A jelenlegi kormányzati stratégia hármas fókusza, az eszközök terjedése, a hozzáférés bővülése és a tartalmak/szolgáltatások fejlődése mellett egy igen fontos, az e-kormányzás és e-közigazgatás kiépítését gátló tényező van jelen – a bizalom. A bizalom megteremtése érdekében kritikus fontosságú minden szervezet számára, hogy megfelelő szintű bizonyosságot szerezzen a vele kapcsolatba kerülő felhasználó személyazonossága felől, egyúttal a felhasználó számára titkosságot és biztonságot szavatoljon. Ez alapján, amelyet az EU kapcsolódó intézménye is javasol, az intézményeknek átfogó internetes személyazonosítási stratégiára van szüksége ahhoz, hogy webes infrastruktúra közbeiktatásával üzleti tevékenységet bonyolíthassanak le ügyfeleikkel, alkalmazottaikkal, gyártóikkal, a beszállítókkal és más kormányzati hivatalokkal, azaz az összes velük kapcsolatban álló csoporttal – vallja a Sun Microsystems.
E-kormányzat itthon és világszerte
A Taylor Nelson Sofres (TNS) piackutató 2002-re vonatkozó, világszerte 30 országot vizsgáló adatai szerint az internet használat átlagosan a lakosság 42%-át érinti, míg az internetezőkön belül az e-kormányzati szolgáltatásokat használók aránya 30%, amely azonban évről évre jelentősen növekszik. Az internet-használatot tekintve a mezőnyt Új-Zéland vezeti 71%-kal, míg az online kormányzat Svédországban a legelterjedtebb (57%). Magyarországnak mindkét területen jelentős erőfeszítésekre van szüksége.
A hazai gyakorlattal ellentétben az elektronikus kormányzás szolgáltatásai általában mind a felhasználók felé, mind a belső nyilvántartásokban megnyilvánulnak, így az elérhetőség kiterjed a kormányzati, turisztikai és választási portálokon túl a földnyilvántartásban, az állatok nyomon-követhetőségében vagy a kincstári feladatok digitalizálásában. Ehhez társulhatnak központi e-learning projektek, amelyeket érdemes szélesebb kör számára is elérhetővé tenni, hogy továbbfejleszthető legyen az e-oktatás és e-közoktatás irányába.
A Sun Microsystems szerepe
A hálózati azonosítás kérdése messze túlmutat az elektronikus aláírás problémakörén, az a teljes problematikának csak egy részterülete. Az azonosítás ugyanis nemcsak az e-mail üzenetek feladójának nyilvános kulcsokon keresztül történő certifikálásával történhet, hanem egyéni, tetszőleges „chip-kártyás” azonosítóval, extrém esetben ujjlenyomat, vagy egyéb biometrikus azonosítóval.
A Sun Microsystems által kezdeményezett, immáron több száz taggal működő Liberty Alliance célja, hogy az iparág és a szolgáltatói szektor résztvevői közösen olyan, az azonosítás alapjául szolgáló elosztott szabványt dolgozzanak ki, amely a felhasználók adatainak biztonságát és az azokhoz történő hozzáférést a személyiségi jogok figyelembe vételével kezeli. A Sun hálózati azonosítást támogató rendszerei megfelelnek a Liberty Alliance által kidolgozott ajánlásoknak.
Mindamellett a Sun szerint az azonosságkezelésre felkészített környezet kialakításához fokozatosan egymásra épített szintekre és folyamatokra van szükség. A cégeknek vagy a kormányzatnak nem kell kivárnia a folyamat végét ahhoz, hogy érezhető eredményeket tapasztaljon. Jól mérhető eredmények jelentkeznek a hasznosítás során: pénzt takaríthatnak meg az alkalmazások adminisztrációján és a fejlesztési költségeken, a központosított személyazonosság-kezelésnek, továbbá a megnövelt biztonságnak köszönhetően. Egy biztonsági keretrendszernek támogatnia kell a hitelesítést, az engedélykezelést, a szolgáltatáslétesítést, valamint a hozzáférés-vezérlést digitális igazolványok, titkosítási eljárás, nyilvános kulcsú infrastruktúra-megoldás, valamint tűzfalak és intelligens kártyák kombinációjával. A sikeres biztonsági keretrendszernek számos technológiával kell rendelkeznie mindezek kezeléséhez, igazodva a szolgáltatások, az alkalmazások és a hozzáférés-vezérlés specifikus természetéhez. A biztonságra a végponttól végponti terjedő architektúra minden egyes szintjén oda kell figyelni.
A hálózati azonosítás az elektronikus kormányzás alappillére
Az internetes szolgáltatásokkal párhuzamosan terjednek az azonosítási rendszerek is. Egyre nagyobb számban jelennek meg a vállalati és kormányzati portálok, amelyektől a felhasználók egyre több szolgáltatást várnak. Ez egyaránt igaz a B2B és a B2C kapcsolatokra, azaz a vállalatoknál az alkalmazottak, a partnerek és a szállítók igényeinek kezelésére, valamint a kormányzati szférát tekintve a G2C (kormány-állampolgár), a G2B (kormány-üzleti vállalkozás), a G2G (kormányzati közigazgatás) és a G2E (kormány-munkavállaló) kapcsolatokra.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben
Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.