitási arány 10 százalékos csökkenése (a jelenlegi 48%-ról az Európai Uniós átlagot jelentő 38%-ra változna 2006-ig) 630 millió dolláros növekedést jelenthetne a magyar gazdaságnak és 83 millió adóbevételhez juttathatná az államháztartást - derül ki az IDC nemzetközi kutatócég által készített tanulmányból, amelyet a BSA (Business Software Alliance) megbízásából készített.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Magyarországon 1996 óta 21 százalékkal csökkent az illegális szoftverek aránya, ennek hatására Kelet Európa legjelentősebb és világszínvonalú informatikai ágazata évente 1,6 milliárd dollár árbevételű iparággá nőtte ki magát. Ez elsősorban a szoftver és informatikai szolgáltatások területén tevékenykedő, újszerű megoldásokat létrehozó vállalatoknak köszönhető, akik ezzel új munkahelyeket és gazdasági lehetőségeket is teremtenek. Az iparág vállalatai a magyar gazdaság fejlődéséhez is hozzájárulnak, az informatikai szektor sikerességét azonban az illegális szoftverek aránya jelentős mértékben befolyásolja.

Az illegálisan használt szoftverek arányának 2006-ig történő 10 százalékos csökkenéséből jelentős nemzetgazdasági előnyök származnának; további 630 millió dollárral bővülne a gazdaság, több mint kétezer új állás jöhetne létre a high-tech szektorban, az iparág magyarországi képviselőinek árbevétele több mint 425 millió dollárral nőhetne, mindezek az államháztartás számára 83 millió dollár adóbevételt jelentenének. Az alacsony illegalitási arány hatására jelentkező új gazdasági lehetőségek az öt legfontosabb regionális előnyök egyikét nyújtanák Magyarországnak.

1995 és 2001 között a belföldi szoftverek és informatikai szolgáltatások eladása éves átlagban 27 százalékkal nőtt, ez átlagban 729 milliárd forint árbevételt jelentett a magyar nemzetgazdaság számára, ezen időszakban további 11000 informatikai állás jött létre. Az előrejelzések szerint továbbra is a szoftveripar fogja betölteni a vezető szerepet a magyar informatikai ágazatban, és az illegális szoftverek arányának csökkenése tovább fokozza a növekedést. Az alacsony szoftverillegalitási arány a tanulmány szerint számos gazdasági mutató javulását eredményezi, új lehetőséget és előnyöket teremt az informatikai ágazat és az egész gazdaság számára, ezért létfontosságú, hogy a magyar gazdaság szereplői felismerjék a legális szoftverek használatának fontosságát.

Az IDC vizsgálata, amelyet a BSA megrendelésére készített, azt méri fel, hogy mekkora hatást fejt ki a technológiai iparág a világ 57 országában, illetve azt, hogy milyen előnyök birtokába juthatnának ezek az országok, ha szigorítanák a szellemi tulajdont védő törvényeiket és azok foganatosítását. A vizsgált országok a világ informatikai piacának 98 százalékát képviselik. Kiderül, ha 2006-ig 10 százalékkal csökkenne Európában az illegális szoftverhasználat aránya, akkor 20 milliárd dollárral nőnének az adóbevételek, 250 000 új csúcstechnológiai munkahely keletkezne és megduplázódna az informatikai ágazat mérete.

A globális vizsgálat legfontosabb eredményei

Az illegális szoftverek arányának csökkenése gyorsítja az informatikai szektor növekedését. Az informatikai szektor növekedése az előrejelzések szerint 34 százalékos lesz 2001 és 2006 között. Ha 10 százalékkal csökkenne az illegális szoftverhasználat, akkor 15 százalékponttal, más szóval 49 százalékkal gyorsabb lehetne ez a növekedés. A vizsgált országok közel kétharmadában az 50 százalékot is meghaladhatná az informatikai szektor növekedése. Az illegális szoftverhasználat mérséklődéséből elsősorban a helyi szoftvercégek húznának közvetlen hasznot. A nagyobb keresletből származó előnyök is közvetlenül a helyi szolgáltató és kereskedelmi cégeknél csapódnak le. Az IDC becslései szerint minden kereskedelmi forgalomban kapható szoftver értékesítéséből származó dollár további egydolláros helyi szolgáltatási árbevételt generál, a helyi kereskedő cégeknél pedig akár 1-2 dollár további árbevételt is előidézhet.

Az informatikai iparág gyorsabb növekedése új állásokat, adóbevételt és gazdasági növekedést von maga után. Ha világviszonylatban 10 százalékkal (40%-ról 30%-ra) csökkenne négy év alatt az illegális szoftverek aránya, 1,5 millió új munkahely jönne létre, 64 milliárd dolláros adóbevétel keletkezne, és 400 milliárd dollárral tovább növekedne a gazdaság.

Azokban az országokban hozná a legnagyobb hasznot az illegális szoftverek arányának visszaszorítása, ahol ez jelenleg a legmagasabb. Az illegális szoftverek listáját vezető 10 ország közül nyolc bekerülne az első 10 közé a 10 százalékpontos csökkenésből legtöbb előnyt szerző országok sorában is.

Azokban az országokban, ahol visszaszorították az illegális szoftverek arányát, már bebizonyosodtak ennek az előnyei. Azokban az országokban, ahol sokat tettek az illegális szoftverhasználat visszaszorításáért (Japán, Egyiptom, az Egyesült Királyság), már komoly gazdasági hasznot hozott ez a csökkenés, illetve megteremtődtek az informatikai ágazat gyors növekedésének feltételei.

Minden régióban előnyös lenne az illegális szoftverek arányának visszaszorítása.

Régió szerinti bontásban az ázsiai és csendes-óceáni térség érné el a legnagyobb relatív előnyöket, a sorban utána pedig Kelet- és Nyugat-Európa Következik.

Elérhető cél az illegális szoftverhasználat 10 százalékos csökkentése. A vizsgált 57 ország közel kétharmadában csökkent 1996 óta legalább 10 százalékkal az illegális szoftverek aránya.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo